Lukekaa Taloustaito lehti

Mielenkiintoinen artikkeli asuntovarallisuuden kehityksestä .
Toki siihen kuvioon kuuluu , että suuret ikäluokat hamuavat helpomman asumisen piiriin=kerrostaloihin palveluiden lähelle.
Ja kaikki alkavat miltei yhtäaikaisesti myydä omakotitalojaan , mistähän ostajat ?.
3450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kato kun mediakin heräs.

Omakotitalot ovat kohta myy, eläkeläisten keskuudessa ja palvelutalot sekä keskustan uudet kerrostalot osta

Äänestä

jopa pk-seudun keskustan kaksiossa nyt asuva eläkeläispariskunta voi myydä asuntonsa ja muuttaa Vaasaan omakotitaloon.
Tuskimpa vain.
Vaasa ei halua kukaan sinne juotuu.
Mutta esim. Tuusulan keskustasta, Nurmijärveltä, tai Hyvinkäältä saattaisi saada jo tupla asunnon Hesan keskustan hinnoilla ja silti pääsisi asioimaan Helsinkiin alle tunnissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Japi kirjoitti:

Mielenkiintoinen artikkeli asuntovarallisuuden kehityksestä .
Toki siihen kuvioon kuuluu , että suuret ikäluokat hamuavat helpomman asumisen piiriin=kerrostaloihin palveluiden lähelle.
Ja kaikki alkavat miltei yhtäaikaisesti myydä omakotitalojaan , mistähän ostajat ?.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu