Britannian koneella ja matkustaminen 9kk ikäisen kanssa, kokemuksia?
Vastaukset 10
Ei ole kokemuksia Finnmatkojen lomalennosta (vielä), mutta lapsen kanssa matkustaessa kannattaisi maksaa vähän lisää ja varata paikat esim. koneen ensimmäiseltä penkkiriviltä, jossa tilaa on enemmän. Paikat maksavat 20 euroa meno/paluu. Exit-paikoille ei taida lapsen kanssa päästäkään.
- automatik
lapset pääsee aina jos tilaa etunpenkkiin jossa lapselle sänky seinässä, jos tosiaan vaan on tilaa, usein ei ole kuin 2 paikkaa. Kannattaa etukäteen varata .
automatik kirjoitti:
lapset pääsee aina jos tilaa etunpenkkiin jossa lapselle sänky seinässä, jos tosiaan vaan on tilaa, usein ei ole kuin 2 paikkaa. Kannattaa etukäteen varata .
Finnmatkojen lomalennolla on mahdollisuus varata paikat koneesta lisähintaan eli aina siinä etupenkeillä ei ole tilaa vaan ne on varattu. Kannattaa siis varata itse ne paikat hyvissä ajoin jos tilaa haluaa...
- päivänselvää
konetta kummenpi, 757 on sama onko sitten kenen yhtiön vaan, ehkä joku penkki enenmmän tai vähemmän mutta muuten identtinen
- Alli
Varasin meille eturivin paikat,mutta minulle sanottiin Britannialta että siihen sänkyyn on ikäraja, korkeintaan 6kk ikäsille.. Jäi vähän mietityttämään, virkailija kuulosti siltä ettei ollut itsekään ihan varma..
- syystäkin
Alli kirjoitti:
Varasin meille eturivin paikat,mutta minulle sanottiin Britannialta että siihen sänkyyn on ikäraja, korkeintaan 6kk ikäsille.. Jäi vähän mietityttämään, virkailija kuulosti siltä ettei ollut itsekään ihan varma..
Koriin on ikä ja painorajat, ihan vauvan oman turvallisuuden takia. Toki vauvat ovat erikokoisia, mutta keskimäärin yli 6kk on sen verran pitkä/painava, että ei mahdu koriin. Et varmaan halua itsekkään, että kori romahtaa seinästä?
Tuo 6 kk sääntö on muillakin ( pieniä variaatioita lentoyhtiöiden kesken), vanhemmat ovat yleensä hyvin ymmärtämättömia asian suhteen, valehtelevat esim. vauvan painoja/ikiä ja änkevät lapsensa koriin niin, että sen jalat roikkuvat ulkopuolella... - Alli
syystäkin kirjoitti:
Koriin on ikä ja painorajat, ihan vauvan oman turvallisuuden takia. Toki vauvat ovat erikokoisia, mutta keskimäärin yli 6kk on sen verran pitkä/painava, että ei mahdu koriin. Et varmaan halua itsekkään, että kori romahtaa seinästä?
Tuo 6 kk sääntö on muillakin ( pieniä variaatioita lentoyhtiöiden kesken), vanhemmat ovat yleensä hyvin ymmärtämättömia asian suhteen, valehtelevat esim. vauvan painoja/ikiä ja änkevät lapsensa koriin niin, että sen jalat roikkuvat ulkopuolella...No tottakai minä haluan että se romahtaa seinästä.. haloo..
SEN TAKIA jäi vaivaamaan kun virkailija Britannialla kuulosti niin epävarmalta asian suhteen ja matkatoimistosta meille sanottiin että sen saa (virkailija tiesi minkä ikäinen lapsemme on).. Mutta tottakai otan turvallisuusseikat huomioon eikä tulisi mieleenkään valehdella iästä jonkun kopan takia! - Nimetön
Alli kirjoitti:
No tottakai minä haluan että se romahtaa seinästä.. haloo..
SEN TAKIA jäi vaivaamaan kun virkailija Britannialla kuulosti niin epävarmalta asian suhteen ja matkatoimistosta meille sanottiin että sen saa (virkailija tiesi minkä ikäinen lapsemme on).. Mutta tottakai otan turvallisuusseikat huomioon eikä tulisi mieleenkään valehdella iästä jonkun kopan takia!En lainkaan ihmettele, että nykyajan vanhemmat on niin mukavuudenhaluisia, että survoisivat koriin vaikkapa vuoden ikäisen lapsen. Se on se minäminäminä-mentaliteetti, lapsen hyvinvoinnista viis. Osahan tekee lapsiakin vain rahan takia.
- nyt muovautui
Nimetön kirjoitti:
En lainkaan ihmettele, että nykyajan vanhemmat on niin mukavuudenhaluisia, että survoisivat koriin vaikkapa vuoden ikäisen lapsen. Se on se minäminäminä-mentaliteetti, lapsen hyvinvoinnista viis. Osahan tekee lapsiakin vain rahan takia.
keskustelu vanhemmuudesta ja syistä miksi lapsia tehdään.. Kysyin vain kokemuksia Finnmatkojen lomalennoista.. Riitapukarit menkää vaikka vauva-lehden-palstoille pätemään :)
- ihan syystäkin
nyt muovautui kirjoitti:
keskustelu vanhemmuudesta ja syistä miksi lapsia tehdään.. Kysyin vain kokemuksia Finnmatkojen lomalennoista.. Riitapukarit menkää vaikka vauva-lehden-palstoille pätemään :)
Ei Allin tai kenenkään muun tarvinnut ottaa kirjoitustani henkilökohtaisesti, mutta valitettavasti olen nähnyt lentoemäntänä kuinka vanhemmat yrittävät survoa vauvaansa koppaan ja jalat roikkuvat kopan ulkopuolella jne. Te, ette varmastikaan tee niin, ja hyvä niin, mutta lentokoneessa tapaa ihmisiä niin moneen lähtöön. Meitä on todellakin moneksi. Siis muissakin asioissa kuin vanhempia, jotka matkustavat lapsiensa kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm691061- 55998
Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s43956Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."
Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k62774Martina ja Levin kiinteistö
Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.322718Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte21714- 33645
Harmittaa kun en saa edes tietää
miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää44608Teköäly löytää teidät
Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani178595Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta
Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi8582