Torstai on rommaajan juhlapäivä

Silloin EKP nostaa korkoja ja palsta villiintyy.


Tässä esimakua

http://www.bof.fi/fin/5_tilastot/5.1_Tilastografiikkaa/5.1.2_korot/
91101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Se nyt tästä vielä puuttuisikin, ettei EKP nostaisikaan ohjauskorkoaan. Tulisi hiukka paniikkia markkinoille.

Äänestä

mutta silloin markkinat rauhoittuvat ja hinnat lähtevät nousuun koska euriborissa on jo tuo mainitsemasi koronnosto... :-)

Äänestä
  • Viime viikolla kun pääjohtaja vihjaili koronnostosta,niin 12 kk:n Euribor hypähti 0,1 %:lla.Veikkaan,että vastaava efekti nähdään ylihuomenna ja 3 %:n raja paukkuu.

    Äänestä

  • efekti kirjoitti:

    Viime viikolla kun pääjohtaja vihjaili koronnostosta,niin 12 kk:n Euribor hypähti 0,1 %:lla.Veikkaan,että vastaava efekti nähdään ylihuomenna ja 3 %:n raja paukkuu.

    oppimista...

    Äänestä

Ja silti vieläkin historiallisesti alhaisella tasolla ollaan.

Äänestä
  • Taas joku ekonomi munaa itsensä lausunnoillaan.

    "Korkea öljyn hinta on kiihdyttänyt inflaatiota" hetkeä myöhemmin "Dollarin kurssivaihtelut eivät ole vaikuttaneet inflaatioon".

    Ei taida "eko-mies" tietää että juuri dollareilla käydään öljykauppaa ja jos dollari vahvistuu kuten nyt on käynyt öljy kallistuu.

    Tavallaan dollarin vahvistuminen ja öljyn halpeneminen on toisaalta kumonneet toistensa vaikutusta. Mutta jos oltaisiin vaikkapa EUR/USD 1,3 tasolla vielä olisi bensa esim. n. 10% halvempaa tällä hetkellä.

    Jos ekp nostaa ohjauskorkoa torstaina euro taasen vahvistuu ts. dollari heikkenee euroa vastaan ja saamme halvempaa bensaa (aika marginaalisesti tosin) ja se taas hillitsee juuri tuota öljyn aiheuttamaa inflaatiota.

    Kyl on ekonomistilla pullat ja jauhot sekasin...

    Äänestä

Rommaus vie tuulipuvuilta tuhkatkin pesästä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


EKP is in kirjoitti:

Silloin EKP nostaa korkoja ja palsta villiintyy.


Tässä esimakua

http://www.bof.fi/fin/5_tilastot/5.1_Tilastografiikkaa/5.1.2_korot/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu