Mun kone on tuollainen hp:n paketti kone kuin 649.fi
Tässä on xp 3200 prossu. Haluasin tähän hiljaisemman tuulettimen prossulle tai vaihtoehtoisesti koko cooleri. Lämpö ongelmia ei ole ollut. Oisko ideoita hyväksi ratkaisuksi. Speedfania olen käyttänyt ja sillä sain selvitettyä mikä tuuletin mölyää. Mitään omia speedfan säätöjä\kierrosten laskemisia en viitsisi alkaa tekemään.
Mitähän tarkoittaa kun speedfan näyttää koneen lämmöt näin:
Temp1:35c
Temp2:33c
HD0:27c
Temp1:51c
Prossun cooleri/tuuletin
4
783
Vastaukset
- Erkko
Täytyy sanoa, että itse luottaisin paremmin BIOSiin kuin mihinkään erilliseen ohjelmaan. BIOSin tehtävä on kuitenkin toimia rautapuolella.
Onko sulla siinä vakio cooleri? Mulla on xp 2600 ja Idlelämmöt 53°C Thermaltaken siilellä ja 120mm tuulettimella 55,3CFM ja 26dB@1600rpm. Tuuletuksen riittävyydestä kertoo se että rasituksessa nousee vain 5°C. Siili vain on paska!
Näyttäisi siis siltä, että sun kannattaa hommata koko cooleri uusiksi. Tässä olisi hyvä:
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/22650
Eikä ole pahan hintainenkaan.- Jabadabaduu
Jälleen kerran Everestin kertomaa:
Suoritin tyyppi AMD Athlon XP-A 2200 Mhz 3200
Koodinimi: Barton
Suoritinkanta: CBh (Socket A)
Niin tämä nyt sitten on ilmeisesti socket A, mutta onko tuota A:atakin eri malleja vai? Jossain kun on ollut tyyliin Socket A (462) - Jabadabaduu
Tuo cooleri vaikuttaa tosi hyvältä ja olen tuosta tai jostain muusta vastaavasta mallista lukenut arvostelun jossa sitä kehuttiin. Joo ja on vakio cooleri. Ei ole oikein hyvät laakerit vissiin tuossa alkuperäisessä kun tuntuu jotenkin resoivan kun nostaa kierroksia.
- Erkko
Jabadabaduu kirjoitti:
Jälleen kerran Everestin kertomaa:
Suoritin tyyppi AMD Athlon XP-A 2200 Mhz 3200
Koodinimi: Barton
Suoritinkanta: CBh (Socket A)
Niin tämä nyt sitten on ilmeisesti socket A, mutta onko tuota A:atakin eri malleja vai? Jossain kun on ollut tyyliin Socket A (462)Socket A on 462. Tuo luku on nastojen määrä. Esim uudet AMD:t 939 ja 940 (lue pirusti enemmän nastoja kuin meillä).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22821025Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen994239Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu832988Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv532214Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1981868Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891642Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1371595Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731571Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1691509Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S151403