Millä konstilla vertaisverkon käyttäjiä jäljietään jos ei sitten ip:tä näy onko esim. eMulen hash tai ID joku yksillöllinen ja jäljitys kelpoinen? Tuli vaan mieleen ku jotkut on jääny kiinni siitä.....
p2p
4
247
Vastaukset
- likenne
operaattorista koneeseesi rekisteröidään (samalla tavalla kuin soittamasi puhelut). Pystytään jåljittämään mitä kautta (kaikki 10 -20 kpl reitittimen) viestisi ovat tulleet perille (ellet usko, lue TCP/IP protokollasta vähän taustatietoa!)
P-2-P (peer-to-peer, eli tämä tavallinen warettaja tapa) ei ole mikään poikkeus. DC , Kazaa ym perustuvat ajatukseen että kukaan ei tiedä kuka on "pääpiru", koska pääpiru ainoastaan kertoo mistä se haluttu tavara löytyy, eikä välitä sitä itse.
Idea on siinä, että jos sinä imetät sinä myös jaat. Imetyksestä et maksa sakkoa, jakaamisesta kylläkin tuotteen arvon mukaisesti. Tästä syystä kaikki yrittävät säätää ulosmenevän (down-stream) liikenteen nopeutta mahdollisimman alhaiseksi.
Tiedostojakeluohjelmat (lähes poikeuksetta) ylittävät näitä nopeusrajoituksia. Eli, varsinkin jos sinulla on nopea yhteys, jaat jatkuvasti aika paljon tavaraa (ja olet korvausvelvollinen, keskimääräiset summat 5400 € tänä päivänä 1 MB/s yhteydellä, suuremmalla monikertaiset). Näitä kustannuksia ei voi kiistää oikeudessa, koska ne ovat selkeästi osoitettavissa.
Koska tästä (mm. lainsäädännön mukaan) on tullut niin kiitollinen kohde, on olemassa yrityksiä jotka ovat erikoistuneet "tekijä-oikeus"-rikosten jäljittämiseen. Toiminta alkoi noin vuosi sitten. Heillä on takana valtio (lainsäädäntö, verotulot), tekijäoikeusvirasto (provisiot), tekijät (tulot).
Tämä on paljon kannattavampaa touhua kuin kytätä joka kahdeskymmenes auto maantiellä ja antaa sille 50€ rikesakko! Perse ei palele ja rahan tulo on taattu!- onneksi sentään
Olet hieman väärässä:
"Eli, varsinkin jos sinulla on nopea yhteys, jaat jatkuvasti aika paljon tavaraa (ja olet korvausvelvollinen, keskimääräiset summat 5400 € tänä päivänä 1 MB/s yhteydellä, suuremmalla monikertaiset). Näitä kustannuksia ei voi kiistää oikeudessa, koska ne ovat selkeästi osoitettavissa."
Korvausvelvollinen? No ei sentään nyt ihan noin tylysti. Riippuu täysin siitä mitä jakaa. Itsellänikin on ollut koneella jaossa kymmeniä omia tekemiäni kappaleita kitaralla soitettuna ja laulaa jollotettuna, olenko nyt siis rikollinen? No en. - ole rikollinen
onneksi sentään kirjoitti:
Olet hieman väärässä:
"Eli, varsinkin jos sinulla on nopea yhteys, jaat jatkuvasti aika paljon tavaraa (ja olet korvausvelvollinen, keskimääräiset summat 5400 € tänä päivänä 1 MB/s yhteydellä, suuremmalla monikertaiset). Näitä kustannuksia ei voi kiistää oikeudessa, koska ne ovat selkeästi osoitettavissa."
Korvausvelvollinen? No ei sentään nyt ihan noin tylysti. Riippuu täysin siitä mitä jakaa. Itsellänikin on ollut koneella jaossa kymmeniä omia tekemiäni kappaleita kitaralla soitettuna ja laulaa jollotettuna, olenko nyt siis rikollinen? No en.jos itse niitä esität tekijäoikeudet tietysti ovat sinun!
Jos tämä käy vaikeaksi, ota rauhoittava kierros moottorikelkalla tai mene ..maan poroja.
Nunnuka, nunnuka, lailailai... - fidel
No ensinnäkin, et ole automaattisesti korvausvelvollinen vaan oikeuslaitos päättää sen tapauskohtaisesti. Tuo 5400 € taitaa olla keskiarvo tapauksissa, jossa syytetty ei ole uskaltanut mennä oikeuteen saakka vaan on kiltisti maksanut sen minkä isot firmat pyytää. Muistaakseni Suomessa on vasta yksi tapaus mennyt oikeuteen asti, vastaaja todettiin syylliseksi ja määrättiin maksamaan noin 10 päiväsakkoa tms., muttei penniäkään korvauksia.
Amerikassa aiheesta on nostettu jo 14 800 oikeusjuttua, joista yksikään ei vielä ole päätynyt oikeuteen. Ennen kuin nyt: http://www.law.com/jsp/nlj/PubArticleNLJ.jsp?id=1128675912177
Ja uskaltaisin väittää myös, että verkkoyhteyden nopeudella ei ole mitään tekemistä tämän asian kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331925- 69842
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28812Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259724Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64703Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132670- 10664
- 26639
- 77637
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200627