Miten pitäisi

menetellä

sellaista ihmistä kohtaan, joka on tietoisesti ja suunnitelmallisesti antanut itsestään valheellisen
kuvan? Sen jälkeen vielä aiheuttanut tahallisesti
ja julmalla tavalla henkistä kärsimystä tietäen seuraukset kun on ollut selvillä kohteen aikaisemmista kärsimyksistä. Ts. on tiennyt juuri
mikä eniten satuttaa kohdetta!

5

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • logista !

      ei siitä parane!!!
      eivät he kykene asettumaan toisen ihmisen asemaan..tuntemaan sääliä, myötätuntoa tai MITÄÄN

    • Ehdotan puhumista ammattiauttajien kanssa.
      Ne tietää miten asiassasi tulee menetellä.

      Ellet itse ole tuo kärsimystä aiheuttaneen kohde,
      itse kohteelle, ettei hänen yksin tarvitse jäädä murehtimaan tapausta.

      • neuvosta

        taidan tehdä niin, sillä olen se kärsivä osapuoli.


    • mutta lisäisin ajatuksen, jota olen joutunut pari kertaa soveltamaan omassa elämässäni.

      Ellei kyse ole elämänkumppanista tai omista lapsista, hylkäisin sellaisen ihmisen totaalisesti omasta elämästäni. Pyytäisin ettei hän enää ottaisi minuun minkäänlaista yhteyttä. Jos hän soittaisi puhelimella, toistaisin pyyntöni enkä suostuisi keskustelemaan yhtään enempää. Postin repisin avaamattomana roskiin, oven takaa en päästäisi häntä sisälle vaikka oven avaisinkin. Jos olisi pakko kohdata jossain julkisesti, tervehtisin kohteliaasti ja voisin keskustellakin samalla tavoin kuin täysin vieraan ihmisen kanssa. Yhteisille tuttaville sanoisin tarvittaessa, etten halua keskustella ko. ihmiseen liittyvistä asioista.

      Jos hän vielä kaikesta huolimatta yrittäisi vainota minua, yrittäisin keksiä jonkin tehokkaan uhkauksen. Sanoisin toteuttavani uhkauksen, ellei hän pyynnöistäni huolimatta suostuisi jättämään minua rauhaan.

      Kenenkään ei pitäisi suostua uhriksi tai hyväksi käytettäväksi. Apua pitäisi hakea jo hyvissä ajoin, ennen kuin omat voimat loppuvat ja uhrin rooli alkaa tuntua "ansaitulta".

    • Kaveri Tervassa

      Ja höyhenissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4368
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      148
      3139
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2458
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      48
      2370
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2025
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1606
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1602
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      153
      1445
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe