Suojellako eläimiä vai ei?

Opin tänään jotain uutta. Luulin ennen, että ihmiset yksilöinä yksinkertaisesti joko välittävät eläinten hyvinvoinnista tai sitten eivät. Olin toki havainnut epäjohdonmukaisen seikan, että moni ihminen, joka hoitaa omaa lemmikkiään kuin lastaan, ostaa hyvillä mielin esim. häkkikanojen munia tai pukeutuu turkikseen. Uskoin tämän johtuvan lähinnä tietämättömyydestä, mutta alla linkittämäni 2 viestiä osoittavat, että on niitäkin, jotka tietoisesti katsovat, että jokin tietty eläin (viesteistä toisessa hevonen, toisessa oma koira) ansaitsee tulla kohdelluksi hyvin, mutta muut niinkään eivät.

Laajemmin, yhteiskunnallisesti sama epäjohdonmukaisuus näkyy mielestäni länsimaisessa eläinsuojelunormistossa, joka lähtökohtaisesti toteaa eläinten olevan tuntevia yksilöllisiä olentoja, joille ei tule tuottaa tuskaa, mutta kuitenkin sallii sen taloudellisen intressin nimissä. Tätä havainnollistaa seikka, että eläimen pito esim. turkistarhaa, tehokanalaa, teuraskuljetusta tai koe-eläinlaboratoriota vastaavissa olosuhteissa muualla kuin mainituissa paikoissa olisi useassa tapauksessa vastoin eläinsuojelulakia. Kyseisissä tapauksissa tämän laillistaa kuitenkin eläinsuojelulain muoto, joka kieltää ainoastaan 'tarpeettoman tuskan' tuottamisen. On siis laillista tuottaa eläimelle tuskaa, kunhan se jossain mielessä on muuta kuin 'tarpeetonta'.

Moraalisesti ajattelumalli on jokseenkin kestämätön: Myönnetään, että on olemassa yksilöllisen olennon intressi, mutta sitä on sallittua rikkoa jos siitä on iloa tai taloudellista hyötyä itselle. Täysin samalla ajattelumallilla olisi perusteltavissa esim. orjakauppa tai ihmiskokeet puolustuskyvyttömillä ihmisillä. Onhan näin tehtykin jopa aivan lähihistoriassa, kyse on lopulta vain siitä, mihin raja kulloinkin vallalla olevan ajatussuunnan mukaisesti vedetään. Jos vuosisadan kuluessa moraalinen ajattelu ei olisi edennyt nykypisteeseen, tällä hetkellä orjat siirtomaissa valmistaisivat monikansallisten yhtiöiden tuotteita. Orjuuden vastustajat torjuttaisiin sanomalla, että tuottajien elinkeino vaarantuu. Tosin joidenkin mielestähän nykyinen halpatuotanto on lähes orjuutta, ja toiset olisivat varmasti edelleen valmiita ostamaan edullisia orjatyövoimalla tuotettuja hyödykkeitä.

Pitkällä tähtäimellä on kuitenkin nähtävissä yleinen ahneutta ja epäoikeudenmukaisuutta vähentävä suuntaus. Vuosisadan kuluessa on lopetettu orjuus ja edistetty esim. rotujen, yhteiskuntaluokkien ja sukupuolten tasa-arvoa. Myös eläinten intressiä otetaan kaikesta huolimatta yhä enemmän huomioon. Asteittain ainakin Euroopassa lainsäädäntö tiukentuu esim. tehotuotantoa, eläinten viihdekäyttöä ja koe-eläintoimintaa kohtaan.

On myös huomattava, että aina moraalisen kehityksen eturintama on saanut vastustusta osakseen, ennen kuin valtavirta on hyväksynyt aatteen. Tämä antaa osaltaan merkityksen eläinsuojeluliikkeelle nykyään ja toisaalta selittää sen, miksi tällä palstalla eläinsuojelun vastustajat esiintyvät jopa suuremmalla kiihkolla kuin eläinsuojelua kannattavat.






http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000001291&posting=22000000012194809

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000001291&posting=22000000012152623

0

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        52
        2097
      2. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        62
        2012
      3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

        1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
        Maailman menoa
        13
        1541
      4. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        62
        1352
      5. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        50
        1319
      6. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        41
        845
      7. Toivoisitko

        Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
        Ikävä
        88
        717
      8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

        Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        118
        707
      9. Sotekeskus

        Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
        Ähtäri
        33
        688
      10. Sinunkin pitää jättää

        Se kaivattusi rauhaan.
        Ikävä
        40
        643
      Aihe