Miten voi olla mahdollista, että keskiuudellamaalla samalla paikkakunnalla pienehköillä urakoitsijoilla voi remontin urakkatarjous toisella olla 30000€ ja toisella 58000€ ?? Sisältö ja aikataulut samat, samoin matskut. Neliöitä 80 m2 kosteusvaurioisen omakotitalon korjaus pari makkaria ja sauna pesutilat.
remonttikustannusten huikea ero !!!
mökö
82249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
suojapuvut ja hengityssuojaimet käytössä ja purkujätteet käsitellään asianmukaisesti, toisen miehet purkaa eikä purnaa ja rapaa loput piiloon urakalla.
halvemman hinnan antanut urakoitsija oli jo meillä purkamassa ja hoiti purkujätteet kaatikselle eri matskut omissa erissään ja suojaimetkin oli äijillä käytössä.Ja ihan suomipoikia oli töissä.Urakoitsijaa käyttää myös vakuutusyhtiö, joten asiat varmaan kunnossa. Lieneekö kalliimmalla urakoitsijalla mielessä vedätys, kun arvelee et ollaan nuoria ja tietämättömiä...
Voihan se olla, että halusi yksinkertaisesti hinnoitella itsensä ulos hommasta. Eli ei ollut urakkaan aikaa tai muuten ei kiinnostanut.
Jos ei homma kiinnosta, niin sellainen hinta laitetaan, ettei varmasti tule kauppa kotiin. Ja jos tulisi, niin sitä ei tarvitse ilmaiseksi tehdä.
Jos hommia on liikaa, niin hinta on sellainen että voi tehdä jonku jo sovitun halvemman keikan vasemmalla kädellä.
Kummatkin yrittävät huijata sinulta ylimääräistä. Toinen on keronut urkkasumman kuudella ja toinen on käyttänyt "yksityinen" kertoimena 12:a
80 m2 - 30.000 €, oletteko hulluja?
Kyllä voi tämä on markkinataloutta, kysynnän ja tarjonnan mukaan hinnat joustavat.
Hinnat ei voi aina laskea kilpailuttamalla, tarvittaessa ne myös nousevat.
Korjausrakentamisessa urakkalaskenta sisältää paljon enemmän riskejä, joista ei aina tiedä.
Epäilen että tarjouspyynnössäkin saattaa olla vaillinaisuuksia, samoin urakkasopimuksessa, lopputulos vasta näyttää mitkä ovat todelliset kustannukset. Ja vasta lopullinen työn laatu ja tietämys aiheesta selviää vuosikymmenien tuloksena.
Laskun loppusummassa 70 % on pelkkiä veroja tai veroluonteisia maksuja, joten liikkeiden voitossa ei rahallisesti ole niin suuria eroja.
Turvallisinta useasti on ottaa keskimmäinen tarjoushinta, niin selviää kokonaistaloudellisesti edullisimmin.
Muistitko tarkistaa urakoitsijoiden vero- ym. maksutiedot, nämä vaikuttavat eniten urakan hinnoitteluun kalliimpina kustannuksina ?
"Laskun loppusummassa 70 % on pelkkiä veroja tai veroluonteisia maksuja, joten liikkeiden voitossa ei rahallisesti ole niin suuria eroja"
Perusteleppa tuota veron määrää tarkemmin, niin pääsen itsekin asiasta paremmin kärryille!