H-D vs. Triumph

buubää

olen aivan alkutekijöissä pyörän oston suhteen. Ensimmäistä pyörää havittelen jo kovaa (sais ny edes tuon kortin ajettua)

paljon on tullut katseltua erilaisia pyöriä, mutta mikä olisi sitten paras ratkaisu aloittelijalle.. nuo custom pyörät vetävät itseensä niin lujaa, että joku sellainen.. ja etenkin jompi kumpi H-D tai Triumph.

olisiko joillakin kokemuksia noista pyöristä..

asiallisia vastauksia odotellen..

6

1894

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mistä roikkuu...

      Sama vika Rahikainen. Kunnes sitten kävin messuilla istumassa kaikki isommat customit läpi. Tulos oli selvä: Triumph Rocket III. Se on ollut ihan kiva ensimopoksi! Nyt sitten maksetaan kallista pyörää ja järki meinaa mennä kesää odotellessa...

      Vinkkinä: Messuilla niitten pyörien päälle istuksiin, jotka kiinnostaa ja digikamera laulamaan. Näkee vähän mittasuhteita jne. Sitten miettii mikä tuntuu parhaalta ja käy kevään tullen koeajamassa ko mallit. vähempi ei riitä. Puolesta ja vastaan kommentteja löytyy varmaan niin paljon kun vastaajiakin. HD on käsite, mutta Triumpilla on ja pitkät perinteet ja firma on viime vuodet parantanut niinkuin sika juoksuaan. Oma valintani olisi ollut Speedmaster, mikä on tyylikkään näköinen peruskustomi, hinta kohdallaan jne, kokoa ei vaan ollut tarpeeksi.

      • buubää

        onkos noissa trumpissa samaa kustomointi mahdollisuutta kuin harrikoissa..

        katsellut on valtavasti kuvia ja jokin noissa trumpissa on alkanut kiinnostamaan..
        kun 06-vuoden 883 harrikoissa ainakaan kuvien perusteella ei ole kuin soolopenkki ja kyllä tuo emäntäkin tahtois joskus kyytiä saada pyöränkin selässä :)

        kiitokset vastanneille...


      • Mika__
        buubää kirjoitti:

        onkos noissa trumpissa samaa kustomointi mahdollisuutta kuin harrikoissa..

        katsellut on valtavasti kuvia ja jokin noissa trumpissa on alkanut kiinnostamaan..
        kun 06-vuoden 883 harrikoissa ainakaan kuvien perusteella ei ole kuin soolopenkki ja kyllä tuo emäntäkin tahtois joskus kyytiä saada pyöränkin selässä :)

        kiitokset vastanneille...

        Sportsteriinkin saa takapenkin. Suosittelen erittäin lämpimästi Mustangin penkkejä. Kahdessa pyörässä on ollut semmoinen. Corbinin penkeistä ei ole kokemusta, mutta niilläkin näyttää olevan kattava valikoima. Tekevät jopa trumpalle.
        http://www.mustangseats.com/hdcontst.htm
        http://www.corbin.com/saddles.shtml


      • tuulia
        Mika__ kirjoitti:

        Sportsteriinkin saa takapenkin. Suosittelen erittäin lämpimästi Mustangin penkkejä. Kahdessa pyörässä on ollut semmoinen. Corbinin penkeistä ei ole kokemusta, mutta niilläkin näyttää olevan kattava valikoima. Tekevät jopa trumpalle.
        http://www.mustangseats.com/hdcontst.htm
        http://www.corbin.com/saddles.shtml

        Nehän on kuin hevosen satuloita.


    • AuvoStone

      Hyviä pyöriä nuo molemmat pohdiskelemasi. Suosittelisin vielä kokeilemaan Moto Guzzia. On sen verran karismaattinen pyörä, että voisit ihastua. Ei ole sattumaa, että kerran Guzzimies, -aina Guzzimies.

      • pohtiva pontus

        Kuinka "italialaisia" nuo Guzzit ovat? Yhdellä kaverilla cagiva oli 80% ajasta korjattavana ja rahaa paloi kuin mustalaisella tupakkaa. Ducateistakin olen kuullut huhuja, että rahaa palaa jos ongelmia ilmaantuu. Voi olla, että johtuu vain siitä, ettei joka jannulla moista ole, niin osat on paremmin kiven alla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      86
      5269
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      78
      4704
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2997
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      86
      2933
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2494
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      61
      2039
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      24
      1901
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      114
      1439
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1318
    Aihe