plussaa

päänsärky

Minulla on sellainen ongelma silmissä että toisessa on plussaa 6.5 ja toisesa 3.75

Tämä plussa on tullut "esiin" ajan kanssa, esim. aiemmat kaukolasit ovat 5.5 ja 3.0

Senjälkeen laitettiin alikorjausta kun oikean silmän arvoa nostettiin eli lasit ovat 5.5 ja 3.5

ja nyt tuleviin moniteholinsseihin määrättiin arvot 6.5 ja 3.75

Noilla 5.5 ja 3.5 kaukolaseilla on esiintynyt voimakasta päänsärkyä ja olen mieluummin kaukolaseina käyttänyt vanhoja tehottomampia laseja. Myös kaikki tuntuu häikäisevän, valot käy silmiin yms. Molempia silmiä särkee.

Nyt mietin uskallanko ottaa alikorjausta tuleviin moniteholaseihin, silmälääkäri sanoi että arvon voi laittaa vasemmassa 5.75:teen ja tuo oikea voi olla 3.75, pelkään vain että tuleekohan siitä tajuttomia päänsärkyjä, samaa pelkään myös jos laitan nuo maksimiarvoila määrätyt linssit eli vasen 6.5 ja oikea 3.75.

Mietin myös että olisiko parempi laittaa erikseen kaukolasit ja lukulasit. Mietin vain että mihin vahvuuteen asti pluslinssejä on saatavilla?

Mitähän tässä tekisi?

1

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmälääkäri

      Silmäsi ovat eripariset taittovoimaltaan (anisometropia). Tähän voi liittyä (kaukotaitteisemman) silmän heikkonäköisyys eli amblyopia. Mikäli laseissa on ollut alikorjausta ja se on tuntunut paremmalta kuin "täysin korjattu" lasi, on mahdollista, että et totu kunnolla tilanteeseen, jossa kaukotaitteisemman silmän taittovirhe korjataan kokonaan. Eli mahdollisesti olisi parempi tyytyä tämän silmän osalta huonompaan näöntarkkuuteen, jos tällä tavalla siedät laseja paremmin.

      Nämä asiat ovat kuitenkin yksilöllisiä, enkä voi tähän netin kautta sinun kohdallasi parasta ratkaisua ehdottaa. Yksi mahdollisuus olisi silmälääkärin tai optikon luona kokeilla koesangoissa eri vaihtoehtoja: ensin täyskorjaus koesankoihin ja sitten pälyilet esim. 15 minuuttia maailmaa näiden lasien kanssa. Sitten alikorjaus kaukotaitteisemman silmän kohdalle ja taas katsellaan maailmaa 15 minuuttia. Sitten todennäköisesti huomaat, kumpi tuntuu mukavammalta ja paremmalta. Moniteholinssejä ei näin voi kuitenkaan simuloida, mutta jos esim. alikorjaus koesangoissa tuntuu paremmalta, en monitehoihinkaan täyskorjausta laittaisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30728
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4141
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2714
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1879
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1654
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1584
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1561
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1488
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1238
    Aihe