Käsi poikki

Janhuero

Katkaisin olkavarren luun kaukalopalloa pelatessa. Sattu muuten ihan älysti. Nyt on joku muovilasta siinä ja odotellaan jos lähtis luutumaan ilman leikkausta. Onko kellään kokemuksia vastaavasta?

5

6016

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myös

      Mulla oli myös olkavarren luu poikki, mutta mulla oli koko ylävartalo kipsissä, ja toinen käsi edessä koukussa kuin lentokoneen siipi. Tai lasikuituahan se taisi olla. vähän kuin yksihihainen pusero, vaikkakin jäykkä... hyvin parani, muistaakseni 8 viikkoa piti olla kipsissä. Tsemppiä sulle!

      • minttu88

        mullakin on olaluu poikki ja samanlainen kipsi kun edellämainittu, eli koko ylävartalo ja käsi eteen kipsattuna. mun käsi kylläkin leikattiin jo seuraavana päivänä.
        tässä on kyllä vähän avuton olo mut onneks on paljon auttajia.
        osaako kukaan sanoo mitä voi tälläsen kipsin kanssa pukea päälle?


    • Nainen26..

      Olkavarsi meni katki poikki täälläkin, kun liukastuin ja lensin maahan silleen, että käsivarsi oli suorana ja jäi kehoni alle.
      Ei voi kyllä sanoin kuvailla sitä kipua kun raaja on poikki...en voinu hetkeen edes nousta ylös ja pelkkä kävelykin sattui. Laitettiin kipsi, mutta onneksi seuraavana päivänä lääkäri soitti ja sanoi että se pitää sittenkin leikata...onneksi. Onhan kipsin kanssa eläminen tosi hankalaa, varsinkin kun asun yksin!
      Nyt on sitten jo toista vuotta ollut titaanilevy käsivarressa.

      • äiti kolmelle

        Eikö sinulla posteta ikinä rautoja? Minulla on vuosi leikkauksesta, pyysin itse rautojen poistoa ja ne poistetaan pian. Onko sinulla ikinä kyynärpää kipeä? Mä olen huomannut, että minulle tulee siihen helposti hiirikäsiongelmaa.

        Jäikö sinulle virheasentoa? Minulla on sekä ojennuksessa että koukistuksessa.


    • parantuva poika 14v

      mulla on kans menny nyt kaks kuukautta sitten olkaluu ihan ylä osasta poikki mutta se jäi hyvään asentoon joten ei tullut minkään näköistä kipsiä vaan hento kantoside... se oli mulla kuukauden ja nyt mulla on ollu käsi ilman sitä jo 3 viikkoo enkä huomaa minkään näköistä kipua... odottelen kuitenkin lääkäriltä lupaa alkaa taas vetelemään leukoja ja punnerruksia joita tein paljon ennen luun murtumista... aluksi kun kantoside otettiin pois, käteni nousi eteenpäin vain noin 70 asteen kulmaan ja ei taipunut suoraksi vaan jäi noin 150 asteen kulmaan 180:stä asteesta, mutta nyt käteni on täysin normaali joskin en saa vielä viikkoon uida tai ajaa pyörää tai muuta sellaista. tietenkin potuttaa oikein paljon koko asia mutta kyllä tästä selvittiin säikähdyksellä kun olisin voinut tippua niskoilteen ja halvaantua loppu elämäksi. :) koulussakin kiusattiin käden vuoksi kun olin ennen aina vedellyt leukoja koulun leuka tangolla ja nyt sanottiin aina "vedä leuka" kun käsi oli vielä kantositeessä. enää en mene juoksentelemaan leikkepuistojen kiipeilytelineillä ja tipu 2,5 metrin korkeudelta käden päälle vaan pysyttelen kaukana niistä. nyt kun katon teijä tarinoita niin huomaan miten helpolla pääsin ja miten koko kesäloma olis menny pilalle jos ois käyny samallai ku teille :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      197
      6841
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2026
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1678
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1380
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      977
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe