Taas on päivä illassa..

tuolissa nuokkuja

Nuokkuu mummo nojatuolissa,olen ihmetellyt,mikä ihmeen itsesuojeluvaisto pitää niin,etten ole mennyt naamalleni lattialle,katoppas kun en nojaa ,istun niikuin selkä suorana,kyllä ihminen on kumma otus,ei voi muuta sanoa.Mutta huomenna on taas eläkeläisen onnen päivä,saa muutaman euron,ja tunne on kuin euroopan omistajalla,hetken aikaa ainakin,tuntuuko muista tälläiselta,vai oletteko niitä,joilla on rahaa niin,ettei kakalle taivu,silloin ei voi nauttia eläkeläisen onnenpäivästä. Ei ku tv-katsomaan,ja sitten voi taas ottaa masunsa viereen ja yrittää nukkua!

5

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mummeliini

      tuolissani minäkin puolinukuksissa. Kahvin jälkeen alkaa aina ramasemaan. Mistähän sekin johtunee? Kahvinhan pitäisi virkistämän ihmislasta, vaan eipä virkistä minua.
      Yritän siinä kuitenkin neuloskella aina jotakin, ettei olisi niin joutenolonen.

      Puhut tuosta eläkelläisen onnenpäivästä. Minusta kun jokainen päivä eläkelläisenä on onnenpäivä. Tietysti rahantulopäivä tuplaa nuo onnen
      tunteet. Mikäpä tässä on elellessä, kun istuessakin palkka juoksee. Ei nyt suuren suuri, mutta riittää.
      Kohta alkaa presidenttisarja TV:ssä, joten iloisiin "näkemisiin".

      • Anu.1

        Ihan tv on hyvä unilääke,sitä katsoessa torkahtaa
        alta yksikön, eikä tahdo nyt sitten uni maistua,mutta täytynee mennä katsomaan jos se unimatti tulisi ja ottaisi kainaloon.
        Hyvää yötä kaikille.


      • MUMMELI1
        Anu.1 kirjoitti:

        Ihan tv on hyvä unilääke,sitä katsoessa torkahtaa
        alta yksikön, eikä tahdo nyt sitten uni maistua,mutta täytynee mennä katsomaan jos se unimatti tulisi ja ottaisi kainaloon.
        Hyvää yötä kaikille.

        Minullekin on tullut tapa mennä ruuan päälle köllöttelemään .Usein otan ensin käsiini lehden mutta sitten jo nukuttaa . En oikein nukahdakkaan mutta vähältä pitää. Hyvä lepohetki päivässä.
        " Tilipäivä"aina kuukauden toinen.
        Olen tyytyväinen vaikka voisin surkutellakin elämääni. Olen työkyvyttömyys eläkeellä ja tilastojen mukaan vaikea vammainen.


      • Virkistää, mutta vasta 1/2 tunnin kuluttua. Itse asiassa kahvin jälkeen veri menee mahaa hoitelemaan, jolloin aivoissa on vähemmän ja unettaa. Jos otat päivätorkut, juo kahvia alle - heräät virkeämpänä.


    • Tyynentyttö

      Miehellä on aina niin kiire ettei myöhästy päiväunilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      94
      4151
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      26
      2268
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2126
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      101
      1942
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      391
      1732
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      143
      1329
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1249
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1045
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      956
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      78
      815
    Aihe