Britannian koneella ja matkustaminen 9kk ikäisen kanssa, kokemuksia?
Vastaukset 10
Ei ole kokemuksia Finnmatkojen lomalennosta (vielä), mutta lapsen kanssa matkustaessa kannattaisi maksaa vähän lisää ja varata paikat esim. koneen ensimmäiseltä penkkiriviltä, jossa tilaa on enemmän. Paikat maksavat 20 euroa meno/paluu. Exit-paikoille ei taida lapsen kanssa päästäkään.
- automatik
lapset pääsee aina jos tilaa etunpenkkiin jossa lapselle sänky seinässä, jos tosiaan vaan on tilaa, usein ei ole kuin 2 paikkaa. Kannattaa etukäteen varata .
automatik kirjoitti:
lapset pääsee aina jos tilaa etunpenkkiin jossa lapselle sänky seinässä, jos tosiaan vaan on tilaa, usein ei ole kuin 2 paikkaa. Kannattaa etukäteen varata .
Finnmatkojen lomalennolla on mahdollisuus varata paikat koneesta lisähintaan eli aina siinä etupenkeillä ei ole tilaa vaan ne on varattu. Kannattaa siis varata itse ne paikat hyvissä ajoin jos tilaa haluaa...
- päivänselvää
konetta kummenpi, 757 on sama onko sitten kenen yhtiön vaan, ehkä joku penkki enenmmän tai vähemmän mutta muuten identtinen
- Alli
Varasin meille eturivin paikat,mutta minulle sanottiin Britannialta että siihen sänkyyn on ikäraja, korkeintaan 6kk ikäsille.. Jäi vähän mietityttämään, virkailija kuulosti siltä ettei ollut itsekään ihan varma..
- syystäkin
Alli kirjoitti:
Varasin meille eturivin paikat,mutta minulle sanottiin Britannialta että siihen sänkyyn on ikäraja, korkeintaan 6kk ikäsille.. Jäi vähän mietityttämään, virkailija kuulosti siltä ettei ollut itsekään ihan varma..
Koriin on ikä ja painorajat, ihan vauvan oman turvallisuuden takia. Toki vauvat ovat erikokoisia, mutta keskimäärin yli 6kk on sen verran pitkä/painava, että ei mahdu koriin. Et varmaan halua itsekkään, että kori romahtaa seinästä?
Tuo 6 kk sääntö on muillakin ( pieniä variaatioita lentoyhtiöiden kesken), vanhemmat ovat yleensä hyvin ymmärtämättömia asian suhteen, valehtelevat esim. vauvan painoja/ikiä ja änkevät lapsensa koriin niin, että sen jalat roikkuvat ulkopuolella... - Alli
syystäkin kirjoitti:
Koriin on ikä ja painorajat, ihan vauvan oman turvallisuuden takia. Toki vauvat ovat erikokoisia, mutta keskimäärin yli 6kk on sen verran pitkä/painava, että ei mahdu koriin. Et varmaan halua itsekkään, että kori romahtaa seinästä?
Tuo 6 kk sääntö on muillakin ( pieniä variaatioita lentoyhtiöiden kesken), vanhemmat ovat yleensä hyvin ymmärtämättömia asian suhteen, valehtelevat esim. vauvan painoja/ikiä ja änkevät lapsensa koriin niin, että sen jalat roikkuvat ulkopuolella...No tottakai minä haluan että se romahtaa seinästä.. haloo..
SEN TAKIA jäi vaivaamaan kun virkailija Britannialla kuulosti niin epävarmalta asian suhteen ja matkatoimistosta meille sanottiin että sen saa (virkailija tiesi minkä ikäinen lapsemme on).. Mutta tottakai otan turvallisuusseikat huomioon eikä tulisi mieleenkään valehdella iästä jonkun kopan takia! - Nimetön
Alli kirjoitti:
No tottakai minä haluan että se romahtaa seinästä.. haloo..
SEN TAKIA jäi vaivaamaan kun virkailija Britannialla kuulosti niin epävarmalta asian suhteen ja matkatoimistosta meille sanottiin että sen saa (virkailija tiesi minkä ikäinen lapsemme on).. Mutta tottakai otan turvallisuusseikat huomioon eikä tulisi mieleenkään valehdella iästä jonkun kopan takia!En lainkaan ihmettele, että nykyajan vanhemmat on niin mukavuudenhaluisia, että survoisivat koriin vaikkapa vuoden ikäisen lapsen. Se on se minäminäminä-mentaliteetti, lapsen hyvinvoinnista viis. Osahan tekee lapsiakin vain rahan takia.
- nyt muovautui
Nimetön kirjoitti:
En lainkaan ihmettele, että nykyajan vanhemmat on niin mukavuudenhaluisia, että survoisivat koriin vaikkapa vuoden ikäisen lapsen. Se on se minäminäminä-mentaliteetti, lapsen hyvinvoinnista viis. Osahan tekee lapsiakin vain rahan takia.
keskustelu vanhemmuudesta ja syistä miksi lapsia tehdään.. Kysyin vain kokemuksia Finnmatkojen lomalennoista.. Riitapukarit menkää vaikka vauva-lehden-palstoille pätemään :)
- ihan syystäkin
nyt muovautui kirjoitti:
keskustelu vanhemmuudesta ja syistä miksi lapsia tehdään.. Kysyin vain kokemuksia Finnmatkojen lomalennoista.. Riitapukarit menkää vaikka vauva-lehden-palstoille pätemään :)
Ei Allin tai kenenkään muun tarvinnut ottaa kirjoitustani henkilökohtaisesti, mutta valitettavasti olen nähnyt lentoemäntänä kuinka vanhemmat yrittävät survoa vauvaansa koppaan ja jalat roikkuvat kopan ulkopuolella jne. Te, ette varmastikaan tee niin, ja hyvä niin, mutta lentokoneessa tapaa ihmisiä niin moneen lähtöön. Meitä on todellakin moneksi. Siis muissakin asioissa kuin vanhempia, jotka matkustavat lapsiensa kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va731959Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661229- 1411018
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu241003- 90714
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa109686- 44675
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63652- 59645
- 58590