Mikä suunnaksi

etsijä

Kysymykseni kuuluu että millä tavoin ja keinoin pystyy erottamaan toden epätodesta?

Oma kiusallinen kohtaloni on törmätä juuri näiden mahtavien väittämisten risteysalueille.
Esimerkkinä kertoisin vaikka lapsuuteni mainion ja perinteikkään vahvan uskontokasvatuksen joka sai särön jo varhaisessa ”vahingonomaisessa yliluonnollisen kohtaamisessa”, mikä ei sopinut siihen maailmankuvaan tippaakaan, se toi oman häkellyttävän ristiriitansa maailmaani.

Aikuisuuden fatalistisen uinuva maailmankuva ”revähti” taas erikoisen tapaamisen myötä, joka huipentui muutamiin kokemuksiin, jotka eivät ole tavanomaisuuksia, kuten ei ollut tämä harvinainen tuttavuutenikaan.

Myös näillä palstoilla olen tavannut kokemusmaailmaani istuvia mielipiteitä, väittämiä sekä upeita henkilöitä, jotka taas eivät sovi samaan totuuden rintamaan keskenään, jotkut hieman, mutta jokin ei sitten ollenkaan.

Kuitenkin itselleni totuuden etsiminen on hyvin tärkeää, jo kasvatuksenikin mukaan, mutta niiden kriteerit ovat korkealla joten epämääräisyys ja yliolkaisuus ei tyydytä. Eli miten edetä?

9

1229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxxxxxx

      Eckhart Tolle "Läsnäolon voima"
      Krishnamurti "Elämän syvä haaste"
      Anthony de Mello "Havahtuminen"
      Eckhart Tolle "Tyyneys puhuu"

    • näyttäjä

      Kannattaa lukea kaiken näköistä asiaan liittyvää kirjallisuutta, mutta ei kannata niellä mitään pureskelematta tai siis kannattaa käyttää omaa päätä ja sydäntä. Itämaisten uskontojen ryhmiä kannattaa käydä tarkistamassa http://www.buddha-dharma.info/ihmisia.htm .

      Silti itse olen pitkän etsimisen jälkeen tullut siihen tulokseen että kaikki vastaukset löytyy itsestä sisältä ilmnan ideologioita ja uskontoja. Hiljenny ja kuuntele itseäsi. Vastukset tulevat sille joka on heräillä ja valppaana. Rauhaa!

    • Elämän

      Alkuperäistä tarkoitusta.
      Kun katsot ensimmäisten ihmisten syntymistä tänne maapallolle,ja kysyt.-Mikä on totuus.

      Eikö se ole täsmälleen se,mitä jeesus käski ihmisten pitää.

      Älkää kerätkö aarteita maanpäälle,vaan rakastakaa toisianne,niinkuin itseänne.

      Jos todella sinun kriteerisi on korkealla,silloin löydät Jeesuksen,ja saat rauhan,koska Hän niin lupasi.

      vaikka ympärillä olevat ongelmat ja sekametelisoppa aiheuttaa uupumista,ja hermojen kiristymistä,siitä huolimatta sydämessä on yliymmärryksen käyvä rauha,ja lepo.

      Varmuus Jeesuksesta sen tekee. Ja ilman totuutta ei sitä rauhaa ole.
      Olen varma,ettei budhan opit sitä anna. Se on valherauha,jota pitää teeskennellä,ja kuitenkaan ei perimmäistä totuutta semmoisessa ole.

      usko Jeesukseen on vapautumista kaikesta pahasta,niinkuin ensimmäiset ihmiset olivat lasten kaltaisia,ei kuitenkaan henkiseltä kehitykseltään lapsellisia.

      He olivat puhtaita,ja viattomia. Ymmärrätkö nyt,Jeesusta sinä kaipaat,etkä mitään budhan ja new age filosofioita.

      • Johannes

        Kun sokea johtaa toista niin ei silloin pitkälle päästä. Mä rukoilen sulle ymmärrystä ja pelastusta. Mä rukoilen että Jeesus avais sun silmät ja sä ymmärtäisit ja voisit OIKEASTI opastaa ihmisiä.


      • Olipa hyvä juttu
        Johannes kirjoitti:

        Kun sokea johtaa toista niin ei silloin pitkälle päästä. Mä rukoilen sulle ymmärrystä ja pelastusta. Mä rukoilen että Jeesus avais sun silmät ja sä ymmärtäisit ja voisit OIKEASTI opastaa ihmisiä.

        Enhän minäkään olisi sitä tukkia silmässäni huomannut ollenkaan,ellet sinä olisi tökänny siihen omalla tukillasi.


      • Johannes
        Olipa hyvä juttu kirjoitti:

        Enhän minäkään olisi sitä tukkia silmässäni huomannut ollenkaan,ellet sinä olisi tökänny siihen omalla tukillasi.

        Aivan. ;)


      • Johannes
        Olipa hyvä juttu kirjoitti:

        Enhän minäkään olisi sitä tukkia silmässäni huomannut ollenkaan,ellet sinä olisi tökänny siihen omalla tukillasi.

        Learning To Be Silent

        The pupils of the Tendai school used to study meditation before Zen entered Japan. Four of them who were intimate friends promised one another to observe seven days of silence.

        On the first day all were silent. Their meditation had begun auspiciously, but when night came and the oil lamps were growing dim one of the pupils could not help exclaiming to a servant: "Fix those lamps."

        The second pupil was surprised to hear th first one talk. "We are not supposed to say a word," he remarked.

        "You two are stupid. Why did you talk?" asked the third.

        "I am the only one who has not talked," concluded the fourth pupil.


    • on siinä ettei sitä voi määrittää. Kun etsit tekemättä rajoja löydät sen mihin sydämesi vie.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2318
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2173
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1535
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1484
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1417
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1083
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      944
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      883
    Aihe