Lyhkäsempänä oleminen on yks niistä asioista joka murentaa aika monienkin itsetuntoa, vaikkeivät ihmiset vain sitä myönnä.
Itse olen nuorimies ja pituutta siinä 171 cm, ja voin sanoa että välillä sitä toivoisi olevansa pitempi. Tuntuu että mitä vanhemmaksi tulee niin sitä enemmän toi pituusasia tuntuu vaivaavan.
Mielellään olis muutaman sentin pidempi, mutta asian kanssa on vain elettävä.
Itse olen nuorimies ja pituutta siinä 171 cm, ja voin sanoa että välillä sitä toivoisi olevansa pitempi. Tuntuu että mitä vanhemmaksi tulee niin sitä enemmän toi pituusasia tuntuu vaivaavan.
Mielellään olis muutaman sentin pidempi, mutta asian kanssa on vain elettävä.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Itse olen 173-senttinen tyttö ja kultani vain sentin tai pari minua pidempi, eli juuri sopivan mittainen. Pituus ei ole koskaan erityisemmin vedonnut minuun. Sitä paitsi Tom Cruisekin on vain joku 172 senttiä pitkä ja silti monen naisen päiväuni!
Olen muuten jostain lukenut, että lyhyemmät miehet eivät ole yhtä itsemurha-alttiita kuin muut. Perusteita tällä väittämällä en kyllä muista.
Mä oon 15 vuotias tyttö ja alle 160 :( Oon aina ollu lyhyt ja silleen, mutta ei sitä lapsena ajatellut. Kun sit terkkari kerto et en enää kasva nii olihan isku päi kasvoja.. Mutta ei se silleen mun itsetuntoon vaikuta vaikka toivonkin olevani pitempi. Voi niitä, joihin vaikuttaa :| Ois se aika kauheeta, kun aina häpeis omaa pituuttaan ja sillee.. Pitää vaan oppia elämään negatiivistenkin asioiden kanssa. :) :)
Minusta lyhyet ja pienet tytöt on söpöjä :)
Kiva kun näinkin ajatellaan :)
pituutesi on juuri sopiva. Haluatko että annan nimen ja numeron?
anna pois vaan mut en kyllä tarvii mihinkään :D
********* ******** ja numero on: ***-*******
tylsä oot.
suloista, sillä voin tulla kiinnostavammaksi =) =)
Hänen nimensä on Antero Stenvall
likainen ja sairas!
mua on haukuttu tylsäksi. Mitäs luet viestejäni pedofiili, etkö tajua että edustan hiukan eri kohderyhmää?
en oikeen ymmärrä sinua..
Hän on kävelevä kyrpä! Eikä kukaan muu.....
en mä sitä tienny? Pedofiili?? tähhh?
eivät ymmärrä suomalaisia... Jos ymmärtäisivät, osaisivat olla kyllä pikkasen kiitollisempia!
sä oikeen puhut?
aihe? Olet sairas ja koko koulu tietää siitä!
Se on se mun aihe... =)
olen kyllä ihan suomalainen, ja miten niin kiitollisempia? ei ne muka ole?
Mä olen tylsä koti-ihminen, sä olet hämmästystä herättävä kävelevä kyrpä!
Et ole tylsä, et...
..sairaana ei yleensä olla koulussa
vähän lisää nöyryyttä, kiitos. Et ikimaailmassa saisi potkia puhdasveristä suomalaista käytävällä jalkaan! Etkö tajua, että olet hänen maassaan ja joudut elämään meidän tavoillamme?
iha miten vaan haluat sen ilmaista..
Sinä jos kuka olet jatkuvasti sairas ja silti käyt koulua! Joko on krapula tai sitten hillitön pedofiilikohtaus pään sisällä.... Jompi kumpi, aina on valinnanvaraa =)
menee vähä liian pitkälle noi sun juttus.. öitä.
Alatko kieltää totuuden? Nyt tiedän kolmannenkin sairautesi! Olet patologinen valehtelija...
maalaisuutesi, terveytesi tilan...
Hienoa! Nyt aion haukkua sut ihan paskaks. Hetki pieni, kun käyn hakemassa mehulasini...
