Kotivideot DVD:lle

Onko järkevää ostaa tallentava dvd-soitin kotivideoidensa tallentamiseksi videokamerasta dvd:lle?

Onko suositeltavampaa käyttää kyseiseen tarkoitukseen mieluummin tietokonetta ja polttavaa dvd-asemaa?

Muita kommentteja?
32978
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos sinulla ei ole tietokonetta ja siinä jo standardina olevaa polttavaa dvd-asemaa, niin älä osta niitä pelkästään näiden ominaisuuksien takia. Osta mieluummin kerralla kovalevyllä varustettu tallentava dvd-laite. Katso että sillä onnistuu videokamerasta kotivideon siirto (pitäisi olla vakio mutta varovaisuus ei ojaan kaada). Ja miksi sitten kovalevyllä tallentava dvd-laite: no siksi, että sen avulla mahdollinen editointi voi sujua paremmin ja ennen kaikkea omaa tulevaisuuttasi ajatellen, voit tallentaa siihen ohjelmat ja katsoa sen jälkeen haluatko vielä siirtää ne dvdlle. Ja jotta rationaliteetit saataisiin kohilleen, niin kokonaisuudessaan tämä vaihtoehto on halvemmasta päästä.

Äänestä
  • Itse kyllä jättäisin kovalevyllinen DVD-tallentimen kauppaan kunnes niissä on digiviritin.

    Itse olen miettinyt samaa, kuinka saisi itse kuvatut VHS-C nauhat DVD:lle. Ajattekin pyytää tarjousta jostain alan liikkeessä. Ei kai tuo voi mansikoita maksaa.

    Äänestä

halpaa tallentavaa DVD:tä. Itse ostin halvimman Liteonin tallentavan DVD-soittimen ja ei siinä mitään se toimii ihan niinkuin pitääkin. Kuvan laatu ei ole paras mahdollinen, mutta vetää vertoja VHS:lle. Mutta sitten alkaa vaikeudet. Se tallenteen editointi. Se ei onnistu läheskään samalla tavalla kuin kovalevyllisissä vehkeissä. Eikä paljoa auta vaikka sulla olisi tietokonekin käytössä. Joudut temppuileen ja kuvan laatu kärsii aina kun joudut muuttamaan formaattia. Osta kerralla kunnon peli, niin voit käyttää sitä muuhunkin kuin vain kauniitten ja rohkeitten nauhoittamiseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sonny kirjoitti:

Onko järkevää ostaa tallentava dvd-soitin kotivideoidensa tallentamiseksi videokamerasta dvd:lle?

Onko suositeltavampaa käyttää kyseiseen tarkoitukseen mieluummin tietokonetta ja polttavaa dvd-asemaa?

Muita kommentteja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu