Voiko silmiä jumpata jotenkin? Että jotkut silmälihakset vahvistuisivat tai jotain? Jostain olen kuullut että ihmisille, joilla silmät karsastavat, niin heille suositellaan silmäjumppaa?
Itselläni on pienenä karsastanut silmät aika paljon, mutta nyt vanhempana ei oikeastaan muulloin jos on väsynyt, eikä silloinkaan paljoa. Mutta jos jossain olisi ohjeet tähän jumppaan niin olisin kiitollinen.
Itselläni on pienenä karsastanut silmät aika paljon, mutta nyt vanhempana ei oikeastaan muulloin jos on väsynyt, eikä silloinkaan paljoa. Mutta jos jossain olisi ohjeet tähän jumppaan niin olisin kiitollinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Muistan, kun jossain lehdessä kymmenisen vuotta sitten oli jumppaohje, jossa mainittiin vielä lisäksi, että se voisi muka parantaa näköä. Ahkerana tyttönä sitten yritin kovasti "parantaa" näköäni silmiä jumppaamalla.
En tiedä onko tästä sinulle hyötyä, mutta ohjeet menivät jotenkin näin.
1. Katso eteen ja katso oikealle
2. Katso taas eteen ja katso sitten vasemmalle
3. Katso eteen ja katso sitten ylös
4. Katso eteen ja katso alas
Eli ei ole missään tapauksessa tarkoitus pyöritellä silmiä. Tuota sitten toistellaan jonkin aikaa.
Tuota voisi kokeilla, kiitos neuvoista :)
Kasiini osui joskus takavuosina jokin jo -30-40-luvulla aiheesta kirjoitettu suomenkielinen kirja jonka olivat kirjoittaneet laakarin koulutuksen saaneet henkilot. Sen perusajatuksena oli tuoda esiin silmalihasten jumpan hyodyllisyys nakoa ja silmien toiminnallisuutta ja niiden terveytta ajatellen, aivan samoin kuin kehon muunkin lihaksiston yllapito on eduksi hyvinvoinnille.
Se saattaa olla hyodyllista erityisesti henkiloille jotka ovat tyokseen paljon sisatiloissa ja mahdollisesti paatteen aarella jolloin silmalihakset eivat tyoskentele niiden 'koko skaalassa' normaaliin tapaan.
Seuraavassa tuon kirjan esittamat silmajumpan peruslinjat (ehka osin sovellettuna) ja joita harrastan itsekin ajoittain. Perusajatus on laittaa kaikki silmien eri lihasryhmat tyoskentelemaan ja venyttaen niiden normaaliin aariasentoon saakka (pakottamatta) jolloin tuntee myos miellyttavan venytyksen. Liikkeiden jarjestys ja toistojen lukumaara ei tarkoin ole muistissani, mutta itse teen seuraavasti, 10-12 toistoa kussakin jumppaliikkeessa. Kaikki likkeet suoritetaan paan ollessa vakaasti suorassa:
1) Katse vaakatasossa suoraan eteen ("normaali" eteen katsominen) josta alkaen
silmia liikutetaan vaakatasossa edestakaisin oikealle ja vasemmalle aariasentoihin saakka (10-12 kertaa), lievasti ja rauhallisesti venyttaen aariasennossa (tama kaikissa jumpan liikesarjoissa), pitaen katsekorkeus koko ajan horisontin tasossa < - >
- Sama liikesarja kuin edella, mutta se suoritetaan siirtamalla ensin katse aariasentoon ylos ja pitaen se siella koko liikesarjan ajan
- Edelleen sama liikesarja, mutta siirtamalla katse aariasentoon alas ja pitamalla se siella koko liikesarjan ajan ja paa tietenkin aina vakaasti suorassa kuten kaikissa liikkeissa
2) Vastaava liikesarja kuin kohdassa 1, mutta talla kertaa se suoritetaan alhaalta ylos. Eli normaali katse suoraan eteen ja siita kasin silmia / katsetta liikutetaan aariasentoon alas ja ylos edestakaisin ja aina lievasti venyttaen aariasennoissa
- Sama liikesarja kuin edella, mutta pitaen silmat aariasennossa vasemmalla
- Edelleen sama liikesarja, mutta pitaen silmat aariasennossa oikealla
3) Katse jalleen normaalisti suoraan eteenpain paan pysyessa suorassa. Siirretaan katsetta aarimmaisesta vasemmasta "alanurkasta" aarimmaiseen oikeaan "ylanurkkaan". Ikaankuin edessasi olisi seina jonka vasemmasta alanurkasta on vedetty suora viiva sen oikeaan ylanurkkaan ja seuraat katseellasi tuota linjaa edestakaisin aina kevyesti venyttaen aariasennoissa
- Sama liikesarja, mutta talla kertaa oikeasta alanurkasta vasempaan ylanurkkaan
4) Silmia pyoritetaan ympari kuviteltuja aarirajojaan mukaillen lievaa venytysta tuntien 10-12 kertaa ensin esim. vasemmalle ja sitten oikealla
5) Katse edestakaisin lahelle ja kauas. Paa normaalisti suorassa ja nostetaan esim. oma kasi tai jokin esine n. 20cm paahan silmista ja katse suunnataan ja keskitetaan vuoroin tahan ja kauas / horisonttiin
On suositeltavaa lepuuttaa silmia hetken ennen kutakin jumppasarjaa. Ps. Huh! Olipa yllattavan vaikeaa yrittaa esittaa asia vaerbaalisessa / kirjoitetussa muodossa, oli ollut helpompi piirtaa, mutta toivottavasti tulos on kuitenkin ymmarrettavissa.