Hei!
Onko narttu ja uros pennuilla erilainen tapa tuon pissailun kanssa?
Meillä aikoinaan uros pennut pissasivat kerran ja siten oli 15min-30min tauko.Nyt meillä on tyttöpentu 11vko ja pissailee pikkuliruja vatkuvasti,pentu on pieni ja jääkin pienikokoiseksi,pisujen kuuluukin siis olla pienempiä,kuin meidän 30kg urosten.
On vaikea viedä pentu ulos aina kun sillä on hätä,koska se ei ilmoita,ei "etsi"paikkaa vaan lirauttelee minne sattuu?
Kuulostaako normaalilta?
Paperille ei osaa tehdä,ei tee paperille,vaikka koittaisin pitää pentua siinä!
Nyt neuvoja kuinka saada pentu ymmärtämään,että ulos tehdään asiat tai edes paperille?
Ulos pissaa ja kakkaa kyllä ulos,joka kerta.Ulkona käynne noin 15 min välein ja silti sisältä löytyy lätäkköjä jatkuvasti!
Pennun sisäsiistiksi opettelu
8
885
Vastaukset
- Pennun opettaja
Nytkin pentu makoile tyytyväisenä paperin päällä!
Pitäisikö ottaa pentu siitä pois? - Pennun opettaja
Täytyy vielä mainita,että pentu nukkuu yleensä läpi yön pissaamatta,muutamana aamuna ollaan noustu 4-5 aikaan pissalle!
- Nimetön
Kysymyksiä:
onko teillä matot lattialla? Jos, tekeekö pentu yleensä matolle? Tekeekö pentu jonnekin tiettyyn paikkaan? Juoko jatkuvasti ja paljon? Kuinka vanha pentu on?
Narttu- ja urospentujen välillä tuskin on sen kummempia eroja kuin koirayksilöiden välillä yleensäkään.
oletko siirtänyt paperin lammikon päälle ja antanut pissan imeytyä siihen? Sitten sama paperi toivotulle pissapaikalle, esim. eteiseen, josta helppo viedä ulos.
Kyllä se pentu yleensä tavalla tai toisella oirehtii ennen pissaamista, ja varmasti nämä jutut opit pian tuntemaankin. Ihan perusasioilla pärjää: ulos heti ruoan ja heräämisen jälkeen, ollaan ulkona niin kauan että pissa tulee ja vielä sen jälkeenkin eikä mennä siis rangaistukseksi pissimisestä heti sisälle. Jos yllätetään itseteosta, torutaan (sanallinen tiukka hyi on ihan tarpeeksi kova toru, pentu vasta opettelee) ja homma keskeytetään sekä viedään pentu heti ulos. Ulkona kehutaan kovasti oikeasta toiminnasta.
Jos ei auta, ota vesikuppi pois. Valvottu veden juottaminen auttaa aina. Heti juomisen jälkeen hauva ulos.- ei vedettä
Koiralla pitää aina olla vettä saatavilla, ei mitään "valvottua" veden juottamista saa harrastaa!
- SWECO
ei vedettä kirjoitti:
Koiralla pitää aina olla vettä saatavilla, ei mitään "valvottua" veden juottamista saa harrastaa!
Itse ainakin opetin koirani sisäsiistiksi säännöstelemällä vettä. Katsoin että paljonko se suunnilleen päivässä juo, enkä antanut enempää kupin tyhjettyä. Kupillinen siis päivässä.
Sitten pikkuhiljaa lisäsin kuppiin sisäsiisteyden alettua, ihan muutamista tipoista sitten niin että siellä on jo vähän vettä.
Erinomaisesti on sujunut.
Tuo koirani on niin typerä/hassu että se joi pentuna sairaasti vettä, sitten sai laukata ulkona kaiken aikaa.
Kokeile ihmeessä veden säännöstelyä, mutta järki käteen. Ei se koira kuole!
- ajallaan
Moi
Meidän kultanen urospentu ehti täyttää tarkalleen 4kk ja 1 viikko päälle. Sitten alkoi olla pidätyskyky niin kehittynyt, että pystyi odottamaan ulosmenoa. Joten malta vielä jokunen viikko. Meillä on jo tuotu yksi mattokin paikoilleen ja puhtaana on pysynyt. - koiruus
oppi V I I K O S S A sisäsiistiksi.Jäin vuorotteluvapaalle ja heti eka päivänä hain 6 viikkoisen koiranpennun.Seoli niin saamarin nätti pallukka etten paljo silmistäni laskenu.Toki rauhassa annoin olla myös.
AINA kun heräsi tai HETI kun oli syönyt, sylissä hellien vein talvikylmällä ulos tarpeilleen ja eikä se muuta käytöstä tarvinnu! Ei ikinä oo sisällä tehny mitään "pahaa",eli kohta kolmeen vuoteen.
Oliko tavallista fiksumpi sekarotuinen vaiko mitä,mutta oli helppo tapaus.Muutoinkin helposti oppinut "käytöstavat". - saattaa
myös olla virtsatietulehdus, joka vaivaa sitkeästi ensimmäiseen juoksuun saakka. Joten jos ongelma jatkuu, eläinlääkärille kipin kapin. Paras tutkia kuitenkin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330893Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764215Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972735Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331901Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5911670- 861596
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751570Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591506Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721250