vai miten se tapahtuu käytännössä kun lapset otetaan huostaan? ilmoitetaanko vanhemmille etukäteen et silloin ja silloin lapset lähtee vai käykö se tosiaan niin et yhtenä päivänä lapsia hoidosta/koulusta haettaessa hoitajat/opettajat kertoo sossujen vieneen lapset?
saako lapset tuossa tilanteessa halutessaan hyvästellä?
saako lapset tuossa tilanteessa halutessaan hyvästellä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
esittämäsi kysymys kertoo.
Se on silloin äkillinen huostaanotto ja meille tuli lapsi kolmen tunnin varituksen sisällä.
Jos lapsi on vaarassa joutua tilanteeseen joka ei ole lapselle suotavaa niin haetaan vaikka sitten koulusta suoraan. Mitään hyvästejä ei tarvita koska se tapaaminen hoidetaan sitten kun asiat ovat paremmassa kunnossa. Ja miksi hyvästellä eihän ole lopulliseta erosta kyse ainakaan silloin jos se ei ole kuolemaan johtava tapaus.
ottaen huomioon minkälaisia luihuja viranomaiset maassamme ovat, eiköhän toimenpide salaa tehdä.
SALASSA eikä salaa. On paljolti riippuva tilanteet siitä minkälaisia luihuja biovanhemmat ovat.
Ei lapselle pidä näyttää kaikkea elämän kolhuista.
Meidän tapaus oli bioäiti hyvin vakavasti pahoinpidelty. Lapsi koulussa ja naapurit hälyttivät polisin sekä sosiaalin koska kuvioissa oli myös lapsi joka tarvitsi välittömästi ottaa turvaan.
tätä pahoinpitelyä jatkui ja jatkuu edelleenkin. Oli eräs jouluaattonaatto kun veimme lasta bioäidin luo ja näky oli meille aikuisillekkin mitä kauheinta katsottavaa äiti puolitajuttomana makasi lattialla ja mies oli kuin hyvin äitelä viatonta esittävä hirmu. Se joulu ei kyllä koskaan meiltä unohdu. Eli pitäisikö lapsen vielä hyvästellä ja halata tällaisissa tilanteissa.
Salaahan sekin toimenpide tehtiin kun bioäiti mukiloitiin henkihieveriin. Ajattele että sitä jatkuu.............
En viitsi tapausta tänne enää kirjoittaa, mutta laitan linkin kyseiseen tapaukseen:
http://www.helsinginsanomat.fi/keskustelu/message.jspa?messageID=443506