Tuolla yhdessä viestissä oli tollanen juttu firefoxiin liittyen-->
"Siinä on kätevä välilehtitoiminto, eli voit avata useita välilehtiä samassa selainruudussa päällekkäin. Vie vähemmän tilaa, ja niitä on helppo selata, jos haluat välillä vilkaista mitä on toisella välilehdellä."
Miten tuota ominaisuutta käytännössä käytetään?
"Siinä on kätevä välilehtitoiminto, eli voit avata useita välilehtiä samassa selainruudussa päällekkäin. Vie vähemmän tilaa, ja niitä on helppo selata, jos haluat välillä vilkaista mitä on toisella välilehdellä."
Miten tuota ominaisuutta käytännössä käytetään?
Vastaukset 18
Vanhimmat
kun klikkaat: tiedosto -> uusi välilehti.
Sitten siihen vain osoiteriville vain naputtelet, mihin haluat mennä. Myös useampia kuin kaksi välilehteä voi avata - useampiin auki oleviin selainikkunoihin myös.
ctrl t
Miten yksittäisen välilehden saa pois, niin etteivät toiset välilehdet katoa samalla?
...niin että, eka sivu olisi googlen etusivu ja vaikka hakutuloksia voisi tallentaa välilehdille?
merkki!!! Punainen sellainen...löytykö?
...ja välilehtiä voi myös järjestellä jne. Katso enemmän FF:n ohjeesta ja sieltä selaus välilehdillä/näppäinkomennot. Samaa tietoa löytyy varmasti myös sivulta http://www.mozilla.fi/ josta voit lukaista Firefoxin tukialueen viestejä jne. tai tutustua selaimen ominaisuuksiin etukäteen, jos et ole sitä vielä ladannut.
Myös kirjanmerkit (=suosikit) on minusta kätevämpi toiminnaltaan kuin IE:ssa.
Tuota en itse käytä mutta luulisi, että jos Googlen tuloksista klikkaat hiiren oikealla näppäimellä haluamaasi linkkiä ja valitset "avaa uuteen välilehteen", se onnistuu. Jos joku tietää tästä enemmän ja helpomman tien, kertokoon.
Uuden välilehden saa myös klikkaamalla vanhan välilehden päällä (siis siitä sivun "nimen" kohdalta) hiiren oikealla näppäimellä ja valitsemalla uusi välilehti - on myös muita toimintoja. Itse en ole jaksanut paljoakaan katsella noita pikanäppäimiä, joten neuvoni ovat siksikin niin hiirikeskeisiä. ;)
jos on paljon välilehtiä?
vaikkei olekkaa näppäin yhdistelmiä!
Pää asia että oppii ja ymmärtää mikä välilehden periaate on;)
Riippuu varmaan vähän siitä, mitä niillä lehdillä tapahtuu. Siis jos on vaikkapa yhdellä lehdellä nettiradio auki ja toisella katsoo jotain videonpätkää, niin tokihan se hidastaa. Ainakin näin huonon koneen kanssa kuin minulla on. Mutta muuten en kyllä tiedä, en ainakaan ole huomannut. Tosin ei mulla niitä auki olekaan kuin korkeintaan 4 kerrallaan ja harvoin niinkään paljon.
silti tuota FF:n ohjetta. Minusta se ja FF:n suomenkielinen sivusto ovat hyvin selkeitä. :) Ja siellä kysellessä saa ainakin asiantuntevia ohjeita.
sillä saa aina avoinna olevan välilehden kiinni. Sitten lopuks sulkee koko selaimen, kun on vain yksi välilehti enää jäljellä. Kätevä, ei tartte hiirtä heiluttaa.
...mutta muistin käyttö luonnollisesti kasvaa.
-T
...just sitä että kun muisti kasvaa niin on vähemmän muistia käytössä eli toisin sanoen HIDASTA sivustolta toiselle mentäessä(ei välilehdillä oleviin sivustoihin)?
...välttämättä. Sitä paitsi hidasta voi olla ihan muustakin syystä.
-T
Sivut aukeaa välilehtiin myös painamalla hiiren rullaa linkin kohdalla..
pitämällä ctrl pohjassa samalla kun klikkaa linkkiä. välilehden saa kiinni näppärästi klikkaamalla hiiren rullalla sen päältä.