kaveri seuraa opiskeluani

apuva89

Mun paras kaveri opiskelee ammattikoulussa ja mä lukiossa, kumpikin ekaa vuottaan. Mä aattelin ett lukion jälkeen voisin pyrkiä Turun AMK:hon ja kerroin siitä kaverilleni. Se heti aatteli ett "joo mä tuun kans, sit me voidaan muuttaa samaan kämppään! vähänks ois siistii!" Sit se on alkanu miettii muitakin paikkoja joihin kumpikin voitais lähtä. Siinä on vaan se ongelma ett mä en välttämättä haluu muuttaa sen kaa samaan kämppään ja opiskella samaa alaa. Tuntuu siltä ett se ois vieny mun ajatuksen/opiskelupaikan. Hankkikoon omat unelmansa!
Miten sanon kaverilleni etten haluu ett se seuraa mua!?

3

584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • otappa rauhallisesti

      turha tässä vaiheessa rypistää. ensimmäisenä vuotena niitä kaiken maailman ideoita voi syntyä. voipa hyvin olla ettette ole edes ystäviä enää siinä vaiheessa kun lakkia painat päähäsi.

    • Lakkaliina

      Ymmärsinkö asiaan oikein vai menikö jotain ohitse?

      Mielestäni se, että kaverisi haluaisi joskus vuosien päästä mahdollisesti pyrkiä samaan oppilaitokseen, ei ole ajatusten riistämistä. Sinä et todellakaan omista kyseistä oppilaitosta. Ymmärrän, että tällainen: "Hei joo, mä kans!!!" -juttu on ärsyttävää, ja tuntuu, ettei kaveri ole panostanut asiaan/miettinyt asiaa yhtä paljon kuin sinä, ja samalla saattaa myös tuntua, että: "Tuo tulee sinne vain leikillä, minä yritän panostautua asiaan, entä jos tuo pääsee sinne ja minä en, tuo ei kuulu sinne, ei ole reilua, että se tulee sinne, kun eihän se ole edes tosissaan..." Tämä on tuttua.

      Ajattelepa asiaa toiselta kantilta: eikö olisi kiva asua jonkun tutun kanssa? Itse ainakin haluan asua kaverin kanssa, ja olen siitä iloinen. Se luo turvaa. Toki, mikäli et halua asua samassa asunnossa tai tehdä niin, miten kaverisi suunnittelee, sano hänelle suoraan. Kerro, mitä itse olet suunnitellut, ja kysy häneltä samalla, mitä hän haluaa. Eiköhän asiat siitä suttaannu. Tuohon hetkeen on sen verran kauan aikaa, ettei vaikuta vielä murehtia.

    • kysyn vain huvikseni

      ..että hän pärjää paremmin kuin sinä. Ja olisihan noloa että ammattikoulusta tullut pärjäisi paremmin kuin lukiosta tullut. ;) Sinulla saattaa olla käsitys että olet häntä fiksumpi, ja tuossa kuvaamassasi tilanteessa tämä seikka saattaisi joutua koetukselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2027
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1091
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      889
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      774
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      761
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      15
      747
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      696
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      214
      683
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      674
    Aihe