Kipua silmiä liikuteltaessa

Smile

Hei!
Mistä johtuu kipu iun liikuttelen silmiä ylös, alas, sivuille..? Kipu tuntuu ihan hulluna silmien "takana" (tai jossain..?) Olen kyllä nähtävästi vähän flunssassa sekä kuumeessa ja pää on muutenkin kipeä. Mutta katsettakaan ei voi kääntää vaan täytyy kääntää koko pää. Auts! Onko kokemuksia? Otin tulehduskipulääkkeen, toivottavasti helpottaa..

1

497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmälääkäri

      Oireet voivat liittyä flunssaasi ja tässä tapauksessa eivät ole vaarallisia ja menevät erittäin todennäköisesti parissa päivässä ohi. Tulehduskipulääke saattaa hyvinkin auttaa (aspiriini, ibuprofeeni tms).
      Liikuttelukipua saattaa myös liittyä muihin silmätauteihin, esim. näköhermontulehdus tms. Mutta jos oireet ilmaantuivat flunssan kanssa eikä muita oireita ole (näöntarkkuuden huononeminen, voimakas valonarkuus jne) olisin aivan rauhassa ja odottelisin oireen paranemista ainakin muutaman päivän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      87
      1400
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      997
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      374
      834
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      153
      804
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      717
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      611
    Aihe