mä olin kakstoista ku ekaa kertaa mietin itsemurhaa. sillon mä alotin laskemisen: kuus vuotta, ni pääsen pois täältä. kuus pitkää pitkää vuotta isäni jokapäivästä juomista. viina ja lääkkeet on sen parhaimpia ystäviä ollu niin kauan ku vaan muistan.
mun kaksossisko tappo ittensä ku oltiin viistoista. jotenkin oon niin katkera siitä tälle yhteiskunnalle, mutta eipä kai se sen vika oo, ettei perheitten sisäset ongelmat näy ulospäin. harmitttaa vaan, ku ei kukaan puuttunu ees sillon mihinkään ongelmiin. luultiin, et joku poikaystävä oli jättäny sen tms. emmä eikä meiän mutsi sanonu kellekkään mitään. mä aattelin et ei kukaan usko, aina kaikki kaveritki kelle oon yrittäny sanoa, ni on vähätelly koko asiaa. siis ku se äijä tosiaan on ihan normaali, ku ei oo kännissä.
mä kuitenkin jaksoin nä vuodet. täytin kaheksantoista, ja mitä tein? jäin tänne himaan asumaan. ei mitään toivookaan muutosta. vanhempien tulot on niin korkeet, etten sais mitään opintolisää tms. mistään. eikä sitä rahaa todellakaa oo tulossa vanhemmilta.
nyt mutsi on viimein päättäny lähtee ja ottaa eron. se ilmotti aamulla tyynesti että hän on vuokrannu kämpän itelleen jostain ja et mä saan jäädä kahestaan tänne rakkaan isäni kanssa.
siis jumalauta. tuntuu ettei se välitä musta ollenkaan. ihan ku se ajattelis vaan itteään, ja muista viis.
sanokaa kiltit mitä vaihtoehtoja mulla on, himaan kun ei voi jäädä asumaan, ja lukio olis ihan kiva suorittaa loppuun?
mitä ihmettä mä teen?
huah
5
930
Vastaukset
- ......
En nyt keksi muutakaan kuin että menet sossuun keskustelemaan tilanteestasi niin sitä kautta ehkä voisit saada oman kämpän.
- massaakka
no muuta äitis tykö!
- merska
Puhu asiasta äidilles. Eiköhän se sitte ymmärrä
- Nanico2003
mene mummille? =D
- ...
No ala vaikka siivoojaks lukion ohella. Ei Suomessa voi olla niin huono rahatilanne, että olisi pakko jäädä juopposekakäyttäjän kanssa asumaan täysi-ikäisenä!!! Ja sossu antaa aika helposti rahaa ku niille oikeesti avautuu asioistaan. Eli sinne vaan avautumaan. Kyllä se siitä. Jätä se kusipää yksin!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342024Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291082- 69883
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262770Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65760- 14744
- 83693
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213679- 26673