eräs lapsuuden ystävistäni oli puukottanut kajaanissa jonkun tyypin.pistoja oli ollut selässä,päässä ja niskassa.paljokohan hänelle tulee tuomiota kun hän on ensikertalainen??vastatkaa!
paljo tuomio?
tietämätön22
195588
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
ikäinen kaverisi oli??
monesta muustakin seikasta.. kerro tarkemmin asiasta..
kyseinen puukotus tapahtui??
kuoliko se toinen osapuoli, jota puukotettiin??
jos kyseisen puukottajan nimikirjaimet on T.K, niin hän on päässyt jo vapaaksi.. oli n. 8kk linnassa..
lisäinfoa..puukotus tapahtui ehkä 1 kuukautta sitten ja ko puukottaja on 40 vuotta ja huom ENSIKERTALAINEN!! paljokohan tästä tulee hänelle?
n. yhden (1) vuoden istuu vankilassa..
riippuu tietenki kuoliko se toinen osapuoli..
ja onko ollu humalassa ja missä olosuhteissa se puukotus on tapahtunut.. jos esim. kaupungilla humalassa kadulla puukottanut tai esim. sillä tavalla että selvinpäin ja niin että toinen on ollut nukkumassa tai jtn vastaavaa.. niin tuo jälkimmäinen versiohan on paljon rangaistavampi teko suomen lainsäädäntöä tarkasteltuna, mutta niin taitaa olla joka maassa, sillä silloinhan se olisi murha..
....ja on takas oli mukana taivalkosken ammuskelussa...mukavia istumisia ...moni tykkää
en tiedä jostakin asiasta jotain niin turvaudun www.google.com sivuston tarjoamiin palveluihin..
meinaan on paljon nopeampi tapa selvittää epäselviä asioita, jos vaan osaa ns. "guuglettaa".
nopeampi ja vaivattomampi.. mutta kyllähän ne asiat täälläki selviintyy jos sattuupi vaan oikeat ihmiset tänne kahtelee ja viitsisivät vielä kommentoidakin tai jakaa informaatiota.
Eipä tuohon voi muuta sanoa, että toivottavasti tuomiota tulee ja PALJON! Järkyttävää touhua.
Kysäise häneltä itseltään,jos on lapsuuden ystävä ei varmaan suutu.Kyllä hän mielelään antaa tietoa ja sinä voit auttaa hänen tuskaansa,jos olet hänen lapsuuden ystävä.
Hirttotuomion ansaitsisi.
toivottavasti kaverisi joutuis istumaan linnassa loppuikänsä ja joutuis vielä vaimontekeleeksi jollekin motoristille! En ymmärrä miksi sellaista ihmistä pitäisi vapauttaa joka silmittömän raivon puuskassa menee ja puukottaa toisen ihmisen kuoliaaksi.tekijä menettää luultavasti muutaman vuoden elämästään...kun ensikertalainen on...istuu puolet...ja jos istuu täysin kiltisti niin siitäkin lähtee vielä tuomiota pois.Mutta toinen on kuollu...jonkun vastuuttoman idiootin takia.
Toivottavasti, ammatillisuutesi kasvaa, tiedon myötä. Juomari voi olla myös tuomari, puukottaja, pappi, lääkäri, rappari, metsuri jne.jne.
Olisiko syytä miettiä onko kyseessä sairaus tila. Juomisen seuraus. Monta lasta, akkaa, ukkoa on pullon takia tapettu. Kemiallinen riippuvuus on myös geneettinen. Apua ei linnat, sakot, tuomiot tuo kuin vain tuomarin rahapussit lihoo.
Olisiko elämän muutoksesta apua? Jatkossa.
Ihmishenki ei paina jos on esim pullo rakkain.
Ei äidillä, ei isällä ei ystävällä. Hyvin usein tuomarit lähtevät puollustamaan juovaa ihmistä, kulissit kun pitää olla. Rahalla saa nekin. Samalla luvan jatkaa elämää vanhalla mallilla.
