Mondeon öljyt ?

Voisiko, joku kertoa miksi Ford käyttää öljynä 5W30.Muistan lukeneeni jostain Fordin mukaan esim.0w40,0W30 on liian ohutta kylmässä ei muka suojaa.Olen aina ollut siinä uskossa, että 0W on parasta pakkasiin.

Siis milloin 5W on parempi kuin 0W kylmässä.Itsellä on vanha auto joten mielestäni tuo 5W30 on vanhaan moottoriin huonompaa kuin 0W40 tai 5W40.Mitä mieltä olette mitä öljyä laitan V6 koneiseen ajettu 190tkm.
75693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Omaanhan saa laittaa mitä lystää, mutta laittaisin mitä ohjekirja suosittelee 5W30

Äänestä

Itselläkin Mondeo -02 ja oikeastaan erittäinkin tyytyväinen.
Vanha kone on vanha kone. Jos aina ajettu pitkää matkaa ja vaihdettu synt.öljyt 10-15 tkm välein, ei muutakun ohjekirjan mukaan. Vanhemmiten kone väljenee. Jos ajat lyhyttä matkaa, öljy kannattaa vaihtaa 10.000 km välein. Mielestäni lyhyt matka on alle 50 km kerralla. Öljyn kunnon Mondeossa (ainakin dieselissä) kuulee äänestä startatessa. Kun öljynvaihto on ajankohtainen, kuuluu startatessa "rallatus" koska nokkaketjun kiristin ei saa painetta ja ketju "falskaa". Itse ainakin käytän tätä "akustista" huoltoindikaattoria ja vaihdan öljyt aina kun ääni alkaa kuulua. Toistaiseksi ainakin ääni on jäänyt Ford-huoltoon.

Mielestäni Mondeon 20000 km öljynvaihtoväli on liian pitkä. Kokeilin ajaa 20000 ennen vaihtoa ja kone tuli käynniltään tosi raa´aksi. Siirryin 15000. Uusi öljy on loppujen lopuksi tosi halpaa huoltoa. Ai niin, eihän Mondeo juuri muuta kaipaakaan.

Äänestä
  • Niin ei tässä nyt ole kysymys vaihtovälistä itse en ole ajanut, kuin 8300km ja vaihdan öljyt.Eikö täällä tosiaan kukaan tiedä noista öljyn viskositeetin eroista ja mitä sinne kannattaa laittaa.Itselle ehdotettiin, että 0W40 sopii paremmin vanhaan koneeseen mitä tuo Fordin oma öljy.

    Äänestä

  • Mitähän kirjoitti:

    Niin ei tässä nyt ole kysymys vaihtovälistä itse en ole ajanut, kuin 8300km ja vaihdan öljyt.Eikö täällä tosiaan kukaan tiedä noista öljyn viskositeetin eroista ja mitä sinne kannattaa laittaa.Itselle ehdotettiin, että 0W40 sopii paremmin vanhaan koneeseen mitä tuo Fordin oma öljy.

    0W40 on kuumana illan "paksua" Hydrauliset venttiilinvälyksen säätimet ei tykkää hyvää.

    Äänestä

Mondeoon vanhaan ja uuten sopiva ja edullinen ympärivuotinen moottoriöljy on esim Mobil 5w-30 FE. Öljy näyttää tummemmalta kuin Mobil Rally Formula, mutta on kuitenkin ominaisuuksiltaan liukkaampaa, koska siihen on lisätty mineraaliöljyä. Neljän litran kannu maksaa n. 25 euroa. Tätä öljyä myyvät myös Fordin liikkeissä "Fordin omana öljynä".

Äänestä

Itse käytän ohjekirjan suosittelemaa 5W-30 -öljyä ja tyytyväinen olen ollut. Ennen oli 0W-40 ja 10W-40, jolloin kuului sivuääniä moottorista, poistuivat 5W-30:een siirryttyäni. Fordin alkuperäisoljyä saa Motonetista varsin edullisesti, 5 l kannu reilut 20 e. Se on laatutavaraa, mitään Shellin tai Teboilin öljyjä koneeseen ei kannata laittaa.

Äänestä

Itse käytän omassa 98 Mondeossa,jossa on 1,8 pata sitä 5/30 Formulaa ja hyvin on toiminut,aina! Tivasin asiaa yhdestä Ford korjaamosta ja sieltä sanottiin,että suurimmat ongelmat ovat olleet Zetec moottorissa yli-20 asteen kylmäkäynnistykset jos käyttää muita öljyjä.Startti pyörittää konetta vimmatusti,mutta
mitään ei tapahdu,ehkä jotain 10-15 minuutin starttauksen jälkeen jos akku ei ole uinahtanut siihen mennessä.Venttilikoneisto lopettaa kuulemma yhteistyön silloin.Zetec koneissahan on 15000 km öljynvaihtoväli,se suositeltiin puolittamaan 5/30 öljyllä,niin ei ole mitään hätää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitähän kirjoitti:

Voisiko, joku kertoa miksi Ford käyttää öljynä 5W30.Muistan lukeneeni jostain Fordin mukaan esim.0w40,0W30 on liian ohutta kylmässä ei muka suojaa.Olen aina ollut siinä uskossa, että 0W on parasta pakkasiin.

Siis milloin 5W on parempi kuin 0W kylmässä.Itsellä on vanha auto joten mielestäni tuo 5W30 on vanhaan moottoriin huonompaa kuin 0W40 tai 5W40.Mitä mieltä olette mitä öljyä laitan V6 koneiseen ajettu 190tkm.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu