Yksinkertaisen käyttäjän kaksi yksinkertaista kysymystä:
1. Miten voi määritää jollekin tiedostotyypille uuden kuvakkeen? Esim .pdf tiedostojen kuvakkeissa näkyy koko tiedoston etusivu, mikä on hassua.
2. Tiedostoselaimen search-toiminto näyttäisi etsivän tiedostoja vain työpöydältä. Kuinka sillä saa haettua esim. kaikki *.pdf -tiedostot koko koneelta? (Lienee selaimessa jotain häikkää, kun joskus sulkee koko selaimen tuota hakua käytettäessä.)
(Suse 10.0 ja Gnome käytössä.)
1. Miten voi määritää jollekin tiedostotyypille uuden kuvakkeen? Esim .pdf tiedostojen kuvakkeissa näkyy koko tiedoston etusivu, mikä on hassua.
2. Tiedostoselaimen search-toiminto näyttäisi etsivän tiedostoja vain työpöydältä. Kuinka sillä saa haettua esim. kaikki *.pdf -tiedostot koko koneelta? (Lienee selaimessa jotain häikkää, kun joskus sulkee koko selaimen tuota hakua käytettäessä.)
(Suse 10.0 ja Gnome käytössä.)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos etsit pdf-tiedostoja, niitä pitäisi olla vain /home/"user" ja /temp kansioissa.
Tavallinen käyttäjä ei niitä nimittäin muualle "laillisesti" saa. root saa.
Miten niin vain työpöydältä?
Linuxissa ei pitäisi "työpöydällä olla muuta kuin muutaman toiminnon käynnistimet!
Ei tiedostoja!
Kaikki tiedostot menee käyttäjän kotikansioon ja siellä mahdollisesti valittuihin alikansioihin.
Eikös tuo kuvakkeen vaihto onnistu tiedoston ominaisuudet ja siellä "Type"?
Siis tiedostotyyppi.
En etsi mitään pdf-tiedostoja. Se oli vain esimerkki. Kysyin search-toiminnosta. - Ja työpöydällä nyt tarkoitin käyttäjän Desktop-kansiota.
Yksittäisen tiedoston kuvakkeen vaihto onnistuu kyllä helposti, mutta en nyt kyllä vieläkään keksi, mistä saisin määritettyä tietyn tiedostotyypin kuvakkeet...
Oikeastaan sinun ei pidä vaihtaa kuvaketta.
Kyse on paremminkin tiedostoselainen Näytä (view) ominaisuudesta.
Laita sieltä tiedostojen esikatselu pois haluttujen tiedostotyyppien kohdalta.
Kuvien kohdalla luulen sen kyllä olevan paikallaan, mutta sitä voi säätää myös tiedostotyyppikohtaisesti.
Kiitos. Tuo auttoi. Tarkemmin tuo esikatselu löytyi selaimen valikosta "Muokkaa -> Asetukset -> Esikatselu".
Tiedostotyypeittäin valinnan pystyy tuolta tekemään ainoastaan tekstitiedostojen ja kuvatiedostojen osalta (osin myös koon mukaan). Ehkä jostain voi säätää myös sen, että tietyssä kansiossa tuo esikatselu on käytössä ja toisessa taas ei. Taitaa olla kuitenkin monimutkaisempi prosessi.
Vielä kun joku kertoisi, miten tuo johonkin tiedostotyyppiin liitetyn kuvakkeen voisi vaihtaa toiseksi...
>...tiedostotyyppiin liitetyn kuvakkeen voisi vaihtaa toiseksi...
En tiedä auttaako sinua mutta KDE:ssä näin:
Valitse joku tietyntyyppinen tiedosto.
Hiiren oikealla "Ominaisuudet"
Kohdassa "tyyppi" paina sitä jakarin kuvaa.
Aukeavassa ikkunassa näkyy ikoni isona ja sitä kun klikkaa niin voi valita sopivan.
Gnomessa kuvaamallasi tavalla vaihtuu vain kyseisen yksittäisen tiedoston kuvake. Muut saman tyyppisten tiedostojen kuvakkeet säilyy ennallaan.
Ehkä pitäisi päästä näpelöimään tiedoston avaavaa ohjelmaa ja sen asetuksia, luulisin...