eBay

auttakaahan tietämätöntä

Kellä on kokemusta eBay:sta? Voiko tuotteita ostaa ilman PayPalia,siis ihan siirtää myyjän tilille rahaa omalta tililtä? Muuttaako pankki siirretyn summan oikeaksi valuutaksi automaattisesti,tuleeko lisämaksua ulkomaanmaksuista? Ja sitten,mitenkä tullimaksut,miten ne määräytyvät? Esim.30 euron arvoinen tuote,meneekö alv.22% tullille? Ja vielä...postitus;kauanko kestää Jenkeistä/Saksasta,kokemuksia? Juup,olen todella kiitollinen,jos joku voisi valaista minua=)

1

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canadasta

      Siinä vaiheessa kun annat henkilötiedot luottotiedot ja miss' asut(Suomessa)niin heidät tietokoneet osaavat laskea mitä on sinun todellinen hinta mikä sinun pitää merkitä siihen ostotarjous sivulle. ja sen jälkeen kun tarjouksesi on hyväksytty niin siinä ilmoitetaan todelliset kustannukset lähetyksestä suomeen,onko se sitten pinta vai ilmaposti se on sinun valittava....esimerkin vuoksi voin kertoa että kuriiriposti jota he käyttävät FEDEX ja PUROLATOR,.kirje 400 km. $10 toronto.sudbury.
      Lähetin lippiksen suomeen kirjekuoressa niin se oli ilmapostissa $15.00 joten kuljetusmaksut usein ylittää tavaran arvon. Moi ja Merry X.mas.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      60
      3679
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      47
      3679
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2841
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      51
      2569
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      54
      1973
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1639
    7. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      1609
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1503
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1317
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1261
    Aihe