Surunvalittelut teille, vaasalaiset!

Sen johdosta että se copulaattori on tullut saastuttamaan myös tämän palstan. No tällä palstalla sentään on sheriffi joka pitää jonkinlaista järjestystä. Meidän kokkola-palstalla kukaan ei valvo mitään.
61441
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

http://www.jippii.fi/jsp/forum/reply_fi.jsp?b=kielipolitiikka&t=40588&m=1

Ateneumin intendentti Leena Ahtola-Moorhouse vastaa tänään HBL:ssä sille valittajalle, joka ei ollut saanut Ina Colliander-näyttelyn kirjaa ruotsiksi. Moorhouse sanoo, että:
"kansainvälinen yhteistyö on tärkeää meille suomenmaalaislle ja tahdomme informoida laajasti niistä lahjakkaista taitelilijoista, jotka ovat vaikuttaneet Suomessa. Tämä on keskeisimpiä tehtäviämme Atenumin taidemuseossa kaiken tulosvastuun keskellä. On myös kokemustemme mukaista, että pitemmän ajan kuluessa myymme enemmän englannin kuin ruotsinkielisiä julkaisuja."

Siinäpä se tulee taaas sanotuksi. Ruotsi on pelkkä vähemmistö- ja marginaalikieli.

Äänestä
  • mee äitisi kainaloon itkemään

    Äänestä

  • näin on... kirjoitti:

    mee äitisi kainaloon itkemään

    Ottaa faktat kipeää! bua ha haa.

    Äänestä

  • Joo! Hienosti liittyi aiheeseen Vaasa.
    Oho! Ei liittynytkään.

    Äänestä

Huomioikaa että moni suomalainen merkittävä henkilö on ollut suomenruotsalainen. Suomalaisilla ei olisi nykyistä identiteettiä ilman heitä. Maamme-laulu riittää esimerkiksi (J.L. Runeberg).

Kanada on kaksikielinen. Kaliforniassa taitaa espanja kohta olla enemmistökieli.

Äänestä

Ollan saatu sefu tänne, mutta mitä se tekee ???
Ei poistele mitään typeryyksiä ja muutakaan loukkaavaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


max_gearson kirjoitti:

Sen johdosta että se copulaattori on tullut saastuttamaan myös tämän palstan. No tällä palstalla sentään on sheriffi joka pitää jonkinlaista järjestystä. Meidän kokkola-palstalla kukaan ei valvo mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu