Kokemuksia siitä riittääkö koneellisen ilmanvaihdon sisäänpuhallusilma kiukaan palamiselle, vai vaatiiko aina ulkoilmaa? Entä miten LTO:n jäätymissuojauksen aikana kun tulopuhallin pysähtelee pakkasilla, tuleeko ongelmia??
Kokemuksia niiltä joilla on puukiuas ja pelkästään koneellinen ilmanvaihto saunassa.
Kokemuksia niiltä joilla on puukiuas ja pelkästään koneellinen ilmanvaihto saunassa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
palamisilma, tosin meille oli suunnittelija piirtänyt tuloilmaputken, mutta se jätettiin tekemättä.
Minulla on koneellinen tulo saunaan ja lisäksi tulee korvausilmaputki ulkoa.
Olen kokeillut (varsinkin talvipakasilla) lämmitystä ilman tuota korvausilmaa ja kyllä toimii. Mutta jotenkin on sellainen tunne, että ulkoa tuleva tuore ilma antaa paremman ilman myös saunaan kuin koneen kautta tuleva.
Voi olla pelkkä tunnekin, ei ole tutkittua tietoa.
älykäs ilmanvaihtokone hoitaa homman
meillä on poistoilmalämpöpumpu, eli ilmaa imetään sisään korvausventtileistä ja jäähdytety ilma menee ulos koneella..
sauna on puulämmiteinen ja ilmaa tulee ihan riittävästi kiukaalle ilman mitään tulokanavia, savupiippu on n 6 m
Jos on muita tulisijoja ja savupellit ei oo tiukasti kiinni, niin savunhajua on kun syntyy alipainetta enemmän saunaa lämmitettäessä, korvausilmaa tulee helpointa reittiä vaikka sieltä takasta tai leivinuunista!