En tiedä mikä mua vaivaa =(

No. mulla on ihana poikaystävä, mutta mussa on jokin vikana. on oltu puoli vuotta yhdessä ja mä eilen yritin jättää hänet, mutta syytä en tiedä. Meillä menee hyvin ja rakastan häntä. Voisiko menneisyyteni vaikuttaa asiaan? mut on kaks kertaa petetty ja lapsuudessani ei oo paljoa valoisia asioita. Voinko pelätä sitä että tuun hylätyksi? Koska en haluais jättää häntä, mutta jokin pelko kalvaa sisälläni.
5424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Puhu tosta poitsusi kanssa, ehkä se ymmärtää :]

Äänestä

Sama tilanne. Eilen meinasin jättää poikaystäväni, koska pelkään että kohta hänkin satuttaa minua.lauantaina meinasin pettää, koska pelkään niin paljon sitä että se pettää.. Mulla myös takana pettäjiä ja kipeä lapsuus..
mutta puhu sen kanssa siitä miltä susta tuntuu äläkä tee hätiköityjä päätöksiä. Niin kai pitäis itsekin tehdä..:)

Äänestä
  • Sellainen juttu, kun kehoitit minua puhumaan. No me olemme puhuneet asiasta, mutta meidän elämät on hyvin erilaisia. hänellä on takanaan onnellinen lapsuus, eikä häntä ole koskaan petetty. Hänen vanhempansa ovat edelleen yhdessä, toisinko omani. Hän ei suoraan sanottuna ymmärrä miksi pelkään tuollaista, että hän hylkää.. vaikea selittää sellaiselle jolla on ollut helppo elämä, mutta hän kyllä vakuuttaa ettei, mutta niin ovat muutkin sanoneet.. =/

    Äänestä

  • mie vaan kirjoitti:

    Sellainen juttu, kun kehoitit minua puhumaan. No me olemme puhuneet asiasta, mutta meidän elämät on hyvin erilaisia. hänellä on takanaan onnellinen lapsuus, eikä häntä ole koskaan petetty. Hänen vanhempansa ovat edelleen yhdessä, toisinko omani. Hän ei suoraan sanottuna ymmärrä miksi pelkään tuollaista, että hän hylkää.. vaikea selittää sellaiselle jolla on ollut helppo elämä, mutta hän kyllä vakuuttaa ettei, mutta niin ovat muutkin sanoneet.. =/

    Niin, tiiän että on rasittavaa kun itsellä on paha ja epävarma olo ja toinen ei ymmärrä yhtään..pitäis vaan pakottaa itsensä luottamaan..

    En itse oo vieläkään puhunu poikaystäväni kanssa ja luulen että sekään ei ymmärrä, tai ei ainakaan halua..Kun vaan vois unohtaa epävarmuuden niin kaikki ois hyvin. Oon yrittäny olla hiljaa,mutta en kohta enää pysty..inhottavaa kaataa kaikki toisen niskaan kun itsellähän se harhainenmieli on..

    mutta jos asiasta alkaa jauhamaan koko ajan toiselle, niin aika varma on että asiat menevät just niin kun pelkääkin..
    Mutta hyvä kun puhuit sille, nyt se ainakin tietää miltä susta tuntuu ja ehkä osaa ottaa sen huomioon..

    Äänestä

niin kait.. se on silti vaikeeta..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä vaan kirjoitti:

No. mulla on ihana poikaystävä, mutta mussa on jokin vikana. on oltu puoli vuotta yhdessä ja mä eilen yritin jättää hänet, mutta syytä en tiedä. Meillä menee hyvin ja rakastan häntä. Voisiko menneisyyteni vaikuttaa asiaan? mut on kaks kertaa petetty ja lapsuudessani ei oo paljoa valoisia asioita. Voinko pelätä sitä että tuun hylätyksi? Koska en haluais jättää häntä, mutta jokin pelko kalvaa sisälläni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu