Puusälekaihdin

Heli

Kertokaa kokemuksia puusälekaihtimesta. Tulevan kotimme olohuoneen ikkunat ovat kiinteät, eli kaihtimia ei saa ikkunan väliin vaan ne tulee pinta-asennuksena. Lattia merbau laminaatti. Mielestäni pähkinän värinen kaihdin olisi kaunis ja suunnilleen saman värinen kuin lattia, mutta miten sitä hoidetaan? tummassa näkyy tietysti helposti pöly, miten usein joutuu puhdistamaan? riittääkö imurointi tai pitääkö tai saako niitä pyyhkiä kostealla? tekeekö huoneen kovin pimeäksi? Mielestäni alumiinikaihtimet ikkunan sisäpuolella ei kovin houkuttelevan näköinen ja taittuvat varmaan helposti jos lapset räplää ja kun takapihan ovea aukoo.. Jonkinlaiset kaihtimet on oltava kun naapuritaloon suora näköyhteys ja etäisyys lyhyt.

7

6188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -C-

      Meillä on aika tarkalleen neljä vuotta ollut puusälekaihtimet ja ne on kyllä niin upeat että tavllisia en huolisikaan. Ainut "vika" meillä olevissa kaihtimissa on parin säleen kierous. Eli säleen puu on kieroutunut, mutta minusta tuo tekee kaihtimesta pikantin, hieman afrikkalaisen tyylisen. Kaihtimen puumateriaali on jotain eksoottista lajia, itse puu olisi vaalea, mutta nämä ovat petsattu tummemmaksi, ei aivan kirsikan sävy, vaan siitä hieman ruskeampi versio.
      Pöly näkyy kaihtimissa. Meillä kaihtimet imuroidaan sillointällöin, ehkä neljä tai viisi kertaa vuodessa. Kertaakaan en ole vielä kostealla pyyhkinyt. Imurointien välillä kyllä otan jollain pölyhuiskalla tms. aina silloin tällöin.

      Meillä nuo kaihtimet ovat melko kookkaissa ikkunoissa, ja ne ovat todellakin niin hyvän näköiset että ikkunat eivät välttämättä muita verhoja kaipaakaan.

      • Heli

        Mistä olet hankkinut kaihtimesi? Hintaerot on aika huimat. Kaihdinliikkeessä n.200 € ja vastaavan kokoinen ikeasta 60 €. Kaihdinliikkeestä tosin asennettuna. Jos ostaa esim.ikeasta niin saako niihin varaosia jos jokin osa hajoaa?


      • -C-
        Heli kirjoitti:

        Mistä olet hankkinut kaihtimesi? Hintaerot on aika huimat. Kaihdinliikkeessä n.200 € ja vastaavan kokoinen ikeasta 60 €. Kaihdinliikkeestä tosin asennettuna. Jos ostaa esim.ikeasta niin saako niihin varaosia jos jokin osa hajoaa?

        Vaikea sanoa laadusta kun ei ole kokemusta kuin näistä yksistä... niin tai on meillä töissäkin kyllä puusälekaihtimet, mutta eipä niitä tule räplättyä.
        Sitäpaitsi itse boikotoin Ikeaa, eikä minulla ole mitään kokemusta heidän laadustaan.
        Omat kaihtimet ovat siis tilattu mittatilaustyönä, eräästä firmasta joka noita valmistaa. Se oli vielä markka-aikaa ja nuo maksoivat siis 1000 mk/kpl. Laadun kanssa ei ole ollut ongelmia. Ainahan se tuo työtä kotimaahan kun suosii Suomalaista.


      • jukka
        Heli kirjoitti:

        Mistä olet hankkinut kaihtimesi? Hintaerot on aika huimat. Kaihdinliikkeessä n.200 € ja vastaavan kokoinen ikeasta 60 €. Kaihdinliikkeestä tosin asennettuna. Jos ostaa esim.ikeasta niin saako niihin varaosia jos jokin osa hajoaa?

        puukaihtimien laatuerot ovat vähintäänkin yhtä suuret kuin vaikka kengissä. eli laatu ratkaisee.ikean tavaroihin tuskin löytyy varaosia ja valikoimat ja mitat suppeat.


      • Tammi K

    • 27

      Huolelista imurointia suosittelen.
      Jos vielä on tarve pyyhkiä (voi pyyhkiä jollain pölymagneetilla kuivanakin), niin ei pyyhitä kovin kostealla ja puupinta pitää kuivata heti, ei jättää itsekseen kuivumaan.

    • syvennykseen

      Puusälekaihtimet ok, mutta syvennykseen asennuksessa kannattaa muistaa, että nippu ylösnostettuna aika tuhti eli enemmän ovat aina alaslaskettuja ja siinä niitä sitten säädellään. Hyviä puusälekaihtimia löytyy ainakin www.verhomatto.fi/verhopalvelu Askelnauhat tekee puusälekaihtimesta viimeistellyn näköiset ja tuolta irtoaa melko edullisesti askelnauhalliset kaihtimet. Nihkeällä puukaihtimia pyyhitään. Mikäli askelnauhat, pimentää enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4380
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      139
      4127
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3766
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      119
      3718
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      34
      3567
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      75
      3410
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      93
      2981
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2845
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2666
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2374
    Aihe