Oli ihan pakko laittaa ihan isolla, ettäs varmasti näet.
Onko ihan varma, että moppi kuuluu siivousvälineistöön??
Olut kuuluu ilman muuta, mutta moppi..
Tiesithän toki liian siivoamisen olevan terveydelle haitallista?
Liika puhtaus edistää allergioiden puhkeamista ja liikkeet joita siivouksen aikana pakosta joutuu suorittamaan rasittavat niihin tarvittavia niveleitä, joskus jopa niitä vahingoittavasti?
Ole siis erittäin varovainen ja muista huolella suoritettu nestetankkaus.
Tässä muutama hyödyllinen tieto sinulle:
lattian peseminen kuluttaa 150kcal/15-20min
kylppärin siivous 120
mattojen tamppaus 120
ikkunan pesu 90
sängyn petaus 40
Että työstä siivous käy..joten se neste..
mukavaa viikonloppua sinulle *hymyilee*
TUFFE
19
953
Vastaukset
- tuffe
Luulin jo että huusit mua :)
Oot muuten oikeassa, taas, se moppihan tais olla mun perjantainen tanssipartneri.. Ainoa joka kestää mun ylä-C:tä.
Ei tarvi sitten tänään lähteä lenkille kun ensin siivoan. Tiesitkö muuten että 3 minuutin suuteleminen kuluttaa noin 12 kcal? Aatteles! Puhumattakaan siitä että sen aikana ei tule lipitettyä sitä korkeakalorista urheilujuomaa..
Kiitos toivotuksista, ja hyvät viikonloput sinullekin :)- meriv
on ollut sellainen moppi..*irvistää*
siinä sitä kaloreita kului..
Enkä muuten huutanut..huhuilin vienosti
*hymyilee*
- kalle-p
taitaa nyt naputella nitojalla tapetteja seiniin.
Ellei ole saanut sähköiskua niistä jouluvaloista- (.)Y(.)
Tuffeliini maalannu seinät vihreeks?.. ;)
Kun ei laskenut, meitäkään sinne
maalaamaan.. ;)
Ois, ihan eri väriset, kun porukalla ois
vähän maalailtu.. :DD - kalle-p
(.)Y(.) kirjoitti:
Tuffeliini maalannu seinät vihreeks?.. ;)
Kun ei laskenut, meitäkään sinne
maalaamaan.. ;)
Ois, ihan eri väriset, kun porukalla ois
vähän maalailtu.. :DDkerinnyt jo muuttaa mielensä. Siksi nitojalla tapetit kiinni jotta olis helpompi vaihtaa kun tympäsöö.
- (.)Y(.)
kalle-p kirjoitti:
kerinnyt jo muuttaa mielensä. Siksi nitojalla tapetit kiinni jotta olis helpompi vaihtaa kun tympäsöö.
Hevillä muuttaa mieltään?.. ;)
*muistaa tuffen jouluvalot*.. :D - tuffe
(.)Y(.) kirjoitti:
Hevillä muuttaa mieltään?.. ;)
*muistaa tuffen jouluvalot*.. :DArvaa vaan onko nää letkuvalot hienot mun vihreessä olkkarissa ;)) Ne mä pakkasin ihan pumpuliin, ettei olis muuttomatkalla mennyt rikki :)))
- tuffe
Menishän tuo vähän nopeammin :)))
Vai sähköiskuko mulla olikin? Sehän selittää... miksi mun pitää poltella kynttilöitä ;))) - (.)Y(.)
tuffe kirjoitti:
Arvaa vaan onko nää letkuvalot hienot mun vihreessä olkkarissa ;)) Ne mä pakkasin ihan pumpuliin, ettei olis muuttomatkalla mennyt rikki :)))
Ei vaan, kerran oli yhes sisustus ohjelmassa,
kun ne oli laitettu.. kirjahyllyn päälle
ns. kohdevaloksi.. :) Heijasti mukavasti,
valoo kattoonkin.. :)
Ja, nythän nuo alkaa olemaan, taas ajankohtasetkin.. :)
Otat sit loppiaisena pois?.. :D - TipuJuu
tuffe kirjoitti:
Menishän tuo vähän nopeammin :)))
Vai sähköiskuko mulla olikin? Sehän selittää... miksi mun pitää poltella kynttilöitä ;)))kynttilänvalossa kertoo ainakin minulle kokeneelle kehäketulle jostakin muusta tunnetilasta? *kohottaa kulmaansa kysyvästi*..
Että sitä on tällävälin jo ruvettukin itselliseksi? saako tulla kylään jo , vai joudunko varauslistalle. Ei haittaa, vaan kunhan pääsen ryhmä-Hjumorin mukana, jossa vaikka Kalle-p pitää meistä siipielätiestään huolta...>Aij, ja Sikokooonlääkäri pitää pyytää messiin repetsejään kirjottamaan jo kirkastuaine luppuu..
Muut on sitten vissiin jo ilimottautunut etukäteen ja myö kauasnukkuneet oomme vähän hitaammalla sytytyksellä varustettuja,, - tuffe
(.)Y(.) kirjoitti:
Ei vaan, kerran oli yhes sisustus ohjelmassa,
kun ne oli laitettu.. kirjahyllyn päälle
ns. kohdevaloksi.. :) Heijasti mukavasti,
valoo kattoonkin.. :)
Ja, nythän nuo alkaa olemaan, taas ajankohtasetkin.. :)
Otat sit loppiaisena pois?.. :Dloppiainen heinäkuussa? Kyllä se sitten käy :)))
- tuffe
TipuJuu kirjoitti:
kynttilänvalossa kertoo ainakin minulle kokeneelle kehäketulle jostakin muusta tunnetilasta? *kohottaa kulmaansa kysyvästi*..
