Miten metallisia kellonrannekkeita lyhennetään? Siis siinä on jonkinlaisia palasia, mutta onko palasten irrottamisessa ja kiinnittämisessä joku systeemi???
Metallinen kellonranneke
8
11587
Vastaukset
- RP 65
Ennenmuinoin niitä kyllä lyhennettiin paloja irroittelemalla, mutta nykyisin lienee kaikissa lukkosysteemi hihnan toisessa päässä. Lukossa on kieleke, joka painaa hihnaa vasten ja pitää lukon halutulla kohdalla hihnassa. Etsi kieleke ja käännä jollain työkalulla (esim. pienellä meisselillä) siinä olevasta kolosta kieleke pystyasentoon. Siirrä lukko sopivaan kohtaan ja lukitse se paikoilleen kääntämällä kielele takaisin alas.
- sitten se lukko
on sellainen pitkä jossa sivut täynnä reikiä.
Hihnan päässä oleva tappi sitten vain sellaisiin
reikiin että hihna tuntuu sopivalta. - ei niin yksinkertaista.
sitten se lukko kirjoitti:
on sellainen pitkä jossa sivut täynnä reikiä.
Hihnan päässä oleva tappi sitten vain sellaisiin
reikiin että hihna tuntuu sopivalta.Osassa on vain palan poisto ainoa homma.Hihnan kyljessä ulos painettavia liuskoja ynnä muita riippuen mallista ja merkistä.
- jerkku4
että tarvitset kulmahiomakonetta ja hitsausvälineitä (puikko, TIG, MIG).
- blondi
Siis kuvittelin tämän palstan olevan keskustelua harrastuksista ja juuti tässä erityisesti elektroniikasta. Tiedän kellosepän lyhentävän rannekkeita, halusin vain uteliaisuuttani tietää miten se tehdään. Eikö kysymykseen silloin voi vastata asiallisesti? Mielestäni kysymykseni oli ihan asiallinen.
Olen tottunut tekemään yhtä ja toista itse, siispä miksen voisi lyhentää kelloni rannekettakin?
J.K. Meiltä löytyy myös nuo hitsausvälineet ja kulmahiomakone, joskin en ole aikonut niitä juuri tässä asiassa käyttää, löytyykö sinulta?
- tapahan
Kulmahimakoneella, eli ns. rälläkällä homma onnistuu, mutta sen käyttö sinänsä vaatii tulityökorttia, riippuen paikasta missä homma tehdään.
rautasaha on kanssa kätevä, mutta hitaampi, etuina hiljaisempi ääni, eikä kipinävaaraa.
Polttoleikkaus onnistuu kanssa ja siinä tulee "pääteltyä" se ranneke samalla, mutta vaati taasen polttoleikkausvälineet.
elikkäpä suosittelen kellosepän puoleen kääntymistä, sillä he osaavat homman ja niiltä löytyy mahdollisesti tarvittavia lukkotappeja yms. Huom, kaikki rannekkeet ei välttämättä ole lyhennettävissä ainakaan kovin helpolla - Toinen blondi
Mun kellossa on irrotettavia paloja. Palat irrotetaan lyömällä palojen akselina toimiva tappi pois paikaltaan, jolloin palat irtoavat. Tappi on paksumpi toisesta päästä, joten se täytyy irrottaa oikeaan suuntaan (merkitty nuolella). Paloja on myös kokonaisia ja puolikkaita, joten oikea mitta löytyy varmasti.
- blondi
Kiitos kaikille asiallisen viestin kirjoittaneille, pääsin jo asiasta jäljille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475285Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511790Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1361707Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151619- 141355
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41240No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol26121981-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171077Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771028Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60877