Olipas tungosta tänään Kajaanin kaupungin omakotitalotonttien esittelyssä... Kaupungin edustajilta loppuivat tonttiesitteetkin kesken, kun eivät olleet varautuneet moiseen väentungokseen.
Mitä mieltä olette kaupungin tonttitarjonnasta? Mistä löytyy se teidän haluamanne tontti? Kättö, Huuhkajanvaara, Teppana kenties?
Mitä mieltä olette kaupungin tonttitarjonnasta? Mistä löytyy se teidän haluamanne tontti? Kättö, Huuhkajanvaara, Teppana kenties?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuusanmäen tontti kiinnostaa eniten. Empä kyllä haluais Kätönlahteen taloani rakentaa.
Miksei Kätönlahti? Minua alue kiinnostaa kovastikin...
Kyllä Kätönlahteen hyviä vuokratontteja tulee. Minä en aio ostaa ostaa sieltä tonttia, mutta vuokrata voisin. Saa nähdä miten käy, halukkaita taitaa olla enemmän kuin tontteja on tarjolla. Aina Kättö Huuhkajavaaran voittaa.
Ihan saletisti Kätönlahti on parempi kuin Huuhkajanvaara. Perusteluina mm. Lähempänä kaupunkia, joki lähellä, Teknologiapuisto lähellä (työpaikkani)...
Minä tien varteen ne tontit tulevat?
Ne tiet, joille uudet kätön tontit tulevat, on jo merkitty puhelinluetteloon ääriviivoina. Kätön koulun takana, varsapolku yms. kaduista vähän itään. Kurjenmutka taisi olla yhden nimi. Mutta onko niissä tonteissa jotain hämminkiä? Huhu kertoo, että viivästyy, kun ei ole olevinaan rahaa rakentaa kunnallistekniikkaa. Kätönlahti on ihan hyvä alue pääsääntöisesti, siellä on vain ne muutamat rivitalot, mitkä ovat vähän rauhattomia.
Paljon ennemmin rakennamme itsekin Kätönlahteen kuin Huuhkajanvaaraan tai vaikkapa Kylmälle. Kylmällä on nyt paljon pieniä lapsia -> 5-10 vuotta eteenpäin, siellä on iso liuta nuoria ja alueesta tullee "maineikas" nuorisopaikka. Niinhän se on muillekin uudisalueille käynyt.
Eikä ne Oksatien rivitalot, jos niitä tarkoitit, ole kovin lähellä noita uusia tontteja että niistä häiriötä olisi. Mutta kenpä tietää vaikka tunkisivat vielä tuonnekin jonkun vuokrakasarmin.