On saastaista olla koiraihminen. Paskassa ryvetään. Paskoja ei kerätä ja matoja on! Nyt on loppu tultava! Paskat on kerättävä, enää ei selityksiä hyväksytä. Paskat kerättävä, tai ehdoton koirienpitokielto.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat.htm#id1090785
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat.htm#id1090785
Vastaukset 7
Vanhimmat
siitä miten Ruotsin viranomaiset varoittivat salakuljetuksen riskeistä. Eli älä osta koskaan pentuasi trokarilta. Tai muutenkaan epämääräisistä oloista ulkomailta. Ei pidemmälle tarvinne mennä, kuin halpatuonti ostoihin yhteen naapuriin. Joskin se leimaa ikävästi sielläkin kunnon vastuuntuntoiset kasvattajat.
Tässä nähdään myös salakuljetuksen riski jo omille koirillemme. Asia ei vain tunnu menevän perille.
viranomaiset vertasivat asiaa salakuljetukseen.Nythän oli niin että ruotsissa asuva mies oli saanut toukat koiralta jonka kanssa oli ollut tekemisissä italiassa oleskellessaan.
minkä kerroitkaan, ihan liikutuin. Viranomaisilla on tosissaan huoli tuosta mitä edellä kirjoitin. Lueppa oikein ajatuksella koirien tuonti määräykset eri maista. Salakuljettajat ja trokarit eivät moisia noudata, ja luuletko tosissasi niiden trokattujen pentujen tehtailijat ja tuojat välittävän rokotuksista , loishäädöistä jne.
Täällä palstoilla näitä "viisaita" ja asioista" hyvin perillä olevia", tuntuu puskissa vilistelevän.
Voisin syödä aamupalaksi!
saa jauhomatoja...eikä maksa paljon
ja jos vierailet Keski-Euroopassa ja samoilet metsissä parhaana marja-aikana, älä vaan erehdy syömään marjoja suoraan mättäistä. Niistä voi myös saada kääpiöheisimato tartunnan, eikä niillä ole mitään tekemistä koirien kanssa vaan kettujen kanssa. Näin mulle kerrottiin, kun asuin Saksassa.
voi taputtamalla saara koirasta matoja.Immeisen on täytny syörä sen koiran paskaa,eikä vaan taputella???