Lausuminen ruotsissa

tinu

Miten ruotsissa lausutaan vaikka 'jag är trevlig'? On olla-sanan kanssa vähän ongelmia..

Meille nimittäin opetettiin viime kurssissa, että se 'är' lausuttaisiin [e] siis ihan pelkkänä eenä. Ja nyt taas että se olisi er. Eli mitä mieltä ootte?

5

6524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -på gränsen-

      rajalla asun ja ku ruottalaisten kanssa on tullu juteltua ni kyllä se enemmänki tulee sanottua pelkkänä e:nä.. ihan täysin et er- sanottuna ni en oo kuullu koskaan, vaan ne nielasee r:n..

    • svenskaaaa

      Se lausutaan [ja ee trevlig]. Se voidaan myös lausua [ja äär trevlig]. Ruotsissa ei saa missään tapauksessa lausua [eer]. Se on joko [e] tai [äär], mutta ei mitään siltä väliltä. Er tarkoittaa teidän. Yleensä lausutaan [ee], mutta [äär] on juhlallisempi. Älä missään tapauksessa lausu [eer], koska se kuulostaa aivan hirveältä junttiruotsilta ja särähtää korvaan. Älä myöskään lausu de-sanaa koskaan [de], vaan aina [dii] tai [dom].

      • tinu

        Kiitokset molemmille. Nyt ei sitten tule vääriä lausumisia! :)


      • tinu kirjoitti:

        Kiitokset molemmille. Nyt ei sitten tule vääriä lausumisia! :)

        ÄÄr on ihan aitoa ruotsia.
        eer/er/ee/e on murretta :D


    • hurri..

      Itse suomenruotsalaisena voin sanoa että är-sana lausutaan virallisesti ja kirjakielellä [äär]. Puhekielessä se lausutaan kuitenkin lyhyenä [e]. Vähän kuin minä ja mä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      147
      5504
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      136
      3598
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3339
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3213
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      43
      2714
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      51
      2304
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2230
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      229
      2176
    9. prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!

      Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".
      Maailman menoa
      11
      1914
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      93
      1816
    Aihe