remonttikustannusten huikea ero !!!

Miten voi olla mahdollista, että keskiuudellamaalla samalla paikkakunnalla pienehköillä urakoitsijoilla voi remontin urakkatarjous toisella olla 30000€ ja toisella 58000€ ?? Sisältö ja aikataulut samat, samoin matskut. Neliöitä 80 m2 kosteusvaurioisen omakotitalon korjaus pari makkaria ja sauna pesutilat.
82249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

suojapuvut ja hengityssuojaimet käytössä ja purkujätteet käsitellään asianmukaisesti, toisen miehet purkaa eikä purnaa ja rapaa loput piiloon urakalla.

Äänestä
  • halvemman hinnan antanut urakoitsija oli jo meillä purkamassa ja hoiti purkujätteet kaatikselle eri matskut omissa erissään ja suojaimetkin oli äijillä käytössä.Ja ihan suomipoikia oli töissä.Urakoitsijaa käyttää myös vakuutusyhtiö, joten asiat varmaan kunnossa. Lieneekö kalliimmalla urakoitsijalla mielessä vedätys, kun arvelee et ollaan nuoria ja tietämättömiä...

    Äänestä

  • mökö kirjoitti:

    halvemman hinnan antanut urakoitsija oli jo meillä purkamassa ja hoiti purkujätteet kaatikselle eri matskut omissa erissään ja suojaimetkin oli äijillä käytössä.Ja ihan suomipoikia oli töissä.Urakoitsijaa käyttää myös vakuutusyhtiö, joten asiat varmaan kunnossa. Lieneekö kalliimmalla urakoitsijalla mielessä vedätys, kun arvelee et ollaan nuoria ja tietämättömiä...

    Voihan se olla, että halusi yksinkertaisesti hinnoitella itsensä ulos hommasta. Eli ei ollut urakkaan aikaa tai muuten ei kiinnostanut.

    Äänestä

  • ppp kirjoitti:

    Voihan se olla, että halusi yksinkertaisesti hinnoitella itsensä ulos hommasta. Eli ei ollut urakkaan aikaa tai muuten ei kiinnostanut.

    Jos ei homma kiinnosta, niin sellainen hinta laitetaan, ettei varmasti tule kauppa kotiin. Ja jos tulisi, niin sitä ei tarvitse ilmaiseksi tehdä.

    Äänestä

  • Urakoitsija kirjoitti:

    Jos ei homma kiinnosta, niin sellainen hinta laitetaan, ettei varmasti tule kauppa kotiin. Ja jos tulisi, niin sitä ei tarvitse ilmaiseksi tehdä.

    Jos hommia on liikaa, niin hinta on sellainen että voi tehdä jonku jo sovitun halvemman keikan vasemmalla kädellä.

    Äänestä

Kummatkin yrittävät huijata sinulta ylimääräistä. Toinen on keronut urkkasumman kuudella ja toinen on käyttänyt "yksityinen" kertoimena 12:a

80 m2 - 30.000 €, oletteko hulluja?

Äänestä

Kyllä voi tämä on markkinataloutta, kysynnän ja tarjonnan mukaan hinnat joustavat.
Hinnat ei voi aina laskea kilpailuttamalla, tarvittaessa ne myös nousevat.
Korjausrakentamisessa urakkalaskenta sisältää paljon enemmän riskejä, joista ei aina tiedä.
Epäilen että tarjouspyynnössäkin saattaa olla vaillinaisuuksia, samoin urakkasopimuksessa, lopputulos vasta näyttää mitkä ovat todelliset kustannukset. Ja vasta lopullinen työn laatu ja tietämys aiheesta selviää vuosikymmenien tuloksena.
Laskun loppusummassa 70 % on pelkkiä veroja tai veroluonteisia maksuja, joten liikkeiden voitossa ei rahallisesti ole niin suuria eroja.
Turvallisinta useasti on ottaa keskimmäinen tarjoushinta, niin selviää kokonaistaloudellisesti edullisimmin.
Muistitko tarkistaa urakoitsijoiden vero- ym. maksutiedot, nämä vaikuttavat eniten urakan hinnoitteluun kalliimpina kustannuksina ?

Äänestä
  • "Laskun loppusummassa 70 % on pelkkiä veroja tai veroluonteisia maksuja, joten liikkeiden voitossa ei rahallisesti ole niin suuria eroja"


    Perusteleppa tuota veron määrää tarkemmin, niin pääsen itsekin asiasta paremmin kärryille!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mökö kirjoitti:

Miten voi olla mahdollista, että keskiuudellamaalla samalla paikkakunnalla pienehköillä urakoitsijoilla voi remontin urakkatarjous toisella olla 30000€ ja toisella 58000€ ?? Sisältö ja aikataulut samat, samoin matskut. Neliöitä 80 m2 kosteusvaurioisen omakotitalon korjaus pari makkaria ja sauna pesutilat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu