Olen ottamassa koiraa ja mieheni sanoo koiraa kirppukasaksi jonka pitäisi olla pihalla ja ehkä sisällä mutta ei missään nimessä makkarissa puhumattakaan sängyssä. Minä olen tottunut nukkumaan koira kainalossa, enkä koe sitä likaiseksi. kertokaa kokemuksia ja faktaa, onko koira terveysriski vai vain sotkuinen, mielestäni kirppuja ei ole kun hoitaa eikä ne tartu ihniseen, ainahan koiria on sisällä pidetty.
nukumispaikka
4
577
Vastaukset
- imuria käyttänyt
koirista lähtee karvaa ja sateisen lenkin jälkeen suihkuun viedä ym puhdistaa hiekat.meillä oli koiralle olkarissa oma nojatuoli,kyllä minä annoin sen tulla päiväunilla minun viereen sänkyyn, tuli minun syliin nojatuolissa kuin istuin, "labbari" ei vaan jaksanu pitää kovin kauan sylissä sitä.asunto ei varmasti pysy yhtä siistinä koiran kanssa kuin ilman koiraa, koiralle oma yösija mihin näyttää sille paikan.kannattaako koiraa hommata jos ei ole yhteisymmärystä koiran ottamisesta ?.
- johanna
niin mitenhän tuo kirppuhomma on, siitä eniten erimielisyyttä, ja tämä osittain ihmissuhdeasia mikä ei kuulu tänne, sitähän voisi puida jossain toisella palstalla,etsin lähinnä tietoa ns.kirppuasiaan, kyllähän sotkua tulee mutta jos lemmikkiään "rakastaa" se ei ole vaivaksi,on mulla ollut koiria ennenkin enkä pitänyt vaivaa liian suurena, onhan lemmikistä paljon seuraa ja iloa ja meillä osittain terapeuttinen lasten sairauksien takia, eipä tuo mies muuten kauhean siisti ole mutta koira tökkäsi, suurempi terveysriski kyllä muualla kotona eikä koiran turkissa, (kylppärissä hometta eikä korjaa)eikä hän joutuisi sitä
hoitamaan harvoin kun kotona edes on, etsinpä toisen palstan minne muuta juttua,,,
- Dude
koira nukkuu sängyssä ja me nukutaan sen vierellä, leikitään ja pyöritään lattialla! :)
puhtoinen haukku se on, lenkin jälkeen jos on ravassa niin pestään/kuivataan ja kun koira on kuiva, se pääsee taas makkariin. :) - mäykkyfani
Eiköhän se ole jokaisen oma valinta, tietysti tuota aviomiestä olen mäkin joutunut taivutteleen...Ei meilläkään ole koskaan ollut kirppuja, täitä ja kesällä punkitkin syynätään lenkin jälkeen. On ihanan lämmintä nukkua kaksi mäykkyä kainalossa ja kolmas nukkuu lapseni kanssa. Setterikin meillä oli sängyssä; tosin siitä lähti enemmän karvaa ja hiekkaa. Ja hyvin oppi, kun lapsemme syntyivät, että nyt ei saa tulla sänkyyn. Mutta pianhan se ryömivä taapero meni aina koiran viereen lattialle!
Se karvojen määrä riippuu niin rodusta. Meidän mäykyistä ei juuri lähde karvaa, mutta kun siskoni labbis on kylässä, on joka paikassa tasainen karvamatto! Vaan imuroimalla tuo lähtee eikä meitä haittaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1218454
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1415364Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333745Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1283582Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352624Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191896Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3581552Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981547Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?711410Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376