Kysymykseni kuuluu että millä tavoin ja keinoin pystyy erottamaan toden epätodesta?
Oma kiusallinen kohtaloni on törmätä juuri näiden mahtavien väittämisten risteysalueille.
Esimerkkinä kertoisin vaikka lapsuuteni mainion ja perinteikkään vahvan uskontokasvatuksen joka sai särön jo varhaisessa ”vahingonomaisessa yliluonnollisen kohtaamisessa”, mikä ei sopinut siihen maailmankuvaan tippaakaan, se toi oman häkellyttävän ristiriitansa maailmaani.
Aikuisuuden fatalistisen uinuva maailmankuva ”revähti” taas erikoisen tapaamisen myötä, joka huipentui muutamiin kokemuksiin, jotka eivät ole tavanomaisuuksia, kuten ei ollut tämä harvinainen tuttavuutenikaan.
Myös näillä palstoilla olen tavannut kokemusmaailmaani istuvia mielipiteitä, väittämiä sekä upeita henkilöitä, jotka taas eivät sovi samaan totuuden rintamaan keskenään, jotkut hieman, mutta jokin ei sitten ollenkaan.
Kuitenkin itselleni totuuden etsiminen on hyvin tärkeää, jo kasvatuksenikin mukaan, mutta niiden kriteerit ovat korkealla joten epämääräisyys ja yliolkaisuus ei tyydytä. Eli miten edetä?
Mikä suunnaksi
9
1283
Vastaukset
- xxxxxxx
Eckhart Tolle "Läsnäolon voima"
Krishnamurti "Elämän syvä haaste"
Anthony de Mello "Havahtuminen"
Eckhart Tolle "Tyyneys puhuu" - näyttäjä
Kannattaa lukea kaiken näköistä asiaan liittyvää kirjallisuutta, mutta ei kannata niellä mitään pureskelematta tai siis kannattaa käyttää omaa päätä ja sydäntä. Itämaisten uskontojen ryhmiä kannattaa käydä tarkistamassa http://www.buddha-dharma.info/ihmisia.htm .
Silti itse olen pitkän etsimisen jälkeen tullut siihen tulokseen että kaikki vastaukset löytyy itsestä sisältä ilmnan ideologioita ja uskontoja. Hiljenny ja kuuntele itseäsi. Vastukset tulevat sille joka on heräillä ja valppaana. Rauhaa! - Elämän
Alkuperäistä tarkoitusta.
Kun katsot ensimmäisten ihmisten syntymistä tänne maapallolle,ja kysyt.-Mikä on totuus.
Eikö se ole täsmälleen se,mitä jeesus käski ihmisten pitää.
Älkää kerätkö aarteita maanpäälle,vaan rakastakaa toisianne,niinkuin itseänne.
Jos todella sinun kriteerisi on korkealla,silloin löydät Jeesuksen,ja saat rauhan,koska Hän niin lupasi.
vaikka ympärillä olevat ongelmat ja sekametelisoppa aiheuttaa uupumista,ja hermojen kiristymistä,siitä huolimatta sydämessä on yliymmärryksen käyvä rauha,ja lepo.
Varmuus Jeesuksesta sen tekee. Ja ilman totuutta ei sitä rauhaa ole.
Olen varma,ettei budhan opit sitä anna. Se on valherauha,jota pitää teeskennellä,ja kuitenkaan ei perimmäistä totuutta semmoisessa ole.
usko Jeesukseen on vapautumista kaikesta pahasta,niinkuin ensimmäiset ihmiset olivat lasten kaltaisia,ei kuitenkaan henkiseltä kehitykseltään lapsellisia.
He olivat puhtaita,ja viattomia. Ymmärrätkö nyt,Jeesusta sinä kaipaat,etkä mitään budhan ja new age filosofioita.- Johannes
Kun sokea johtaa toista niin ei silloin pitkälle päästä. Mä rukoilen sulle ymmärrystä ja pelastusta. Mä rukoilen että Jeesus avais sun silmät ja sä ymmärtäisit ja voisit OIKEASTI opastaa ihmisiä.
- Olipa hyvä juttu
Johannes kirjoitti:
Kun sokea johtaa toista niin ei silloin pitkälle päästä. Mä rukoilen sulle ymmärrystä ja pelastusta. Mä rukoilen että Jeesus avais sun silmät ja sä ymmärtäisit ja voisit OIKEASTI opastaa ihmisiä.
Enhän minäkään olisi sitä tukkia silmässäni huomannut ollenkaan,ellet sinä olisi tökänny siihen omalla tukillasi.
- Johannes
Olipa hyvä juttu kirjoitti:
Enhän minäkään olisi sitä tukkia silmässäni huomannut ollenkaan,ellet sinä olisi tökänny siihen omalla tukillasi.
Aivan. ;)
- Johannes
Olipa hyvä juttu kirjoitti:
Enhän minäkään olisi sitä tukkia silmässäni huomannut ollenkaan,ellet sinä olisi tökänny siihen omalla tukillasi.
Learning To Be Silent
The pupils of the Tendai school used to study meditation before Zen entered Japan. Four of them who were intimate friends promised one another to observe seven days of silence.
On the first day all were silent. Their meditation had begun auspiciously, but when night came and the oil lamps were growing dim one of the pupils could not help exclaiming to a servant: "Fix those lamps."
The second pupil was surprised to hear th first one talk. "We are not supposed to say a word," he remarked.
"You two are stupid. Why did you talk?" asked the third.
"I am the only one who has not talked," concluded the fourth pupil.
on siinä ettei sitä voi määrittää. Kun etsit tekemättä rajoja löydät sen mihin sydämesi vie.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18368310/itamaisesta-filosofiasta-kiinnostuneille
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18285116/mita-ihminen-tekee-olipa-se-sitten-fyysista-tai-henkista-sama-energia-tulee-lopulta-takaisin
Karman laki.
Mitä ihminen tekee, olipa se sitten fyysistä tai henkistä, sama energia tulee lopulta takaisin
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18302336/vaununkuljettaja-(aly)-ja-ohjakset-(mieli)
Vaunut ovat fyysinen keho; hevoset, jotka vetävät vaunuja, ovat viisi ulkoista aistia (kuulo, kosketus, näkö, maku ja haju); vaununkuljettaja (äly) ja ohjakset (mieli) ovat hienojakoinen keho, joka ohjaa vaunuja, ja matkustaja on sielu.
https://pbs.twimg.com/media/BAOB-kiCIAAbZGa?format=jpg&name=small
Vedat antavat meille vaihtoehtoisen näkemyksen psyyken luonteesta. Vedojen mukaan fyysisen kehon, joka on pelkkä biologinen mekanismi, ja sielun, joka on tietoisuuden lähde, lisäksi on olemassa myös hienojakoinen keho eli psyyke, joka on sielun ja kehon välinen kerros. Hienojakoinen keho toimii linkkinä sielun luonnollisten aistien ja kehon aistilaitteiden välillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241707
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998