Itelläni vasta pentu mistä ei tarttee maksaa veroa. Oon tässä miettinytkin, mitä vastinetta saan rahoilleni, jos rupen maksamaan aikanaan veroa. Kaupungissa on 1 koirapuisto, sekin sen verran kaukana että on fiksumpaa olla menemättä sinne. Koirankakka roskiksia oon keskustassa muutaman nähnyt. Mitä muuta kaupunki tarjoaa? Ei tuu mitään mieleen...
koiravero
5
583
Vastaukset
- krb
samaa mietin tänään jo yleistä koirista palstalle ennen kuin huomasin, että verollehan on ihan oma.
Lähetin itseasiassa tänään palautetta Tampereen Kaupungille kyseisestä asiasta ja toivon, että he kertovat mistä maksan.
Pentuni on nyt 4kk ja sitäkin mietin, että kun jouluaattona tulee se 5kk ja koiraverosta sanotaan, että se maksetaan siitä vuodesta, kun koira täyttää 5kk. Maksanko siis vuoden 2005 veron, kun koirani on ruhtinaallisen viikon siinä iässä tämän vuoden puolella?
Olen kotoisin Tampereen naapurikunnasta ja siellä ei makseta koiraveroa, joka on ihan ymmärrettävää, koska ei ole kakkaroskiksia eikä koirapuistoakaan. Tampereella toki on puistoja. mutta hieman kaukana, kun ei tuota autoakaan ole. Kyllä mielelläni maksan, eihän se paljon ole (35e/vuosi), mutta haluan myös tietää mistä maksan.- hiski
kerroppa sitten mitä kaupunki vastaa. miun koiruus nyt 19 vk! =)
- vaikkapa...
Kuka maksaa kunnallisesta terveydenhoidostasi tai kuka makselee sulle sosiaaliavustuksia tai aurailee pyöräteitä joita sä sitten lannoitat rakillasi??? MIETI TOOPE VÄHÄN!!!!!
- Pussi-Jussi
Kaikennäkösiä saakelin tomppeleita täällä käy vinkumassa. Mä en tajua, et jos ei ole koiraa, ni eikö ole muuta mihin keskittyä, kun muiden tekemisiin. Meidän naapurustosta ainakin löytyy kusipäätä moneen lähtöön.
Tuskin kukaan lannottamalla lannottaa katuja, kyllä nykyään on niin toimivat paskalaatikot tienpielissä, mihin ainakin meidän pennun torttuterveiset joutuu.
Voi luoja, ootte väsyneitä elämäänne. - maksavat
Kunnallisen terveydenhoidon maksajia ovat kaikki Suomessa kirjoilla olevat ja asuvat,samoin sosiaaliavustusten ja teiden,niin kävely-kuin ajoteidenkin maksajina.Siis jokainen työtä tekevä,työtön ja eläkeläinen,mukaanlukien erilaisia avustuksia saavat henkilöt.Yksinkertaisesti sanottuna me kaikki maksamme kaikesta välillisten,tai välittömien verojen muodossa.Käytimme sitten julkisia palveluja tai emme.Teitähän jokainen tallaa kukin omalla tavallaan.
Joten nimimerkki "no koitas miettiä vaikkapa..." tässä sinun esittämääsi kysymykseen vastaus.Selvisikö ketkä ovat maksajia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1393095- 81686
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221374Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918