En vain pysty siihen! Ymmärrän oikein hyvin, että on rankkaa elää ihmisenä, jota vaivaa huono omatunto. Sinua kaduttaa kovasti, kun Suomen valtio maksaa kaikki terapia-istuntosi ja lisäksi vahvat lääkkeesi. Painuisit vain sinne kotimaahasi... Teitä on ihan tarpeeksi.
Juuri näin se on, pienet tytöt on söpöjä :D
Ihastuksistani 70% on ollut lyhyitä tyttöjä :p
En tajua, minkä takia pienet tytöt häpeävät sitä, kuinka lyhyitä ovat. (no, saattaa syynä olla se, että luullaan, että pojat tykkää pitkistä tytöistä, vaikka asia on monesti päinvastoin, silti pitkien tyttöjen ei pidä tästä pahoittaa mieltään, koska varmasti löytyy poikia, jotka tykkäävät heistä.)
Eli älkää huolehtiko pituudestanne, pienet on söpöjä ja pitkät kauniita ;)
ehkä, mutta mielummin minä kaunis olisin ku söpö :D
Miksi ei söpö ? Ja voihan söpökin olla kaunis ;)
Joo kai :D Mikä ero sun mielestä söpöllä ja kauniilla on? :P
No vähän vaikea sanoa, mutta minusta söpö tyttö on sellainen pieni kokoinen ja kiltti, kaunis taas pitkä ja mukava :D vaikka noin, tosiaan vaikea pukea sanoiksi, söpö vaan on söpö ja kaunis kaunis :D
joo tosiaan on vaikea :) mutta mulle tulee söpöstä mielee semmonen enkelikiharainen pikkutyttö ja kauniista joku malli.
Ei liity mihinkään mut minkä ikänen oot? :)
Olen pian 17v täyttävä nuorimies... entäs sä ?
Tuo oli aika hyvä, että kauniista tulee mieleen joku malli... :)
Mä oon vasta 15.. Onks se sit hyvä vai huono juttu, en tiiä.. :D
Mutta ne mallit on aina tosi meikattuja. Ei ne näyttäis nii hyviltä ilman kaiken maailman ehosteita..
Meikattuja ovat joo, ja sehän siinä vähän on huono juttu. Ja monia lehtikuvia, julisteita, ym. on muokattu tietokoneella, eli on korjattu kaikki huono kuvasta pois. Tosielämässä ne mallitytöt ei olekaan niin kauniita kuin huoneesi seinällä olevassa julisteessa.
Meikkauksesta tuli mieleen, että tytöllä ei ole kaunista, jos on liikaa meikkiä :) (taas meni asian ulkopuolelle, mutta... :D)
Joo melkeempä yliluonnotonta.. Tähän vois rueta selittää kaikkee muutakin tosta jutusta mutta taidampa jättää väliin, ku ei oikee liity tohon pituuteen ;)
niimpä, mutta tuskin se mitään haittaa vaikka selittääkin asian ulkopuolelta jotain... ;)
eipä nii ;) :)
Tämä kysymys tavallaan kuuluu aiheeseen:
Entäs poikien kohdalla ? Onko hyvö jos on lyhyt / pitkä ?
Vaikee sanoo mut siis..
Jos joku lyhyempi tyttö on ihastunut johonkin poikaan, ja se poika on aika pitkä. Niin kai se tyttö haluis että se poika ois vähä lyhyempi, et yltäs parimmin antaa pusuja ;) Tai ainakin minä haluisin :D Mutta itse asiassa tosi rakkaus ei piittaa pituuseroista. :) Ymmärsit varmasti ;) :)
Ymmärsin juu, ja tuo on totta, eipä se rakkaus monesti ulkonäköä katso.... toisinaan taas katsoo, taitaa olla kiinni vähän siitä rakastajasta, että kuin pitkästä tykkää. "kauneus on katsojan silmässä" ;)
ku vähä pilasin sun tätä aloittamaa keskustelua :| Ei ollu tarkotus :]
Sellaista sattuu :| :]
Itse olen alle 160 senttiä pitkä tyttö. Yhteen aikaan se vaivasi minua kovasti, mutta nyt olen ihan onnellinen lyhkäisenä. Piti kai vain opetella sietämään sitä faktaa. Lähinnä vain joskus enää suututtaa se, ettei pysty kurkottelemaan aina joka paikkaan.
Ei pituus ole sellainen asia, mistä kannattaa stressata. Itse ainakin isken silmäni paljon helpommin vähän "lyhyehköön" tyyppiin, kuin siihen kaksimetriseen hongankolistajaan, jota en edes ylety katsomaan silmiin.
Pituus ei ole minkään mittari. Persoona painaa eniten vaakakupissa ja mikäpä sitä lyhyttäkään estää olemasta hyvännäköinen?
minä olen 15wee poika 9-uokalla ja olen vain 155cm pitkä! :( miettikääpäs sitä... olen päättänyt tehdä itsemurhan jos en enää kasva! hormoonihoidot ovat varmaan jo minun iälläni myöhäistä...
että repikääpä siitä! 171cm on TOSI hyvä pituus ,joten älä valita! 155cm on tosi PASKA-LYHYT pituus! :'(
..ellei itse lopeta. Mutta en ymmärrä mitä järkee ois tehdä itsemurha sen takia?? Varmasti on lyhyempiäkin kuin sinä eli et ole ainut. Tiiän et ärsyttää, suututtaa, suututtaa ja ärsyttää ja ties mitä, mut ei sille voi mitää. Ainakin minä olisin mielummin lyhyt kuin vaikka joku kehitysvammanen tai jotenkin muuten sairas..
tiiän lyhyempiäkin ysiluokkalaisia poikia kun sinä.. joten ei se maailma siihen kaadu.
Sitä paitsi on myös lyhyitä tyttöjä,joten eikö se vaan oo hyvä että niillekkin löytyy sopivan kokonen poika? (itekkin oon tosi lyhyt)
oon samaa mieltä :)
onhan niitä lyhyitä tyttöjäkin!
Aika omituinen lyhyen tytön täytyisi olla jos haluaisi saada pitkän pojan. Heh... eihän sellainen mahtuisi edes pikkutytön sisään :D
Ihan sairasta touhua minusta....
Saa nähdä vain, kyllä ne lyhyimmät tytöt tulevat oikein kilpailemaan sinusta. Ihan oikeasti. Aivan kuten pitkät naiset kilpailevat hullun lailla pitkistä miehistä.... Älä turhaan pidä pituuttasi huonona! Sehän on makukysymys, pitääkö pitkästä vai lyhyestä!!
Mutta minä olenki 194 cm ja kiusataan eli oon aivan saatanan lyhyt ??
Ton kokoinen kundi pystyy ihan mihin vain... =D
..suosittelis kuitenkaan mitään väkivaltasta. :D
Ne on vain kateellisia, kun sä saat tytöt kuolaamaan. Tai no, ethän sä sitä kuolaamista pysty havaita, kun housut vievät näköyhteyden.
mä oon vaan 150cm en kasva enää ei toi pituus paha oo... ei se hoidon alotus oo iästä kiinni vaan pituudesta jos on 150 tai yli ja katotaan et kasvat sentinki ni sitä hoitoo ei anneta... itsari on turhaa monet ihmiset on lyhyii ei se mikään maailmanloppu oo... ei itsari ratkase mitään itekki oon meinannu moniiki kertoi mut sit oon todennu et se ei oo ratkaisu ei pituus mitään oikeesti merkkaa tärkein on sisin millanen ihminen on sisältä päin... sä tunnut mukavalt pojalt älä tapa ittees "vaan" pituuden takii... mieti kui pal sul jää näkemät mieti kui pal sul jää läheisii suremaan ja syyttämään itteään kuolemastas...
jooop.. itse oon suht saman pitunen mut vanhempi eikä oikein tunnu enää lisää tulevan.. välillä v***taa kyllä reippaasti, mutta eipä taida mitään voida..
ei sen takia kyllä mitään itsemurhaa kannata silti tehdä..
Vaikka tuntuu kyllä siltä et pituus merkkaa ihan helvetisti tässä maailmassa vaikka jotkut muuta väittääkin..
oon samaa mieltä, että 171 on tosi hyvä pituus..
oon siis poika kans..
ja piti vielä sanoa, että nimenomaan pojilla se pituus tuntuu merkkaavan paljon enemmän kuin tytöillä..huoh
Muistaakseni naisten keskipituus on jotain 164cm, että jos sä pidempi tahdot olla ei sen pitäis ongelma olla. Sitä paitsi mun kokemuksien mukaan lyhyet jätkät on hauskempia :D
Ihan mielenkiinnosta, onko mahdoton ajatus seurustella itseään pidemmän tytön kanssa?
Eihän kukaan voi olla kaikkien makuun!
Aina on ihmisiä, jotka eivät pidäkään siitä "yleisestä ihanteesta" (mikäli mitään yleistä ihannetta edes on!).
Tiedän yhden kaverini, joka on 160cm ja joka aina helposti kiinnostuu 170 senttisistä pojista! Olen yrittänyt udella, että onko ollut vain sattumaa, mutta eipäs ole suostunut kertomaan :) (varmaan liian henk.kohtainen aihe)
Tiedän myös yhden toisen tytön, joka on vielä lyhyempi kuin 160 ja hänellä ei ole mitään kiinnostusta pitkiin poikiin (on oikeastaan sen ihan jo sanonutkin).
Lohduttaako tämä yhtään?? :)
Sitä paitsi 171 cm ei ole edes mikään Huomattavan lyhyt!! Olet ihan aikuisen kokoinen kumminkin.... Jos keskimääräinen mies on 177, et ole kuin vaivaiset kuusi senttiä matalempi. Ja tiedätkö paljon kuusi senttiä on? :) Se on noin puolet etusormestani!Etusormi ei ole pitkä ja puolet siitä on vielä vähemmän.
kuka jos mä tiiän lyhyydestä ja kasvusta... jos sä ne pari senttii kasvaisit ei se tee yhtään mitään sä et muutu siin sä et ite muutu mikskään sä pysyt samanlaisena ku nytki ei se tee susta erillaist ihmistä... mä oisin onnellinen kymmenen senttii pidempänä koska oon vast 153 enkä kasva enää lääkärit todennu et en tarvi mitään kasvujuttui (pituus johtuu lääkkeistä)mut tiiän tasan tarkkaan et vaik en kasvakkaan täst enää ni en silti muutu mikskään oon se sama henkilö ku oon aina ollu oikeestaan oon melko ilonen et en oo mikään hujoppi näin mua ei huomata niin hyvn ja jos mul on joku ihan järkky paita ni sitä ei nii hyvin huomata... mun entinen jätkä oli sitä mieltä et lyhyydessä on puolensa ja se puoli sopi mulle en tässä viitsi sanoo mikä se puoli on mutta jos joku "vanhempi" tajuu jos selitän et muijan pitää olla miehen jalkojen juures alhaalla tehdessään tätä niin kaikki tarpeeksi kypsät varmasti tajuaa exäni oli 180 cm ja minä 153 ja jätkä kehu mun taitoi siin hommas ja siksi oon ehkä ihan tyytyväien pituuteeni ja sit voi iskee jätkii kattomal söpösti toista silmiin ja pyytää ojentamaan jotain ku ite ei yllä... on lyhyetki jätkät söpöi ja ihanii niitten kans on helpompi kröhöm. seistes... ;)
Minä itse olen nyt 9:llä ja ehkä jopa hiukan alle 150 cm pitkä. Itse en ole tullut kovin haukutuksi pituudestani, vaikka moni sanookin minua hobbitiksi...
Kai se jotain häiritsee, mutta enemmän mua ottaisi aivoon se jos on yli 2 metrinen.
En tiedä ikääsi, mutta pituutesi tuntuu olevan ihan sopiva, itselläini tulee jokapäiväisiä juttuja pituudessa... menen jonnekkin leffaan kysytään ootko varmasti yli 12/15... ja menen nuoriso kahvilaan heti on että täällä on 15 vuoden ikäraja... tai vierailla nuorisotaloillakin tulee joskus jotain, mutta kuitenkin pidän pituuttani pienenä ongelmana!