Hei onko joku ollut VFR:ään tyytymätön? Kehuja kyllää kuulee joka baarissa ja hyviä kokemuksia mutta onko joku ollut VFR:ään oikeasti pettynyt? En tarkoita että jos nyt 150tkm ajetusta on kone hajonnut vaan ihan pyöränä?
VFR:ään tyytymätön?
14
5233
Vastaukset
- juoruilua
Kertovat että kuluttaa paljon bensaa.
Pitäneekö paikkaansa ja onko sen niin väliäkään jos haluaa kulkevan ja mieleisen pyörän?
Senverran kehasen että omani kulkee kevyellä kädellä alle 6l/100 km.
Se ei o vfr kun semmoseen ei o varaa...- menee alle viiden
litran 100 km helposti.. taitaa 4.5 olla pohjat, mut sillo oli vahan yritystakin..
- vanhan sellaisen omistaja
VFR:n huono puoli on, ettei näin talvisin "saa" korjailla pyörää. Ehdotankin, että ostat talveksi HD:n, jolloin pyöräilyharrastus elää myös talvisin. Kesällä voikin sitten ajella Hondalla ja pitää HD pahvilaatikossa ;)
VFR on ihan OK peli. Ei mikään tykki ja hieman painava, mutta kyllä sillä pääsee. Kulutus 5L -> ihan mitä vaan.- aloittaja H
No eri Hondien kanssa olen todennut saman Hondan huonon puolen. Ja se on paha vika. Tuon 600 CBR:n kanssa olen kyllä tapellut. Auto-Glymin vahaa menee purkkikaupalla...talvellakin.
- MIE VUAN
en tiedä, mutta mulla oli joskus vuosia sitten -86 mallinen ja olin siihen koko lailla tyytyväinen. Tehoa ei tosin ole juurikaan, joten melkein yksin ajettava se oikeastaan on. Ainakin jos pitää vauhdikkaasta ajosta bahnalla....
- Viifferisti
viifferi, ja ihan hyvin se autobahnilla kulki 170 kiloo ihmislihaa ja kolme isoo laukkua kuormanaan. Reilut 2 sataa pystyi parhaimmillaan päästelemään, tuntui että laukut repee irti...
- VFR-97
Niin - ei kai sitä voi väkisinkään hyvää haukkua, mutta aina tietysti jotakin.
Minulla on viimeisin malli kaasariversiosta, 70 tuhatta ajettu, ja olen alkanut miettiä vakavasti ruiskuversiota ko. pyörästä. Tehoa pyörässäni ei siis ole liikaa ajo-ominaisuuksiin nähden, pyörän voi lainata jopa 21-vuotiaalle tyttärelleni. Radalla tuo tehonpuute vaivaa, mutta ajettavuus (= helppous) korjaa tuota puutetta selkeästi.
Pakaasit ja vyöruusu (= vaimo) kulkevat kohtuudella matkassa, pyörä on todellinen pitkänmatkan kulkija - etenkin yksin ajettaessa, jolloin on luonnollisesti enemmän tilaa.
No, jos niitä huonoja puolia väkisin haluaa hakea, niin tässä on muutamia:
- Löysät etujouset, korjautuu hieman hyvillä keulaöljyillä pikkuisen ylitäyttäen.
- Huoltokohteet vaikeasti saavutettavissa, korjautuu kokemuksen myötä. Saan nykyään esim. kaasarimysteeriön käsiin n. puolessa tunnissa.
- Sikamaisen vähän pakollista huollettavaa (lue: huvikseen rassattavaa).
- Pyörä tekee kaiken niin pirun sivistyneesti - keulimisenkin.- JiiÄn
Mulla on kans -97 VFR ollut yhden kesän, eikä ole mitään huonoa sanottavaa. Jaksaa hyvinkin viedä sellasta n.140kg paria, siis yht. paino....
