Katkaisin olkavarren luun kaukalopalloa pelatessa. Sattu muuten ihan älysti. Nyt on joku muovilasta siinä ja odotellaan jos lähtis luutumaan ilman leikkausta. Onko kellään kokemuksia vastaavasta?
Käsi poikki
5
6092
Vastaukset
- Myös
Mulla oli myös olkavarren luu poikki, mutta mulla oli koko ylävartalo kipsissä, ja toinen käsi edessä koukussa kuin lentokoneen siipi. Tai lasikuituahan se taisi olla. vähän kuin yksihihainen pusero, vaikkakin jäykkä... hyvin parani, muistaakseni 8 viikkoa piti olla kipsissä. Tsemppiä sulle!
- minttu88
mullakin on olaluu poikki ja samanlainen kipsi kun edellämainittu, eli koko ylävartalo ja käsi eteen kipsattuna. mun käsi kylläkin leikattiin jo seuraavana päivänä.
tässä on kyllä vähän avuton olo mut onneks on paljon auttajia.
osaako kukaan sanoo mitä voi tälläsen kipsin kanssa pukea päälle?
- Nainen26..
Olkavarsi meni katki poikki täälläkin, kun liukastuin ja lensin maahan silleen, että käsivarsi oli suorana ja jäi kehoni alle.
Ei voi kyllä sanoin kuvailla sitä kipua kun raaja on poikki...en voinu hetkeen edes nousta ylös ja pelkkä kävelykin sattui. Laitettiin kipsi, mutta onneksi seuraavana päivänä lääkäri soitti ja sanoi että se pitää sittenkin leikata...onneksi. Onhan kipsin kanssa eläminen tosi hankalaa, varsinkin kun asun yksin!
Nyt on sitten jo toista vuotta ollut titaanilevy käsivarressa.- äiti kolmelle
Eikö sinulla posteta ikinä rautoja? Minulla on vuosi leikkauksesta, pyysin itse rautojen poistoa ja ne poistetaan pian. Onko sinulla ikinä kyynärpää kipeä? Mä olen huomannut, että minulle tulee siihen helposti hiirikäsiongelmaa.
Jäikö sinulle virheasentoa? Minulla on sekä ojennuksessa että koukistuksessa.
- parantuva poika 14v
mulla on kans menny nyt kaks kuukautta sitten olkaluu ihan ylä osasta poikki mutta se jäi hyvään asentoon joten ei tullut minkään näköistä kipsiä vaan hento kantoside... se oli mulla kuukauden ja nyt mulla on ollu käsi ilman sitä jo 3 viikkoo enkä huomaa minkään näköistä kipua... odottelen kuitenkin lääkäriltä lupaa alkaa taas vetelemään leukoja ja punnerruksia joita tein paljon ennen luun murtumista... aluksi kun kantoside otettiin pois, käteni nousi eteenpäin vain noin 70 asteen kulmaan ja ei taipunut suoraksi vaan jäi noin 150 asteen kulmaan 180:stä asteesta, mutta nyt käteni on täysin normaali joskin en saa vielä viikkoon uida tai ajaa pyörää tai muuta sellaista. tietenkin potuttaa oikein paljon koko asia mutta kyllä tästä selvittiin säikähdyksellä kun olisin voinut tippua niskoilteen ja halvaantua loppu elämäksi. :) koulussakin kiusattiin käden vuoksi kun olin ennen aina vedellyt leukoja koulun leuka tangolla ja nyt sanottiin aina "vedä leuka" kun käsi oli vielä kantositeessä. enää en mene juoksentelemaan leikkepuistojen kiipeilytelineillä ja tipu 2,5 metrin korkeudelta käden päälle vaan pysyttelen kaukana niistä. nyt kun katon teijä tarinoita niin huomaan miten helpolla pääsin ja miten koko kesäloma olis menny pilalle jos ois käyny samallai ku teille :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15111396- 288092
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565874Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1624749- 154661
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai324331Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844193- 843477
- 803240
- 481741