Kuinka paljon mielestänne rivitalo-osakkeesta kannattaa maksaa enemmän verrattuna vuokratontilliseen jos se on omalla tontilla (kuopio). Ja onko tästä muuta hyötyä kuin pienempi vastike. Elikkästä onko tämä kuinka merkityksellitön juttu?
omallatontilla?
öööööö
1314
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kannattaa selvittää kuinka pitkä vuokrasopimus vuokratontilla on ja millä ehdoilla. Itse asun Helsingissä jossa monien vanhempien taloyhtiöiden vuokrasopimus on kaupungin kanssa päättymässä. Vanhat vuokrat ovat olleet aivan alakanttiin nykyiseen tasoon verrattuna ja kaupunki nostaakin vuokria monin kertaisiksi, esim. meidän taloyhtiössä noin 10 kertaiseksi vanhaan verrattuna.
Oma on aina oma ja kyllä siitä kannattaa jonkun verran maksaa enemmän, mutta jos vuokrasopimus on tarpeeksi pitkä ja hyvillä ehdoilla ei sekään ole huono vaihtoehto. Mieti kuinka pitkään aiot kohteessa asua, laske paljonko joudut maksamaan vastikkeissa enemmän ja vaikuttaako vuokrasopimus ja sen kesto myöhemmin asunnon myyntiin.