Hienolta! Tämä selvinpäin olo! Vaikka tämä on vasta toinen (siis 100% selväpäivä, en laske krapula päiviä) Hienoa tehdä yli vuoden jälkeen TAVALLISIA juttuja, ilman krapulaa, selvinpäin! Eikä aina (kuten jo tähän aikaan illasta tapanani on ollut) ottaa sitä kaljaa. Taidan todella jatkaa tätä rataa. Olo on ollut tänään parempi kuin aikoihin! Alkoakaan ei ole oikeastaan mieli tehnyt...
Tältäkin viikolta on kovat odotukset! Perjantaina veronpalautukset ym. mukavaa, enkä todella aio ryypätä niitä!
Alkaa tuntua!
11
869
Vastaukset
- miten sattuikin
"Tältäkin viikolta on kovat odotukset! Perjantaina veronpalautukset ym. mukavaa, enkä todella aio ryypätä niitä! "
Hiukan huolettaa kun jo tässä vaiheessa on suunnitelma käynyt mielessä.- fa-fa
tottakai käy mielessä, hölmö! niinkuin aina ennenkin on käynyt, kun on ollut ylimääräistä rahaa tulossa.
minulla neljä kuukautta kaljattomia iltoja takana. veronpalautusten juominen ei käynyt mielessä ulosottomies vei ne. mutta eipä tuo ole tehnyt muutenkaan mieli kaljaa tai muuta alkomahoolia.
- bubalus
Onnittelut!
Kunpa jaksaisit pitää tämän Hienon päivän mielessäsi silloin, kun alkoholi-kuningas nostaa seuraavan kerran päätään ja pyytää dogaamaan. Yritä edes! Ensimmäinen paha päivä on perjantai. Halusit tai et! Tsemppiä!- Yökyöpeli
että ensimmäinen, siis viimeistään se perjantai on varmasti paha päivä, kun lähes kaikki tuttavat silloin on viihteellä... No, mulla on jo onneksi muuta ohjelmaa sille päivälle. Mutta saapahan nähdä. Never say never. Mutta yritetään!
- Urpo-Örvelö.
Kyllä immeiset ovat ihmeissään taas meikäläisen ajatuksenjuoksusta, mutta minä olen vakaasti sitä mieltä, että ainakin minulle kalja oli pahin ja lamaannuttavin myrkky. Ikipäivinä minulla ei ole ollut kossun urakoinnista sellaisia maanjäristyskrapuloita kuin pelkästä kaljasta. Ja kun se vielä lamaannuttaa ja turruttaa. Hyi hitto.
Toinen järkähtämätön opinkappale on lähinnä ulkomaalaisten minuun istuttama vakaumus, että suomalainen olut on kovin epäpuhdasta. Olenkin suomalaisiin ja keski-Eurooppalaisiin
valmistusmenetelmiin tutustunut, ja ne eroavat perusteiltaan toisistaan. Suomalainen olut on täysin uhrattu tehokkuuden alttarille, ja lopputuote on huono. En ala paasaamaan valmistuseroista, mutta sekin vakuutti minut asiassani.
Eikös ole hyvä, että jokaisella on jotain, mihin uskoa?- bubalus
ei tarvinnut dogaa pääasiassa, kun tota ohra-limua. Se oli samalla aikamoinen energian lähde. Korillinen ohralimua per päivä ja p***a lentää kuin varpusparvi. Siinä, kun veti päivässä vielä jonkun aterian suoleensa niin Avot, Harasoo! Seuraavana päivänä oli kuin syötetty jouluporsas. Ihminen on mitä syö (juo)!
Onneksi Urpo meidän ei tarvitse kelaa enää moisia Örvelöitä.
PS. Milloinkas meinaat taas jakaantua? - fa-fa
tuon vuoksi minä joinkin saksalaista holsten-olutta ( http://www.holsten.com ) puolen litran purkeissa, 8 päivässä, 7 päivää viikossa. kossu ja muut ns. terävät ovat silkkaa myrkkyä - niihin kuolee!
- bubalus
fa-fa kirjoitti:
tuon vuoksi minä joinkin saksalaista holsten-olutta ( http://www.holsten.com ) puolen litran purkeissa, 8 päivässä, 7 päivää viikossa. kossu ja muut ns. terävät ovat silkkaa myrkkyä - niihin kuolee!
voit Sinäkin puhua dogaamisestasi imperfekti-muodossa. Saavat muut jatkaa juomista siitä mihin me lopetimme. Hyvää Jatkoa! bubalus
- fa-fa
bubalus kirjoitti:
voit Sinäkin puhua dogaamisestasi imperfekti-muodossa. Saavat muut jatkaa juomista siitä mihin me lopetimme. Hyvää Jatkoa! bubalus
jep, aikansa kutakin. Hyvät Jatkot sinullekin!
bubalus kirjoitti:
ei tarvinnut dogaa pääasiassa, kun tota ohra-limua. Se oli samalla aikamoinen energian lähde. Korillinen ohralimua per päivä ja p***a lentää kuin varpusparvi. Siinä, kun veti päivässä vielä jonkun aterian suoleensa niin Avot, Harasoo! Seuraavana päivänä oli kuin syötetty jouluporsas. Ihminen on mitä syö (juo)!
Onneksi Urpo meidän ei tarvitse kelaa enää moisia Örvelöitä.
PS. Milloinkas meinaat taas jakaantua?Nyt täytyy ne jakaantumiset lopettaa, kun tuli oltua ainakin viitenä eri örvelönä, huulena ja maisterina tällä areenalla, ja välillä ilman nimeä. Nuppi oli jo kun Haminan kaupunki, eli kohta olisi pitänyt juoda kaapista ne kaksi viinapulloa pois happanemasta, niin olisi nimimerkkien keksiminen loppunut, mutta samoin tein kyllä kirjoittaminenkin muutamaksi viikoksi tärkeämpien kiireiden vuoksi.
- bubalus
AimoKankkunen kirjoitti:
Nyt täytyy ne jakaantumiset lopettaa, kun tuli oltua ainakin viitenä eri örvelönä, huulena ja maisterina tällä areenalla, ja välillä ilman nimeä. Nuppi oli jo kun Haminan kaupunki, eli kohta olisi pitänyt juoda kaapista ne kaksi viinapulloa pois happanemasta, niin olisi nimimerkkien keksiminen loppunut, mutta samoin tein kyllä kirjoittaminenkin muutamaksi viikoksi tärkeämpien kiireiden vuoksi.
Mulle jäi kaappiin pari viskiä, pari pientä VSOP:ta, 1 Tequila, 20 hyvää omatekoista marjaviiniä, 1 Dry Jack, puolikas Madeira (ruoanlaittoa varten tietenniin), 3 litran Bacardi. Ovat suurin osa siellä vieläkin. Juniorit (18 ja 19) aina välillä kerjäävät multa tota kotiviiniä. On kuulema hyvää. On tietysti hyvää. Olenhan sen ite pannut vai pitäiskö sanoa 'käyttänyt'. Enää en pane mitään mikä ei liiku. Kyllä jämptti on nii!
PS. Tää viesti on sitten vaan Aemolle. Äläkää tee muut lueskelko tätä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1006884Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4784993Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1292886Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1412443Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t142209Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m351202En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su721123Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta531050- 1031013
Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä59954