mitkä tai mikä on teidän kissojen lempilelu? meillä on valkoinen karvapallo jota kannetaan joka paikkaan ja sillä riehutaan pitkiä aikoja. eikä ole edes enää niinkään pallo kun kissa jatkuvasti vie sitä vesikippoon ja siellä se likoaa ihmeellisen muotoiseksi möntiksi. toisena tulee pieni, kultaisen värinen rahiseva hiiri. kissa on onnensa kukkuloilla kun löytää välillä hiiren joka katoaa toisinaan sohvan alle. hiirelle naukuillaan, puristaan ja sitä riepotetaan ja kanniskellaan.
lempilelut?
11
955
Vastaukset
- Kokeilkaa
Suosikki on katosta roikkuva joustavan narun päässä oleva hiiri. Hiiren kanssa jaksaa leikkiä useita tunteja.
- Janhenia
se on pieni keltainen ja karvainen hiiri, jota raahata ja jahdataan ympäri kämppää :)
- Anne-Maarit
Pitkän aikaa ylivoimainen suosikki oli muovinen, kukkakepin näköinen vaaleanpunainen keppi, johon oli alunperin kiinnitetty narun päähän pallo. Yhdessä eivät kelvanneet, mutta yksinään möykkäävä pallo on kiva, ja se keppi! Sitä jaksaa tonkia maton alta vaikka kuinka kauan, ja sen kanssa voi painiakin.
Toinen suosikki on kirjekuoresta leikelty paperitollo, siis suikale, joka on rutisteltu tai taiteltu. Myös Plussa-tiedotteen repäisynauhat ovat huippuja.
Ihan uusin suosikki on tyhjentyneen teippirullan hylsy. Se on kevyt liikuteltavaksi ja pitää mukavaa ääntäkin. Pingispallo on myös pitkään ollut mukava lelu, mutta sillä on ikävä taipumus kadota vähän väliä.
Kaupan lelut eivät meillä oikein tee kauppaansa, kynät ja tuollaiset muut hyötytavarat ovat sitäkin kiinnostavampia. - Kattens
Kissan lempilelu on ehdottomasti kulhosta varastettu hiuslenkki...
Ja emäntä tykkää.. =)
Hyvänä kakkosena tulee "aidon" näköiset leluhiiret, joita kisu kanniskelee ympäri kämppää ja riehuu.
Ihastuttavia nämä kisut.. =) - Bucky
..ja se joka saa meidän kaksi kissaherraa aivan suunniltaan, on ihan tavallinen mehupilli.( Siis sellainen "normaalinkokoinen", en tarkoita niitä älyttömän pieniä minipillejä, joita lapset haluavat synttäreille)
Pilli täytyy tietysti aika usein vaihtaa uuteen, mutta mikäs siinä. Jos vaan kuljenkin baaripöydän "pillilaatikon" ohi, molemmat kissat ovet vieressä ja vaativat kovaäänisesti uutta pilliä. =)
Olen muutenkin huomannut että kissojen itsensä "keksimät" lelut ovat kaikkein parhaimipia..Kaverini kissat tulevat hulluiksi nähdessään pullasudin! =) - kisumisu
Meillä poju tykkää leikkiä muovisilla pullonkorkeilla. Ja muutkin pienet esineet käy. Palloja on myös. Joku aika sitten siivosin sängyn alustaa niin sieltä löytyi läjä pullonkorkkeja ja kaikki lelupallot. Ilmeisesti ne on sinne hyvä unohtaa. Muutama leluhiirikin löytyy. Toinen kissa niillä ennen leikki. Nykyään ei vanha jaksa... Vaikka onkin vasta 3... Ilmeisesti pentu höykyyttää sitä sen verran ettei yksin enää jaksa leikkiä kuin joskus.
- t&s
Mulla on kaksi 6kk ikäistä kisua ja parhaat lelut on yksinkertaiset. Foliosta tehdyt pallot ja ulkoa haettu pitkä risu, sillä tietty pitää leikittää. Nämä peittoaa kaikki kaupan lelut.
- Monni
Mukava lelu kissalle on kun heittelee pientä nakinpalaa ympäri lattiaa. Minun kissa tulee melkein hulluksi. Muita suosikkeja foliopallo ja muut rapisevat pallot. Kuminauhoilla leikkisi mielellään, mutta pelkään syömistä, kuminauha voi jäädä riesaksi suolistoon.
- ...
elikkä meillä lempileluna on aivan ehdottomasti leipäpussin sulkijat. jostain kumman syystä kissani on niihin aivan hulluna. ja tuon sulkijan pitää olla käyrä, ei suora, jos se on suora niin kissa kyllä tassullaan sen käyristää ja sitten alkaa ainainen juokseminen ja leikkiminen. kannattaa kokeilla!
- Solja Aliisa
Minun kissani ykkös-leluja ovat voipaperista rutistetut paperitollerot. Niitä on hauska pallotella rapinan säestyksellä ympäri kämppää. Toinen suosikki on kepin päässä oleva joustava trikoonaru. Minä heiluttelen keppiä ja kissa hyppii hulluna narun perässä. :)
Kaupan lelut ei meillä jostain kumman syystä kelpaa. - ******
Pullasuti ja virkkuukoukku. Sutia kannetaan suussa ja heitellään ilmaan. Virkkuukoukku piilotetaan maton alle ja kaivetaan sieltä tassulla taas esiin. Kissa tykkää myös leipäpussin sulkijoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331910- 69834
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28787Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?258717Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64698Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132669- 10653
- 26633
- 77633
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200626