Vaikuttaako ansiosidonnaiseen?

Sipe

Olen ollut parisen kuukautta ansiosidonnaisella päivärahalla ja käteen jää rapeat 800 € kuussa. Tarjolla olisi nyt muutaman kuukauden kestävä pesti huonolla palkalla ja käteen jäisi käytännössä vain hieman enemmän kuin mitä saan ansiosidonnaista.

Kysymys kuuluukin kuinka pitkän työsopimuksen kannattaa tehdä jotta saamani palkka ei tulevaisuudessa vaikuta ansiosidonnaiseen. Eli jos teen vaikkapa alle 3 kk kestävän määräaikaisen sopimuksen niin lasketaanko päivärahani jälleen uudestaan??

4

747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 34 vk

      Kun olet 2 v:n kuluessa yht. 34 vk työssä (viikot, joissa väh. 18 työtuntia, lasketaan), päivärahasi määritellään uudelleen. Jos ottaa huonompipalkkaista työtä kuin aikaisempi työ tai esim. osa-aikatyötä (vaikka saakin soviteltua päivärahaa), niin ansiosidonnainen tietenkin jatkossa laskee koska se määritellään pudonneiden tulojen tason perusteella.

      • Sipe

        Eli sitten taitaa olla parasta jäädä kotiin ja vaikkapa kehittää itseään ja ammattitaitoaan esim. monimuoto-opiskelulla...


      • maksumiehinä
        Sipe kirjoitti:

        Eli sitten taitaa olla parasta jäädä kotiin ja vaikkapa kehittää itseään ja ammattitaitoaan esim. monimuoto-opiskelulla...

        Kuten huomaat, työnantajat antavat työttömille rahaa niin ruhtinaallisesti, että töitäkään ei kannata tehdä. Ansiosidonnaisen rahathan otetaan valtaosin työnantajilta.


      • Veronmaksaja
        maksumiehinä kirjoitti:

        Kuten huomaat, työnantajat antavat työttömille rahaa niin ruhtinaallisesti, että töitäkään ei kannata tehdä. Ansiosidonnaisen rahathan otetaan valtaosin työnantajilta.

        Työnantajat eivät "valtaosin" rahoita ansioonsuhteutettua päivärahaa.

        Rahoituksesta 54 % tulee Työttömyysvakuutusrahastolta.
        N. 41 % valtiolta ja loput n.5 % työttömyskassoilta.

        Työttömyysvakuutusrahaston varat kerätään veroluonteisina maksuina sekä työnantajilta että palkansaajilta. Kaikki palkansaajat, kuuluivat työttömyyskassan tai eivät, maksavat joka kuukausi palkastaan työttömyysvakuutusmaksua, joka on juuri tätä työttömyysvakuutusrahaston menevää rahaa. Tämän lisäksi he tietenkin osallistuvat veroillaan tuon valtion maksaman 41 %:n kokoamiseen.

        Tietenkin työnantajat maksavat palkansaajien kaikki rahat, mutta ei siitä huolimatta voi sanoa heiltä otettavan koko maan tulovero. Siis vaikka alunperin nuo verorahat ovatkin lähteneet yrittäjän kassasta.

        Työnantajan työttömyysvakuutus on sidoksissa suoraan työntekijän palkkaan. Aikanaan järjestelmää luotaessa osa palkankorotuksista siirrettiin työttömyysvakuutusrahastoon, jotta voisimme taata kunnollisen työttömyysturvan maassamme. Kyse ei ole siis rahasta, jota työnantajat hyvää hyvyttään maksavat työttömille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      716
      3325
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      370
      3049
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      75
      2878
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      2739
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2248
    6. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      49
      1869
    7. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      14
      1779
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      83
      1778
    9. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1769
    10. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      57
      1659
    Aihe