Kyselin varsin Kastellimyyjältä paljonko säästäisi jos käyttäisi omaa puutavaraa sen tilalla mitä paketin mukana tulee (suosikkimalli 115m2).
Myyjä sanoi että n 3000€.
Osaako joku sanoa onko tuo lähelläkään totuutta? Jos pitkästärakentamisen säästö alkaa olla tuota luokkaa, eli tuhansia euroja eikä esim kymmeniä tuhansia, niin ei kyllä maksa vaivaa pitkästä rakentaminen.
Myyjä sanoi että n 3000€.
Osaako joku sanoa onko tuo lähelläkään totuutta? Jos pitkästärakentamisen säästö alkaa olla tuota luokkaa, eli tuhansia euroja eikä esim kymmeniä tuhansia, niin ei kyllä maksa vaivaa pitkästä rakentaminen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kysymyksenäkin tuo oli jo vähän naurettava. Tuskimpa se myyjä tietää paljonko sitä voisi säästää. Kaikki on täyttä arvausta.
Eli myyjät ovat ammattitaidottomia koska eivät osaa sanoa paljonko mihinkin taloon tuleva puutavara maksaa.
Hahaa, nythän se selvisi Oivoi on kastellikauppias, ilmankos sitä niin hanakasti valitetaan elementeistä.
Sinä olet naurettava hyvä Oivoi.
No kysyppä seuravaksi saatko kastellilta ne puut kolmeen tonniin ?
Tai kysyppä olisiko sittenkin järkevämpi tilata Jukka-Talo ?
Tai vielä parempi: käske sen ottaa selvää mistä saisit saman talon halvemmalla.
Kyllähän nyt noihin pitäisi avuliaan Kastelli-myyjän osata vastata.
miksei myyjä tiedä paljonko paketissa olevalle puulle on laskettu hintaa? aika surkea on tilanne jos tuo on totuus. eihän myyjä voi tietää hintaa sitten koko paketillekaan.
puutavaraa ei myydä kenellekkään, siinä on mukana aina suunnittelua ja määrälaskentaa jne. voittoa ym.
Paljon on kyselijoitä mutta missä ovat ne todelliset rakentajat.
aivan taatusti saan ostettua vaikka kastellin pelkällä puuosatoimituksella jos haluan. aivan sama mitä siihen on laskettu mukaan, kyse on siitä paljonko sille on laskettua arvoa.
kummallista on jos hinnat eivät ole tiedossa. kun kyselin hintoja aikanaan eri toimittajilta, niin kahden myyjän kanssa onnistui sellainenkin, että sai hinnan kaikelle. eli myyjä näki koneelta suoraan mitä mikäkin osa toimituksesta maksaa ja muutosten aiheuttamat hinnanmuutokset sai tietää sitä mukaa kun niitä keksi kysyä.
Vaan mistä löytyisi todellinen myyjä joka tietäisi tuotteestaan jotakin muutakin kuin hinnan?
Ennen sanottiin että luuserit päätyvät käytettyjen autojen jobbareiksi, mutta niistä taitaakin tulla talo jobbareita...
mutta missä ovat ne todelliset vastaajat...
mutta et voi saada hintaa pelkille puuosille koska ei pelkkiä puuosia myydä, aina siinä on mukana talotehtaan palveluita.
Pitkästä rakentavat saavat sahalta hinnan pelkille puuosille.
ja myyjä ei ollut tietonenkaan koko mahdollisuudesta, että se siitä. Joskus
tämäkin on ollut mahdollista.
Paljon on vastauksia, mutta valitettavasti yhdessäkään ei kommentoida itse asiaa.
Olisi pitänyt ilmeisesti kysyä asiaa yksinkertaisemmin... Paljonko maksaa puutavara n.115m2 taloon?
Täällä kun on pyörinyt noita pitkästä rakentajia haitaksi asti, niin luulisi jonkinlaista näppituntumaa olevan.
Mutta karkeasti v. 2002 hinnoilla:
(Puutavarahan ei ole kallista)
Runkopuutavara 147*48 mitallistettu: 500 jm jm*1,91€/jm=955€
Väliseinät: 97*48 mitallistettu 490 jm jm*1,28€/jm=628€
47*48 mit. 720 jm 0,65€/jm=468€
24*98 900 jm*0,78€/jm=700€
Uyv 120 mm(pohjamaalattu) 1700jm*0,77€/jm=1.390€
Hienosahatut laudat 400 jm*0,85 €/jm=340€
Nr-harjakattotuoli k 900 jv 9600 15 kpl*72 €/kpl=1080€
Sisäverhouslautaa SYH 1400 jm*0,85 €/jm=1190 €
Palkkeja ja muita puuttuvia vielä 1000 €
Yht. 7751 €, josta diskonttaan sen +3,5%/a nykyarvoon=8743 €
Lisäksi rahteja 60€/kpl 10 kpl= 600€
Eli noin 10000 €.
Kattotuolit on puusta, heitän hatusta: 2000eur tontille kuljetettuna.
ovat todella suuret. Näinhän ne kuvitelmat pyörivät.