Mikähän meissä suomalaisissa on vikana kun toisinaan tälläkin palstalla saa lukea niin ylimielistä tekstiä varsinkin virolaisia kohtaan? Mun mielestä virolainen ihminen ei ole samanlainen valittaja kun on suomalainen,kaikista pikkuasioista valitetaan ja purnataan.Monet suomalaiset kun tulevat Tallinnaan ollaan niin rikasta, valitetaan ja vaaditaan kaikkea mahdollista ja mahdotonta,mutta kuinkas koto suomessa,ollaan työttömiä ja korvauksien varassa eletään köyhänä ja katkerana.Miettikää nyt ennen kun kommentoitte näitä kysymyksiä ja vastauksia.
Mikä mättää?
4
396
Vastaukset
- Poro
Kirjoitat vähä mutta asiaa!
- max_gearson
Virolaiselta tutulta olen kuullut saman että suomalaiset valittavat niin paljon. Ja vielä pikku-asioista. Ilmeisesti meillä on ollut liian helppo elämä. Ken on läpielänyt neuvosto-ajan osaa iloita vapaasta elämästä.
Ja muutenkin virolainen luonne on avoimempi ja vapaampi, sosiaalisempi. Tämä havainto perustuu minun tapaamiin virolaisiin. Suomessa nyt vaan ollaan vähän metsäläisiä.
Ihmismieli kun evoloituu niin hitaasti, kestää satoja ellei tuhansia vuosia sopeutua ympäristöön.
Tarkoitan sitä että täällä on ollut kaupunkielämää vasta vähän aikaa ja muutenkin harvaa asutusta.
Etelämpänä euroopassa on totuttu ammoin sitten elämään tiheästi, on pitänyt oppia ottamaan toiset huomioon.
Virosta vielä, on kuin kaksi eri maata jos vertaa ennen WWII ja jälkeen. Kommunismi teki niin paljon pahaa, hävitti yritteliäisyyden mm.
Otan esim. maanviljelijät. Aina kasvattanut omaa peltoaan ja pitänyt eläimiä. Yhtäkkiä tulee kolhoosisysteemi, kaikki maat ja eläimet on pakko luovuttaa valtiolle. Monet eivät suostuneet ja vietiin siperiaan. Tämän on kertonut minulle virolainen. - -nainen-
Kyllä minulle tulee välillä sellainen "epätoivoinen" olo noiden vanhempien eestiläisten kanssa. Naapurini valittaa koko ajan rahapulaa ja omalla käytöksellään antaa jotenkin ymmärtää, että ihan kun me suomalaiset olisimme heille jotain "velkaa".
Nuorempaa polvea on ihan mukava tavata. Ovat ahkeria ihmisiä. Hieman joskus huvittaa heidän vaurastumis pyrkimykset ja kapitalismin ihannointi. - suomalainen matkustaja
Ylimielistä tekstiä tosiaan saa lukea näiltä palstoilta, mutta asiallisia valittajia ei näy siellä, missä ihmisiä palvellaan (kännisiä huutajia kylläkin). Mielestäni huonosta palvelusta pitääkin valittaa, ja asialliset firmat suhtautuvat palautteesen asiallisesti niin Suomessa kuin Virossakin.
Näillä palstoilla vaan taitaa olla hyvä purkaa omia patoumia nimimerkin takaa. Ei pidä ottaa niin tosissaan kaikkea, mitä täällä lukee. Keskustelupalstat on myös hyviä propagandasivuja, missä sinänsä ei ole mitään pahaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996174
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv993072Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p302892Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262135Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3371091Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?881053Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311006- 48784