Miten se taas menikää...?

Olen hankkimassa westietä ja nehän ovat aikas herkkähaukkuisia. Eli nyt kysyn: voiko pennulle laittaa sitruunapannan vai aiheuttaako se traumoja tms?? Asun kerrostalossa ja haluaisin ehkäistä haukkumisen ennen kuin se alkaakaan. Vai olisiko muita vinkkejä miten haukkumisen voisi estää?? Kuonokoppa ei kuitenkaan tunnu niin ihanalta idealta...
91127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

voi jumalauta!!! pennulle sitruunapanta?!!!!
jospa koittaisit kouluttaa sitä olemaan haukkumatta ja muutenkin, etkä heti ole pantaa laittamassa.
voi ei tätä nyky-aikaa...
sanokaa joku muukin mielipiteenne!

Äänestä

Siis jos ei koira edes hauku (usein) niin mistä sitä rankaiset? Melko jokainen koira haukkuu joskus, mutta se on koiran käyttäytymistä. Lue koirista ennenkuin hankit koiran. Viimeisiä mahdollisuuksia on hankkia sitruunapannat tai jotakin muuta. Jos ehdotonta on koira joka ei hauku niin ota sellainen rotu joka ei ole niin haukkuherkkä.Minulla on pentu ja sillä on joskus haukku aika herkässä. Otan sitä pikkusen kuonosta kiinni ja sanon "EI HAUKU". Se kyllä lopettaa jos vielä samalla vaikka ottaa jonkun puruluun käteen ja antaa sen sille. Tästä voisi jo kirjoittaa kirjan. Siis ennen kun hankit koiran niin lue enemmän koirista.

Äänestä

Älä olta koiraa, jos se ei saa haukkua. Todennäköisesti se ei saa pissiä pitkin lattioita, eikä järsiä huonekaluja, kenkiä eikä mattojakaan. Koirien kanssa elämä on ääntä ja vahinkoja, varsinkin pentujen!

Äänestä

Kaikki muut ovat laittaneet niin negatiivisia vastauksia, niin laitanpa sinulle nyt vähän positiivisemman. Eli en itse suosittele sitä sitruunapantaa ym. pennulle, vaan niin kuin joku oli jo laittanut että pentu kyllä oppii olemaan haukkumatta jos sille se opetetaan. (Tosin ainahan koirat jonkun verran haukkuvat...) Mutta ymmärrän kyllä tilanteesi siinä suhteessa että itsekin asun kerrostalossa ja omistan kaksi ihanaa käppänää (jotka myöskin ovat jokseenkin haukkuvaisia, mutta hyvällä opetuksella olen saanut karsittua turhat haukut pois). Alussa on vain tärkeää olla koiran kanssa ja totuttaa koira kaikkiin uusiin ääniin jne. ja kärsivällisyyttä peliin.

Äänestä
  • Miksi edes harkita tunnetusti herkkähaukkuisen rodun ottamista kerrostaloon? Mitään sitruunapantoja ym. ihmisten mielettömiä keksintöjä en pennulle suosittele muutenkaan. Koulutus on kaiken A ja O. Mutta mikset ota itsellesi koiraa, joka ei ole luonnostaan ns. räksyttäjä? Westie tai mikään muukaan terrieri-rotu ei ole paras mahdollinen koira kerrostaloon. Kannattaisi tuota sinulle sopivaa rotua miettiä vielä, eikä alkaa miettiä sopivia rangaistuskeinoja haukuntaan... Ja kun kyseessä olisi kuitenkin pentukoira. Huh huh.

    Äänestä

  • naglo kirjoitti:

    Miksi edes harkita tunnetusti herkkähaukkuisen rodun ottamista kerrostaloon? Mitään sitruunapantoja ym. ihmisten mielettömiä keksintöjä en pennulle suosittele muutenkaan. Koulutus on kaiken A ja O. Mutta mikset ota itsellesi koiraa, joka ei ole luonnostaan ns. räksyttäjä? Westie tai mikään muukaan terrieri-rotu ei ole paras mahdollinen koira kerrostaloon. Kannattaisi tuota sinulle sopivaa rotua miettiä vielä, eikä alkaa miettiä sopivia rangaistuskeinoja haukuntaan... Ja kun kyseessä olisi kuitenkin pentukoira. Huh huh.