Siunausta elämäänne ja hankkikaa hyvät ystävät tietoa kansantaudistamme alkoholismista.Se olisi usein tieto jolla pelastetaan todella ihmishenkiä. Ikävää kun sairaudella ei ole ulkomuotoa, ei ulkonäköä. Usein hoidetaan vain juomisen seurauksia. Tuomiot, mielisairaalat, jne lasten oireet ovat kuitenkin tabu. Leikitään Jumalaa ja tuomitaan ihmnisiä, todellinen tuomari on JUMALA.
Meissä motoristeissa ei ole mitään hävettävää.
Tai ivattavaa. Usein meitä moitii ihmiset joilla itsellään on huono itsetunto. Emme ole vapaamuurareita, emme rappareita.
Oliko puukotettu kenties vapaamuurari?? Oliko kyseessä hyvä -veli verkko?? Me motoristit olemme usein selvinpäin.Emme syytä muita, etenkään jos itsellä on paha olo.
Stereotypia ajattelu, ja asenne ei toimi tässäkään asiassa. RAUHAA RAKKAUTTA
Pyydä ystävääsi hakemaan valtakunansyyttäjän virastosta apua.Kajaanin käräjäoikeuteen.
Olen elämäni suurimman "sirkuksen" nähnyt kajaanin käräjillä.
Tai kirjoita lehtiin, tärkeintä ei ole se mitä tapahtui vaan se MIKSI. Julkisuus on aina hyvä. Kansan sympatiat ovat myös jaossa.
Ikävää kun istuntoa ei ole ilmeisesti pidetty ja jo nyt on syytetyn tuomiot .. julistettu. Eri variaatiolla. Vaadittu monen kertaista rangaistusta, kun puukottajan ystävää näkemättä nimitetään "Vaimon tekeleeksi, motoristille" HUH HUH mitä kohtelua, ei ole ihme kun euroopassa ihmisoikeus istuimet täyttyy Suomen asioilla.
Tulkita voi, että vastoin ilmi tulevaa totuutta tuomio on jo etukäteen sovittu. Näin se toimii...Ihmisarvo on ihmisellä myös tuomion jälkeenkin. vanha sananlasku sinisestä kainuusta. Arvaa OMA tilasi anna ARVO toisellekin.
Olet vale tuomari. Tai sitten olemme lukeneet eri kirjat.Oliko sinun kirjat 100v e.kristuksen syntymää tehty?
hah hah !! Kiitos. Tässä ihminen vaan.
Olipas tervävä havainto. Omassa päässäni oikeuskaari käytännön mukaan olen samaa mieltä.
Ikä opettaa myös ihmisyyttä.
Ei ole halua pollistella. 76v elämää nähnyt "oikkeus alan sirkustaiteilia"
Tilasit itsellesi vaikeutta. "Joka toiselle pahaa toivoo se itse sinne kuoppaan kapsahtaa"
Helliä halauksia vihaiselle pojalle, lämmintä runsasta syliä, paha olo lähtee ja viha laantuu.
Suomessa ei ole oikeus turvaa.Mitä ylemmäs pohjoista noustaan sitä kummaalisempaa on.
tuomari titteli on usein rahastus keino.
Se onko puukotus juomisen seurausta, siis sairautta alkoholismi. Juoman määrillä kun ei ole väliä vaan sillä kuinka ihminen käyttäytyy. etenkin silloin kun on ilman kemiaa.
Ikävää kun oikeuslaitokset eivät tiedä sairaus käsitteestä yhtäänmittään.
Tuomarikin voi olla juomari. Sairaus ei jätä mitään ammattikuntaa väliin. missään sairaudessa ei ole sairaudenkieltäminen suurin oire sairaudesta. Mitä jos hankkisit apua ystävälle jos on tarvetta muualta kuin lievästä tuomiosta.