Huoltoliikkeestä kysyin aikoinaan ko. merkistä että kun lähes joka pyörässä tuntuu olevan jonkinlaisia "merkkivikoja" niin mitkä on tämän mallin?
Sano kaveri että ei voi mitään vikaa sanoa mikä toistuis niin että merkkiviaksi vois luokitella.
Matka-ajossa tosi mukava peli, rata-ajoon kaipais pikkasen tehoja enemmän. - kysyvä kans
JiiÄn kirjoitti:
Mulla on kans -97 VFR ollut yhden kesän, eikä ole mitään huonoa sanottavaa. Jaksaa hyvinkin viedä sellasta n.140kg paria, siis yht. paino....
Huoltoliikkeestä kysyin aikoinaan ko. merkistä että kun lähes joka pyörässä tuntuu olevan jonkinlaisia "merkkivikoja" niin mitkä on tämän mallin?
Sano kaveri että ei voi mitään vikaa sanoa mikä toistuis niin että merkkiviaksi vois luokitella.
Matka-ajossa tosi mukava peli, rata-ajoon kaipais pikkasen tehoja enemmän.Jos ajoit vaan yhden kesän niin Et ollu siihen kai ihan tyytyväinen?
- Nimetön
kysyvä kans kirjoitti:
Jos ajoit vaan yhden kesän niin Et ollu siihen kai ihan tyytyväinen?
Mun mielest cebari tonni on parempi,ite omistan sellasen ja tehoa on enempi ja kuluttaa vähemmän.Toki siihenkin on pieniä parannuksia tehty.
- vanhan VFR:n omistaja
Etupää on tosiaan aika onneton ainakin radalle. Normaalissa maantieajossa se on riittävä, mutta säädöt loppuu radalle, tai kuoppaisella pikkutiellä. Edes täydellinen etupään huolto ei parantanut asiaa, vaan etupää on mielestäni hidas & löysä tai liian jäykkä.
Kaverin VFR-800 pyörässä tuntui olevan tätäkin puolta parannettu jonkin verran. Tosin testiajo oli aika lyhyt, enkä tiedä 800 kuutioisen etupään säätömahdollisuuksista. Vanhemmassa säätömahdollisuutta ei juuri ole.
Alkuperäiset jännitteensäätimet pamahtelevat kasäkuumalla kaupunkiajossa, mutta tarvikkeena pitäisi saada kestävempää. Itsellä on jäähdytysrivat, eikä ole ongelmia ollut.
- VFR-97
Niin - meinasi ihan unohtua tämä jännitteensaatäjä/tasasuuntaaja-ongelma.
On kuulemma joskus ollut ko. mallissa suurempikin ongelma, mutta lienee näihin viimeisimpiin jo hieman parannettu - jäähdytys meinaan.
Minulta tosin ko. härpätin kärysi viime kesänä jossain 65 tuhannen paikkeilla ja asensin uuden säätäjän päälle varmuuden vuoksi ison alumiinisen jäähdytysripavirityksen lämpöäjohtavalla säätäjän kokoisella tarrakiinnityksellä - saa elektroniikkaliikkeistä. - Waari
Olin jo hieman yli-ikäinen, kun hankin ensimmäiseksi pyöräksi VFR:n vm-98. Mulla ei ole ollut pentuna edes mopoa, joten melko rohkea veto, täytyy siis itseäänkin tässä kehua.
Täytyy sanoa, että pyörän paino/teho-suhde on aloittelijallekin oikein sopiva. Myös laaja vääntöalue helpottaa ajamisen opettelua. Jokunen reissu on tullut vaimonkin kanssa tehtyä, eikä ole puhti pyörästä kesken loppunut, eikä kulutuskaan ole juuri lisääntynyt - varsinkin kun pitää nopeudet sallituissa rajoissa.
Suosittelen.- Waari
Pyöräni vuosimalli on siis -89 eikä 98. Meni numerot nurinpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455220Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1291683Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511600Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151589- 141285
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41210No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol22111081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171057Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771018Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60867