Nyt astra -92 on jo pari kertaa ollut käynnistymättä, mutta lähtee muutaman minuutin kuluttua käyntiin ihan normaalisti. Viaksi arvellaan joko virtalukon pohjaa tai bensapumpun relettä. Ajattelin vaihtaa sen releen, mutta kertokaapa nyt missä se sijaitsee?
Toinen kysymys: voiko sen virtalukon pohjan vaihtaa helpohkosti itse?
Hyvistä neuvoista jo etukäteen kiittäen
Toinen kysymys: voiko sen virtalukon pohjan vaihtaa helpohkosti itse?
Hyvistä neuvoista jo etukäteen kiittäen
Vastaukset 6
Vanhimmat
tai startin johto hapettunut.
johdon hapettumiseen, koska ensin ei yhtään yritäkään, ja sitten pyörittää heti perään ihan
normaalisti.
itselläni oli ihan samankaltainen ongelma Fiatissa, joka ratkesi sillä, että rassasin sitä startinjohdon kontaktipintaa teräsharjalla "puhtaammaksi". Johan toimi... Jos yhtään samanlainen systeemi, niin kehotan kokeilemaan, eikä maksa kuin vaivan.
virtalukon pohja helppo vaihtaa. ite vaihdatin releen korjaamolla ottivat 200 euroa kun etsivät vian ja vaihtoivat uuden. rele oli palanut.
Joo,
pitänee tarkistaa joka tapauksessa se johto, ei tosiaan maksa kuin vaivan. Täytynee kuitenkin vaihtaa se relekin. Eiköhän se löydy tuon alkup. kysymyksen alla olevan ohjeen perusteella.
se rele on siellä konehuoneen puolella .sanoisinko että jarrutehostimen vasemmalla puolella siin rintapellissä.on suht iso rele.auto mulla 93 astra 2l