    "Westie tai mikään muukaan terrieri-rotu ei ole paras mahdollinen koira kerrostaloon."

    terrierejä on niin montaa sorttia, joten mielestäni turhaa yleistää. kokonsa suhteen pienet terrierit sopivat hyvin kerrostaloon.
    ja liiallisen haukkumisen saa opetettua pois.

    kun lukee näitä palstoja, saa sen kuvan että mitään koiraa ei suositella kerrostaloon, mutta se on kuitenkin suomen yleisin asumismuoto, ja monella on kuitenkin koira kerrostaloasunnossa. onhan se kuitenkin ymmärrettävää minkä takia arktisia rotuja ei suositella kerrostaloon, mutta miksi sitten kaikki muutkin?

    Äänestä

  • Tiara* kirjoitti:

    "Westie tai mikään muukaan terrieri-rotu ei ole paras mahdollinen koira kerrostaloon."

    terrierejä on niin montaa sorttia, joten mielestäni turhaa yleistää. kokonsa suhteen pienet terrierit sopivat hyvin kerrostaloon.
    ja liiallisen haukkumisen saa opetettua pois.

    kun lukee näitä palstoja, saa sen kuvan että mitään koiraa ei suositella kerrostaloon, mutta se on kuitenkin suomen yleisin asumismuoto, ja monella on kuitenkin koira kerrostaloasunnossa. onhan se kuitenkin ymmärrettävää minkä takia arktisia rotuja ei suositella kerrostaloon, mutta miksi sitten kaikki muutkin?

    Ettei terrieri ole PARAS mandollinen koira kerrostaloon. Esim. joku tyyliin bichon havanais, joka ei turhia hauku (itselläni on nimittäin sellainen), sopii varmasti paljon paremmin kerrostaloon kuin joku saksanmetsästysterrieri. Mutta tietenkin terrierin voi ottaa kerrostaloon, mutta siinä voi olla sitten kova kouluttaminen, jotta saa sen turhan haukkumisen pois. Terriereitähän on alunperin käytetty metsästyksessä yms. jossa haukkuminen on ollut tarpeen.

    Äänestä

Harkitse vielä koiran ottamista, varsinkin jos olet päätynyt ratkaisuun mainonnan takia. Westie ( valkoinen länsiylämaanterrieri ) esiintyy Cesar - mainoksessa ja on varmasti saanut monen koiraa haluavan sydämen sulamaan.
Kasvattajalta saat asiantuntevia neuvoja pentusi kasvatukseen. Itse jätin koiralle, sen jäädessä yksin, vanhan T-paitani, jossa oli minun hajuni, se rauhoitti pentua. Tee kotiinpaluustasi koiralle mieluisa hetki, hetki, jota se odottaa, sama pätee aikuiseenkin koiraan. Mikäli päädyt ottamaan koiran toivotan riemukkaita hetkiä.

Äänestä
  • vinkeistä! Westien ehdottomasti haluan, enkä ole päätynyt tulokseen mainonnan takia :)
    Kun luin vastauksia tajusin että olisi pitänyt enemmän siitä pannasta lukea. Mutta sen takia kysyin, että saisin vastauksia. Eli älkää jooko haukkuko ihmisiä jotka kysyy asiasta, kun ei tiedä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


FairyDream kirjoitti:

Olen hankkimassa westietä ja nehän ovat aikas herkkähaukkuisia. Eli nyt kysyn: voiko pennulle laittaa sitruunapannan vai aiheuttaako se traumoja tms?? Asun kerrostalossa ja haluaisin ehkäistä haukkumisen ennen kuin se alkaakaan. Vai olisiko muita vinkkejä miten haukkumisen voisi estää?? Kuonokoppa ei kuitenkaan tunnu niin ihanalta idealta...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu