Vaikka monet vapariampujat ovat säätäneet liipaisun äärimmäisen herkäksi viettää osuma usein vasemmalle tai oikealle; virhe johtunee psykofyysisestä refleksistä, leikillisesti sanottuna ajatusvirheestä!
Tämän virheen korjaamiseksi voisi olla keinona negatiivinen liipaisu, jossa säädettäisiin etuveto ja pito ja vasta liipasimen vapautus lähettisi lyijyn liikenteeseen. Sähkölakausaseessä ( minulla Hämmerlich) idea saattaa olla toteutettavissa!
Vapaapistoolin liipaisu...
10
3385
Vastaukset
- kahvimunkki
Ensin ihmettelin onko eroa vetämisellä vai
työntämisellä.
Mutta, jos ajatellaan laukaisua jonkinmoisena
jatkumona kuten jousen virittämistä ja ampumista
yhtäjaksoina suorituksena niin mikä ettei?
Mutta eikö silloin puhuttaisi vaistoammunnasta,
koska tietoinen päätös; milloin liipaisee
puuttuisi..? Vai mitä tarkoitit?- loginomi
ovat jotenkin samanhenkisiä lajeja, molemmat vaativat hyvää keskittymiskykyä ja kaikesta ylimääräisestä jännittämisestä vapautumista. Molempien lajien tempo on kohtalaisen rauhallinen ( lopussa kiire kuitenkin yllättää kokemattoman), joten vertaus oli osuva.
Negatiivisella liipaisulla tarkoitin juuri samanlaista " vapauttamista" kuin jouskarissa, silloin jää pois "nyt-hetken nytkähdys" ja tilalle tulee vapauttamisen myönteinen elämys!
- banaaniprinssi
Muistaakseni oli vapaapistooli TOZ35 mallissa niinsanottu voilaukaisu, jolloin et tajunnut tai tiennyt, milloin laukaisu tapahtuu. Niinollen piti keskittymisen olla kaikenaikaa miltei 110 prossaa, ja tulokset sen keralla kohtuullisia
- loginomi
oli, tai on Neuvostoliiton lahja maailman ampujille, todella mainio laite hinta/laatusuhteeseen nähden, ja muutenkin! Täydellisen keskittymisen se vaatii, yhtään mikromilliä ei ole honkkelivaraa; ammunta on hekisesti raskasta! Hyviä tuloksia sillä syntyi, eikä tulokseni ole paljoakaan parantuneet Hämmerlichin kanssa hääriessäni.
- Ampuja joka ei käytä korsettia
Eieieieieieieiiiiiiii !!
Oikean osumisen salaisuus on se, että te ette tee laukaisupäätöstä.
Vika Ei ole aseessa (tai laseissa, tai korsetissa, tai TUESSA ) vaan ampujassa mitä UIT ja muut olymppiakorsetti hevoslappusilmät eivät ikinä tule tajuamaan
Laukaisun täytyy olla puristava ei veto.. heti kun te teette päätöksen ja vedätte niin osuma menee ala-vasemmalle oikeakätisellä...
Kokeilkaa vaikka verrata puristuksen (eli hitaan voimalisäyksen) eroa Vetoon pitämällä kiinni vaikka anticorrol-purkista.
Puristakaa nopeasti niin koko käsi taipuu vasemmalle, mutta kun puristatte hitaasti (myös laukaisukynnyksen yli) niin se suutin ei heilu väärään suuntaan
Ja laukaiskaa sormen pehmeällä kärjellä EI nivelellä !
Jos tämä ei auta niin asentakaa vaikka netti siihen aseeseen mutta ampumaan ette opi
Amen.- väärää tietoa
ei mene tosiaankaan liipaisuvirheestä johtuva osuma alavasemmalle vaan YLÄOIKEALLE!!! Eipä edellisen kirjoittaja ole varmaan itse ampunut ikinä millään aseella. Harjotelkaa poijjaat ensin ilmapistoolilla ennenkun rupiatte edes harkitsemaan ruutiaseita. Ja sitäpaitsi ilmapistooli on tarkkuusvaatimukseltaan UIT:n lajeista toiseksi tarkin. Kolme kertaa pidemmästä piippuajasta johtuen monien mielistä jopa tarkin laji.
- asdf1111
väärää tietoa kirjoitti:
ei mene tosiaankaan liipaisuvirheestä johtuva osuma alavasemmalle vaan YLÄOIKEALLE!!! Eipä edellisen kirjoittaja ole varmaan itse ampunut ikinä millään aseella. Harjotelkaa poijjaat ensin ilmapistoolilla ennenkun rupiatte edes harkitsemaan ruutiaseita. Ja sitäpaitsi ilmapistooli on tarkkuusvaatimukseltaan UIT:n lajeista toiseksi tarkin. Kolme kertaa pidemmästä piippuajasta johtuen monien mielistä jopa tarkin laji.
Oman kokemuksen kautta voin taata että oikeakätisen pistooliampujan liipaisuvirheet menee yläoikealle. Tietysti jos ampuu päälaellaan niin ehkä sitten napsuu alavasemmalle...
- 50mPistSM1
Täyttä soopaa.
Tuskin olet vaparia koskaan edes ampunut kun et edes aseesi nimeä osaa kirjoittaa.- tosisoopa
Olisit antanut tämänkin jutun painua unholaan. Miksi ihmeessä nostit sen vuosien takaa keskusteluun, jos se on mielestäsi "täyttä soopaa".
- 7565872536532
Noissa tarkkuusaseissa täytyisi olla laukaisu äänellä tai puhaltamalla aiheutetulla paineilmalla/pillillä.
Panssarilaiva Ilmarisella ollut tykkiupseerilla pilli johon puhaltamalla esim. torpedot lähetetty matkaan, laiva kun on keinunut ja suoritettu tähtäystä niin oikea aikainen laukaisu ollut kaiken A ja O ja on täytynyt olla todella nopea ja näin ollen on keksitty että aivoista suuhun on lyhin matka joten on otettu käyttöön pilli johon puhaltamalla torpedo lähtee matkaan eli kun on havaittu silmin että kohde on tähtäysristikossa on aivoista mennyt kaikkein nopeimmin käsky suuhun.
Mene ja tiedä, tuo olisi hyvä testata laboratorio olosuhteissa onko oikeasti asia näin? Jospa ne on kokemuksen kautta aikanaan tuon oppineet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?612396Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä411163Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1755085Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa283699Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963544Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss473094Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1082819Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132318Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie392138Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191955