Mikä suunnaksi

etsijä

Kysymykseni kuuluu että millä tavoin ja keinoin pystyy erottamaan toden epätodesta?

Oma kiusallinen kohtaloni on törmätä juuri näiden mahtavien väittämisten risteysalueille.
Esimerkkinä kertoisin vaikka lapsuuteni mainion ja perinteikkään vahvan uskontokasvatuksen joka sai särön jo varhaisessa ”vahingonomaisessa yliluonnollisen kohtaamisessa”, mikä ei sopinut siihen maailmankuvaan tippaakaan, se toi oman häkellyttävän ristiriitansa maailmaani.

Aikuisuuden fatalistisen uinuva maailmankuva ”revähti” taas erikoisen tapaamisen myötä, joka huipentui muutamiin kokemuksiin, jotka eivät ole tavanomaisuuksia, kuten ei ollut tämä harvinainen tuttavuutenikaan.

Myös näillä palstoilla olen tavannut kokemusmaailmaani istuvia mielipiteitä, väittämiä sekä upeita henkilöitä, jotka taas eivät sovi samaan totuuden rintamaan keskenään, jotkut hieman, mutta jokin ei sitten ollenkaan.

Kuitenkin itselleni totuuden etsiminen on hyvin tärkeää, jo kasvatuksenikin mukaan, mutta niiden kriteerit ovat korkealla joten epämääräisyys ja yliolkaisuus ei tyydytä. Eli miten edetä?

9

1277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxxxxxx

      Eckhart Tolle "Läsnäolon voima"
      Krishnamurti "Elämän syvä haaste"
      Anthony de Mello "Havahtuminen"
      Eckhart Tolle "Tyyneys puhuu"

    • näyttäjä

      Kannattaa lukea kaiken näköistä asiaan liittyvää kirjallisuutta, mutta ei kannata niellä mitään pureskelematta tai siis kannattaa käyttää omaa päätä ja sydäntä. Itämaisten uskontojen ryhmiä kannattaa käydä tarkistamassa http://www.buddha-dharma.info/ihmisia.htm .

      Silti itse olen pitkän etsimisen jälkeen tullut siihen tulokseen että kaikki vastaukset löytyy itsestä sisältä ilmnan ideologioita ja uskontoja. Hiljenny ja kuuntele itseäsi. Vastukset tulevat sille joka on heräillä ja valppaana. Rauhaa!

    • Elämän

      Alkuperäistä tarkoitusta.
      Kun katsot ensimmäisten ihmisten syntymistä tänne maapallolle,ja kysyt.-Mikä on totuus.

      Eikö se ole täsmälleen se,mitä jeesus käski ihmisten pitää.

      Älkää kerätkö aarteita maanpäälle,vaan rakastakaa toisianne,niinkuin itseänne.

      Jos todella sinun kriteerisi on korkealla,silloin löydät Jeesuksen,ja saat rauhan,koska Hän niin lupasi.

      vaikka ympärillä olevat ongelmat ja sekametelisoppa aiheuttaa uupumista,ja hermojen kiristymistä,siitä huolimatta sydämessä on yliymmärryksen käyvä rauha,ja lepo.

      Varmuus Jeesuksesta sen tekee. Ja ilman totuutta ei sitä rauhaa ole.
      Olen varma,ettei budhan opit sitä anna. Se on valherauha,jota pitää teeskennellä,ja kuitenkaan ei perimmäistä totuutta semmoisessa ole.

      usko Jeesukseen on vapautumista kaikesta pahasta,niinkuin ensimmäiset ihmiset olivat lasten kaltaisia,ei kuitenkaan henkiseltä kehitykseltään lapsellisia.

      He olivat puhtaita,ja viattomia. Ymmärrätkö nyt,Jeesusta sinä kaipaat,etkä mitään budhan ja new age filosofioita.

      • Johannes

        Kun sokea johtaa toista niin ei silloin pitkälle päästä. Mä rukoilen sulle ymmärrystä ja pelastusta. Mä rukoilen että Jeesus avais sun silmät ja sä ymmärtäisit ja voisit OIKEASTI opastaa ihmisiä.


      • Olipa hyvä juttu
        Johannes kirjoitti:

        Kun sokea johtaa toista niin ei silloin pitkälle päästä. Mä rukoilen sulle ymmärrystä ja pelastusta. Mä rukoilen että Jeesus avais sun silmät ja sä ymmärtäisit ja voisit OIKEASTI opastaa ihmisiä.

        Enhän minäkään olisi sitä tukkia silmässäni huomannut ollenkaan,ellet sinä olisi tökänny siihen omalla tukillasi.


      • Johannes
        Olipa hyvä juttu kirjoitti:

        Enhän minäkään olisi sitä tukkia silmässäni huomannut ollenkaan,ellet sinä olisi tökänny siihen omalla tukillasi.

        Aivan. ;)


      • Johannes
        Olipa hyvä juttu kirjoitti:

        Enhän minäkään olisi sitä tukkia silmässäni huomannut ollenkaan,ellet sinä olisi tökänny siihen omalla tukillasi.

        Learning To Be Silent

        The pupils of the Tendai school used to study meditation before Zen entered Japan. Four of them who were intimate friends promised one another to observe seven days of silence.

        On the first day all were silent. Their meditation had begun auspiciously, but when night came and the oil lamps were growing dim one of the pupils could not help exclaiming to a servant: "Fix those lamps."

        The second pupil was surprised to hear th first one talk. "We are not supposed to say a word," he remarked.

        "You two are stupid. Why did you talk?" asked the third.

        "I am the only one who has not talked," concluded the fourth pupil.


    • on siinä ettei sitä voi määrittää. Kun etsit tekemättä rajoja löydät sen mihin sydämesi vie.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      203
      4435
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      66
      3169
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1747
    4. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      13
      1337
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1326
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1137
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1111
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      50
      1098
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      248
      1079
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      50
      989
    Aihe