16-vuotias.

min

Taas tätä. Mutta olisi kiva jos saisi vastauksia.
Olen ajatellut ensi vuoden puolella (2006) kotoa pois muuttoa. Olen aika sekaisin noista kaikista tuista ja lisistä, joten voisiko joku auttaa ja kertoa mitä tukia ja lisiä minun olisi mahdollista saada?

muuttaisin siis toiselle paikkakunnalle, yksin. Huoltaja on työtön, yksinhuoltaja äiti. Töihin menisin mielelläni, jos vain niitä jostain saisin.

7

1315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • plapla

      www.kela.fi

      saat opintotukea ja asumislisää.

      • jarkko

        Oletat alkuperäisen kysyjän opiskelevan oppilaitoksessa joka kuuluu opintotuen piiriin.


    • !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      Olisin itsekkin kiinnostunut erilaisista tuista ja kokemusta. Ja mitä itse suosittelisitte eri tilanteissa.. !!!
      Toivottavasti löydät kiva asunnon!!

    • Vuokrasopimusta et voi alaikäisenä tehdä. Asumistuki kattaa vain osan vuokrastasi (millä maksat erotuksen?).

      Ilman koulutusta et saa edes työmarkkinatukea, sossun toimeentulotuki on ainoa vaihtoehto (ja lienee harkinnanvarainen).

      Ilman koulutusta työmaavaihtoehdot lienevät siivousta ja lehdenjakajan töitä, ei kovin houkutteleva vaihtoehto, herätys kello 3.00 aamulla.

      • nuori....

        Kyllä pääsee muuallekki töihin ilman koulutusta...


    • Kisse

      Niin kauan kun saat lapsilisää et varmasti saa mitään muuta. (Eli kunnes täytät 17) Sitten voit saada opintotukea n. 190 euroa/kk ja asumislisää n. 200e(?) jos huoltajasi tosiaan on ERITTÄIN vähävarainen. Jos ei ole, et saa ehkä mitään ennen kuin täytät 18/20.) Ja näitä saat siis jos olet opiskelija. Jos et ole opiskelija, voit saada työmarkkinatukea n. 360e/kk, mutta sinun on oltava työharjoittelussa/koulutuksessa tms. Lisäksi yleistä asumistukea enintään 70-80% vuokrasta.
      Jos haet töitä, siivoustyössä ei mielestäni ole mitään pahaa, se on oikeinkin hyvä vaihtoehto varsinkin opiskelijalle. Yleensä tarjolla on erilaisia kohteita ja tuntimääriä joista voi valita itselle sopivan. Ja jos olet ainoastaan töissä, voit kuitenkin hakea yleistä asumistukea, sitä saavat kaikki vähävaraiset, summa vaihtelee tuloista riippuen.
      Halpoja asuntojakin on tarjolla jos ei ole turhan nirso. Kannattaa hakea ennakkoluulottomasti eri asunnonvälitysfirmoilta ja ehkä myös yksityisiltä (lehti-ilmoitukset).
      Toivotan onnea muuttopuuhiisi. Itse muutin pois vanhenpien helmoista 17-vuotiaana, vaikeaa oli ja köyhää kun rahaa ei tullut mistään, mutta hengissä olen edellen... ja onnellinen...=)

      • dgsrh

        itse oon 16 vuotias tyttö. kohta 17 asun yksin saan asumislisää täydet(201... ja elatusavun(n.100) lapsilisät. muita tukia ei saa... sitte ku täytät 17 nii alkaisit saamaan opintukea jolloin lapsilisät loppuu. hyvin olen itse pärjännyt vaikka tiukkaa välillä. ollut


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4578
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4416
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      17
      3572
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2977
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2784
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2711
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2113
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      110
      1316
    Aihe