Että sitä on tällävälin jo ruvettukin itselliseksi? saako tulla kylään jo , vai joudunko varauslistalle. Ei haittaa, vaan kunhan pääsen ryhmä-Hjumorin mukana, jossa vaikka Kalle-p pitää meistä siipielätiestään huolta...>Aij, ja Sikokooonlääkäri pitää pyytää messiin repetsejään kirjottamaan jo kirkastuaine luppuu..
Muut on sitten vissiin jo ilimottautunut etukäteen ja myö kauasnukkuneet oomme vähän hitaammalla sytytyksellä varustettuja,,Pitääkö ne kynttilät sytyttääkin :P
Ihan issekseni tässä polttelen vaihteeksi muuta kuin päreitä :) Ja ilman muuta Tipu lentää kylään! Tuossa tulikin Kallelta niin hyvät ohjeet remonttiin, että kaik tänne vaan :)) - (.)Y(.)
tuffe kirjoitti:
loppiainen heinäkuussa? Kyllä se sitten käy :)))
Poltella niitä koko vuotta.. ;))
Noup, tammikuun alkupuolella, otat sit valot pois.. :)) - (.)Y(.)
tuffe kirjoitti:
Pitääkö ne kynttilät sytyttääkin :P
Ihan issekseni tässä polttelen vaihteeksi muuta kuin päreitä :) Ja ilman muuta Tipu lentää kylään! Tuossa tulikin Kallelta niin hyvät ohjeet remonttiin, että kaik tänne vaan :))Nitojan mukaan?.. ;))
Yläpäästä nuo tapeetit, vois naulata kiinni,
viiden tuuman nauloilla, eivät oo aamulla, rullalla seinän vieres.. ;)
*lähtee ettimään nauloi ja vasaraa*.. :D - MysNa
(.)Y(.) kirjoitti:
Poltella niitä koko vuotta.. ;))
Noup, tammikuun alkupuolella, otat sit valot pois.. :))vahtimaan, jotta pakkaat ne vihreet letkut tammikuussa takas sinne pumpuliin :DDD
Tätä sinä tuffeliini et vaan nyt voi välttää, osuu niin sopivasti.... ;))) - tuffe
MysNa kirjoitti:
vahtimaan, jotta pakkaat ne vihreet letkut tammikuussa takas sinne pumpuliin :DDD
Tätä sinä tuffeliini et vaan nyt voi välttää, osuu niin sopivasti.... ;)))Täällä ei ole yhtään hämppyä, mutta hiiri sen sijaan. Ajatelkaas jos se on purrut reiän valoihin ja saan sätkyt kun menen koskemaan... En uskalla...
Sitä paitsi sinä et taida olla liikuntakykyinen tammikuussa ;))))) - meriv
tuffe kirjoitti:
Pitääkö ne kynttilät sytyttääkin :P
Ihan issekseni tässä polttelen vaihteeksi muuta kuin päreitä :) Ja ilman muuta Tipu lentää kylään! Tuossa tulikin Kallelta niin hyvät ohjeet remonttiin, että kaik tänne vaan :))joten avaahan ovi valmiiksi, tohvelit tulosuuntaan, olunen auki ja pizza uuniin.
Ai ja sohva vapaaksi minun köllöttää *hymyilee*
Minä voin aivan hyvin uhrautua remontoimaan ne oluset ja pitelemään sohvaa paikallaan siinä pizzaa syödessäni.
Äläkä laita turhaan niitä herkkusieniä äläkä missään nimessä oliiveja siihen pizzaan, että ei sormeni rasitu nyppiessäni niitä pois.
Säästyy sinultakin tuota aikaa vähemmän tärkeisiin juttuihin..kuten remonttiin...
HYVÄÄ ITSENÄISYYSPÄIVÄÄ
eikä sitten polteta verhoja niillä kynttilöillä - tuffe
meriv kirjoitti:
joten avaahan ovi valmiiksi, tohvelit tulosuuntaan, olunen auki ja pizza uuniin.
Ai ja sohva vapaaksi minun köllöttää *hymyilee*
Minä voin aivan hyvin uhrautua remontoimaan ne oluset ja pitelemään sohvaa paikallaan siinä pizzaa syödessäni.
Äläkä laita turhaan niitä herkkusieniä äläkä missään nimessä oliiveja siihen pizzaan, että ei sormeni rasitu nyppiessäni niitä pois.
Säästyy sinultakin tuota aikaa vähemmän tärkeisiin juttuihin..kuten remonttiin...
HYVÄÄ ITSENÄISYYSPÄIVÄÄ
eikä sitten polteta verhoja niillä kynttilöilläJa sohva vapaa :) Mutta varo, mulla on ihka oikea sohvanalusmörkö, teräväkyntinen riiviö... kuka lie tuollaiseksi kasvattanut..
Olutkin loppui, join vimpan eilen, käykö whiski? Ihan saman väristä. Ei ole kyllä buranaakaan, mutta vasara on hyvä lääke krapulaan. Oikein mojovasti kun osuu peukaloon, pieni päänsärky ei tunnu missään.
Hyvää itsenäisyyttä sinullekin :) - MysNa
tuffe kirjoitti:
Täällä ei ole yhtään hämppyä, mutta hiiri sen sijaan. Ajatelkaas jos se on purrut reiän valoihin ja saan sätkyt kun menen koskemaan... En uskalla...
Sitä paitsi sinä et taida olla liikuntakykyinen tammikuussa ;)))))on sulla nyt ilonasi :)) Jätä ihan varmuuden vuokis ne letkut rauhaan - eiks joo?
Heh hee, hyvin liikun vielä loppiaisen aikoihin.... älä yritä! :DD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330893Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764215Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972735Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331901Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5911670- 861596
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751570Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591506Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721250